Metoda Bobath Warszawa Ursus

Metoda Bobath Warszawa Ursus

Metoda NDT-Bobath

Terapia ta stosowana jest u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Polega na usprawnianiu ruchowym, które ma wspomóc rozwój tak, aby mały pacjent był w przyszłości jak najbardziej niezależny od pomocy innych. Fizjoterapia najmłodszych z wykorzystaniem metody Bobath bez wątpienia wpływa na wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, hamuje patologiczne odruchy, pobudza prawidłowe wzorce. W rezultacie poprzez kompleksową terapię zarówno w gabinecie fizjoterapeutycznym jak i w domu, dziecko osiąga coraz większe rezultaty w poruszaniu się oraz czynnościach manualnych.

Fizjoterapia metodą Bobath opiera się na neurorozwojowej koncepcji rehabilitacji całego ciała. Wykorzystywana jest najczęściej przy takich schorzeniach jak mózgowe porażenie dziecięce, choroby nerwowo-mięśniowe, uszkodzenia splotów nerwowych jak również w mniejszych zaburzeniach jak opóźniony rozwój motoryczny niemowląt i dzieci, wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe.
Podczas terapii metodą NDT-Bobath wykorzystuje się właściwości plastyczności mózgu, zmian w zakresie integracji sensorycznej, współpracę w rodzicem. Ta neurorozwojowa metoda redukuje problemy związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Pożądane funkcje motoryczne uzyskuje się poprzez czynny udział małego pacjenta pozbawiony kompensacji.

Wskazania do metody Bobath u wcześniaków, niemowląt i dzieci:

• obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe
• asymetria
• zaburzenia karmienia
• zaburzenia koordynacji
• uszkodzenia splotów nerwowych
• wady rozwojowe
• mózgowe porażenie dziecięce

Bardzo istotne jest, aby terapię metodą Bobath rozpocząć najwcześniej, jak to możliwe.

rehabilitacja dzieci warszawa

Rehabilitacja dzieci

Przede wszystkim im wcześniej zdiagnozujemy problemy zaburzeń ruchowych tym w przyszłości wystąpi mniejszy niekorzystny wpływ na funkcjonowanie dziecka. Ponieważ opóźnienia mogą utrudnić dalszy rozwój i wprowadzić kompensacyjne odruchy. Szybka interwencja fizjoterapeuty umożliwia zahamowanie nieprawidłowych wzorców, pobudza osłabioną stronę, koryguje napięcie.
Kontynuacja terapii w warunkach domowych polega na właściwym ułożeniu, odpowiednich pozycjach podczas zabawy. Lecz bezsprzecznie ważnym aspektem jest fakt, że to fizjoterapeuta niemowląt określa częstotliwość i formę współpracy rodziców, opiekunów dziecka. Niewątpliwie poza prowadzeniem terapii istotne jest również wyeliminowanie nieprawidłowych wzorców. Tylko w ten sposób można uzyskać pełne efekty terapii. Czasami jesteśmy nieświadomi, jaki wpływ na rozwój noworodka mają takie codzienne czynności jak sposób podnoszenia dziecka, odkładania, przebierania, zmieniania pieluszki czy pozycja podczas karmienia.
Podczas terapii wykorzystuje się zasady sterowania przez punkty kluczowe jak miednica czy barki. Doprowadza się do aktywacji odpowiednich mięśni, kontroli główki, prawidłowego podporu, nauki przenoszenia ciężaru ciała tak, aby przypominał prawidłowy pełny fizjologiczny ruch.

Zastosowanie metody Bobath poprawia napięcie mięśniowe, uczy prawidłowej lokomocji i czynności manualnych. Zmienia ustawienie części ciała względem siebie – postawę, poprawia koordynację.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji.
Rehabilitacja niemowląt metodą Bobath Warszawa Ursus