fonofereza warszawa ursus

Fonoforeza to forma rehabilitacji ultradźwiękami

fonofereza warszawa ursus

fonofereza warszawa ursus

Zalecana jest osobom po przebytych urazach, ze stanami zapalnymi i z chorobą zwyrodnieniową stawów. Terapia odbywa się przez emitowane ultradźwięki, które wspomagają regenerację i wraz z mikromasażem wprowadzają leki do organizmu.

Ultradźwięki są coraz częściej wykorzystywane w medycynie nowoczesnej.

Do terapii ultradźwiękami zalicza się między innymi elektrofonoforeza i fonoforeza. Same ultradźwięki to drgania niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Podczas fizykoterapii stosuje się fale o częstotliwości 1 lub 3 MHz, które wnikają w głąb tkanki. Specjalista przeprowadzający zabieg może kontrolować głębokość przenikania fal przez zmianę częstotliwości. Proces ten nazywany jest także mikromasażem. Mikro drgania mechaniczne oddziałują miejscowo, rozgrzewając tkankę, usprawniając procesy metaboliczne i regeneracyjne w komórkach oraz zwiększając stopień przepuszczalności błon komórkowych.

Co to jest dokładnie fonoforeza?

fonofereza warszawa ursus

fonofereza warszawa

Przede wszystkim fonoforeza wchodzi w obszar szeroko pojętej rehabilitacji  i fizjoterapii. Podczas zabiegu wykorzystuje się ultradźwięki wygenerowane przez specjalistyczną aparaturę, dzięki której aplikuje się odpowiednie leki wgłąb ciała. Dużym atutem fonoferezy jest to że zabieg przebiega całkowicie bezboleśnie. Co jest czasami wykorzystywane przez pacjentów którzy boją się bolesnych zastrzyków i w ten sposób je zastępują.  Jako forma leczenia fonoforeza stosowana jest miejscowo przy różnych problemach i urazach układu kostno-mięśniowego.

Wskazania do fonoferezy

Wskazania do przeprowadzenia takiej formy rehabilitacji mogą być różne, od doznanych urazów po dolegliwości takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Terapia fizykalna usprawnia regenerację, gojenie ran, zwiększa odżywienie i ukrwienie tkanek oraz pomaga zniwelować dolegliwości bólowe. 

Ponadto fonoforeza powoduje redukcję bólu, działa przeciwzapalnie, rozluźniająco i zabliźniająco.

Niektóre ze wzkazań do zastosowania fonoferezy:

 • bóle mięśniowe, kręgosłupa, stawów, poamputacyjne, nerwobóle;
 • reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa;
 • złamania, skręcenia, zwichnięcia kości i stawów oraz naciągnięcia;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • blizny;
 • przykurcze;
 • zespół Sudecka;
 • szczękościsk;
 • entezopatie (np. łokieć tenisisty, kolano skoczka);
 • zwapnienia tkanek miękkich;
 • halluksy, ostrogi kości piętowej.

Fonofereza a działanie lecznicze terapii

fonofereza rehabilitacja

fonofereza rehabilitacja

Fale akustyczne powodują mikromasaż tkanek. Działanie lecznicze zabiegu i w konsekwencji wskazania do jego przeprowadzenia są bardzo szerokie. Dzięki ultradźwiękom zmniejsza się napięcie mięśni, rozszerzają się naczynia krwionośne, następują zmiany w przewodnictwie nerwowym, zmniejsza się ból. Ponadto pobudzony zostaje metabolizm i procesy regeneracyjne. Skóra zwiększa swoją przepuszczalność, dlatego leki podawane w formie żelu w trakcie fonoforezy docierają głębiej, nawet do 8 cm w głąb ciała. W takich warunkach lek jest w stanie przeniknąć także do tkanki kostnej. Prócz tego fonoforeza oddziałuje na biochemię tkanek. Sam ultradźwięki rozgrzewają, poprawia przebieg oddychania komórkowego, zmienia pH i usprawnia syntezę tak ważnego w leczeniu kolagenu.

Fonoforeza przez szereg przeciwwskazań wymaga konsultacji uprawnionych specjalistów.

Rehasanka Centrum Fizykoterapii – Fonofereza Warszawa Ursus

Zapraszamy na Darmową konsultację.