elektroterapia
Prądy to jeden z elementów rehabilitacji to zabiegi przede wszystkim przynoszące ulgę w dolegliwościach bólowych oraz w stanach zapalnych. Zabiegi elektroterapii pobudzają również głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, co istotne poprawiają ich ukrwienie, a co za tym idzie – ich odżywienie, prowadząc tym samym do ich jeszcze szybszej regeneracji. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona dlatego przyspiesza to wchłanianie się obrzęków i wysięków.
Istotny jest fakt że w stanach pourazowych elektroterapia pozwala przywrócić osłabionym mięśniom siłę, w przypadku przykurczów związanych z przebiegiem różnych chorób – pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich napięcie. Czasem podczas elektroterapii podawany jest miejscowo lek (zazwyczaj przeciwbólowy i przeciwzapalny) w wyniku działania prądu substancje lecznicze lepiej i szybciej się wchłaniają, co w rezultacie daje jeszcze lepsze efekty terapii.
Rodzaje elektroterapii
W fizykoterapii wyróżnia się kilka rodzajów elektroterapii takie jak:
- Jonoforeza – jest to zabieg polegający na tym, że w chore miejsce aplikuje się prąd stały. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.
- Galwanizacja – jest to podawanie prądu stałego o małej częstotliwości. Wpływa on na tkanki nerwowe oraz na mięśnie. Galwanizację stosuje się przy dyskopatii, nerwobólach, w stanach zapalnych nerwów, do leczenia przeciążeń i napięć mięśniowych oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.
- Elektrostymulacja – jest to zabieg, który polega na podawaniu prądu impulsowego w celu wywołania skurczu mięśni. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu niedowładów oraz porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.
- Prądy TENS – są to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stymulują nerwy i stosowane są do leczenia bólów kręgosłupa, bólów stawowo-mięśniowych oraz reumatycznych. Prądy TENS są szczególnie zalecane osobom odczuwającym bóle pooperacyjne, a także pacjentom z owrzodzeniami skóry, dyskopatią, neuropatią oraz z bólami towarzyszącymi osteoporozie. Mają korzystne działanie w przypadku cellulitu oraz przyspieszają zrost złamanych kości.
- Prądy diadynamiczne – obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków i krwiaków. Stosuje się je przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach reumatycznych, przy dyskopatiach, nerwobólach, dystrofii mięśniowej, po urazach narządów ruchu, zwłaszcza z obrzękiem.
- Prądy interferencyjne (zwane też prądy Nemea) – mają działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, regenerują tkanki.
- Prądy Kotza (czasem nazywana rosyjską stymulacją) – jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).
- Prądy Traberta – jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.
- Przezskórna stymulacja nerwów – ma na celu działanie przeciwbólowe.
Oczywiście rodzajów prądów w fizykoterapii jest więcej i praktycznie każdy rodzaj jest dostępny w naszym Centrum Rehabilitacji Rehasanka.
Wskazania do elektroterapii
Tak zwane prądy jak już wspominaliśmy mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe i zmniejszające napięcie mięśniowe, poprawiają ukrwienie, przyspieszają procesy regeneracji tkanek oraz sprawiają, że obrzęki lepiej się wchłaniają.
Wskazania do zastosowania zabiegów elektroterapii to:
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa;
- różnego rodzaju dyskopatie;
- nerwobóle;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- choroby reumatyczne;
- dystrofie mięśniowe;
- stany po urazach narządów ruchu, na przykład po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach;
- zapalenie tkanek miękkich;
- rwa kulszowa;
- bóle głowy, w tym bóle migrenowe;
- bóle w przebiegu osteoporozy.
Czy elektroterapia jest bezpieczna?
Tak, jest to bezpieczne, gdy jest zalecane po dokładnej ocenie werbalnej i manualnej przez fizjoterapeutę. Istnieją pewne warunki i sytuacje, w których prądy mogą nie być odpowiednią formą leczenia, lecz podczas oceny fizjoterapeuta zweryfikuje to na podstawie stanu Twojego zdrowia, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.
Przeciwwskazania do elektroterapii
Na koniec niestety musimy powiedzieć również, że ze względów bezpieczeństwa elektroterapia nie w każdym przypadku może być stosowana. Głównymi przeciwwskazaniami do tego rodzaju terapii jest posiadanie rozrusznika serca, endoprotezy, implanty, nowotwory, zakrzepowe zapalenie żył, zatory, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czucia, ciąża (jeśli zabieg elektroterapii ma być wykonywany w okolicy brzucha lub dolnego odcinka kręgosłupa), stany zapalne i infekcje przebiegające z wysoką gorączką, ostre stany zapalne skóry lub tkanek miękkich, szczególnie jeśli występują one w miejscach, gdzie byłyby nakładane elektrody.
Rehasanka® Elektroterapia Warszawa Ursus – Zapraszamy na konsultację.
zakres wykonywanych zabiegów fizykoterapii
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus