Cukrzyca – choroba cywilizacyjna
Cukrzyca zarówno I, jak i II typu stała się prawdziwą zmorą naszych czasów. Choruje na nią coraz więcej osób, nie tylko starszych, ale też młodych i w pełni sił witalnych. Wielu z nas cierpi również na różnego rodzaju stany przedcukrzycowe, takie jak hipo- i hiperglikemia.
Dieta cukrzycowa – dla kogo?
Przy walce z cukrzycą dieta odgrywa kluczowe znaczenie. Obok farmakologii stanowi ona podstawową formę niwelowania skutków choroby, które mogą prowadzić do wielu powikłań i komplikacji, uniemożliwić zajście w ciążę, a nawet skończyć się śmiercią. Dieta cukrzycowa jest dość uniwersalna, taką samą stosuje się w przypadku cukrzycy I i II typu oraz w stanach przedcukrzycowych. Oparta jest o niskie spożycie węglowodanów, co nie oznacza oczywiście całkowitego ich wykluczenia z jadłospisu, gdyż stanowią one podstawowe źródło szybko przyswajalnej energii dla ludzkiego organizmu. Dieta stosowana w cukrzycy jest odpowiednia również dla osób starszych, ponieważ jest stosunkowo lekkostrawna, pomimo znaczącego zmniejszenia udziału węglowodanów w jadłospisie. Jest bogata w składniki świeże, nisko przetworzone, dzięki czemu doskonale wspiera zdrowy rozwój nastolatków oraz dzieci zmagających się z otyłością. Jadłospis dla cukrzyków jest też dobry w przypadku niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto.
Dieta cukrzycowa – zasady
Podstawową zasadą diety przy cukrzycy jest spożywanie produktów o niskim bądź średnim indeksie glikemicznym. Oczywiście im bardziej zaostrzony jest przebieg choroby, tym niższą wartość glikemiczną powinny stanowić wybierane przez nas produkty. W wielkim skrócie, indeks glikemiczny jest wskaźnikiem ilości i rodzajów cukrów w produkcie mających wpływ na poziom cukru w krwi człowieka. W Internecie znajdziesz szereg tabel produktów z przypisaną do nich wartością IG, jednak często można zauważyć, że są one różne, a czasem nawet sprzeczne, dlatego zawsze lepiej skonsultować się z profesjonalnym dietetykiem. Zwykło się przyjmować, iż najniższą wartość glikemiczną mają produkty nieprzetworzone – im dłuższy proces obróbki termicznej, tym większy będzie wskaźnik IG. Można to łatwo zauważyć na przykładzie marchewki – indeks glikemiczny surowego warzywa to około 16, a już po rozdrobnieniu i ugotowaniu wzrasta do około 49. Dieta w cukrzycy powinna zostać również oparta na produktach o niskim ładunku glikemicznym, który uważa się za dokładniejszy wskaźnik absorpcji cukrów z pożywienia od samego indeksu, który uwzględnia jedynie tempo wchłaniania się węglowodanów. Podobnie jak w przypadku pierwszego wskaźnika – im niższy poziom ładunku glikemicznego, tym lepiej. Zazwyczaj produkty spożywcze mają zbliżone wartości IG oraz ŁG, jednak i w tym przypadku od reguły zdarzają się wyjątki. Doskonałym przykładem jest arbuz, który ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, ale zawiera bardzo niewiele węglowodanów, przez co jego ładunek glikemiczny się zmniejsza (IG – 72, ŁG – 3,5). Z tego względu w diecie cukrzycowej warto zwrócić uwagę na ilość węglowodanów zawartych w pożywieniu.
Jadłospis cukrzyka
Jeżeli zastanawiasz się, co jeść przy cukrzycy, to zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka, który dobierze jadłospis do Twoich indywidualnych potrzeb, uwzględniając przy tym stan Twojego zdrowia, ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe. Jest jednak kilka ogólnoprzyjętych zasad stosowanych w diecie cukrzycowej. Dieta cukrzycowa typu 2 i 1 powinna zawierać dużo warzyw, gdyż mają one znacznie mniej cukrów niż owoce. Jeżeli sięgamy po owoce, to lepiej unikać cytrusów – z reguły mają one wysoki poziom IG i ŁG. Oczywiście należy zrezygnować ze słodyczy oraz zastąpić cukier np. ksylitolem, ale za to można sięgać po gorzką czekoladę. Na śniadanie najlepsze będzie pieczywo żytnie, pełnoziarniste. Im bardziej białe – tym gorzej. Należy również ograniczyć spożywanie potraw mącznych oraz makaronów – te najlepiej zastąpić kaszą bądź ryżem. Warto również sięgać po chudy nabiał, orzechy, ryby, mięso i jaja – te produkty posiadają niskie wartości glikemiczne. Rezygnacja lub chociaż ograniczenie produktów odzwierzęcych będzie również naszym zdaniem dobrą drogą. Kluczem do sukcesu w komponowaniu jadłospisu dla cukrzyka jest oparcie go na produktach pełnoziarnistych oraz posiłkach poddawanych krótkiej obróbce termicznej. Dieta w cukrzycy powinna polegać na wyeliminowaniu z jadłospisu cukrów prostych, więc należy definitywnie zrezygnować z miodu, soków i napojów owocowych.
Cukrzyca ciążowa
W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które często mogą doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy. Dieta cukrzycowa w ciąży jest taka sama, jak u osób z cukrzycą typu 1 i 2. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ pozwala zahamować rozwój choroby, co ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. W przypadku ciężarnych kobiet dieta cukrzycowa powinna być oparta o pewny zasady – komponowana szczególnie uważnie i pod opieką specjalisty oraz lekarza, uwzględniając szereg specyficznych potrzeb mamy oraz jej poczętego dziecka.
Twoja dieta na cukrzycę to po prostu plan zdrowego odżywiania, który pomoże Ci kontrolować poziom glukozy we krwi. Mówiąc prościej dieta cukrzycowa oznacza po prostu spożywanie najzdrowszych pokarmów w umiarkowanych ilościach i trzymanie się regularnych posiłków.
Dieta cukrzycowa to jadłospis, który jest naturalnie bogaty w składniki odżywcze i ma niską zawartość tłuszczu, kalorii i niski czynnik glikemiczny, tak abyś jak najlepiej poradził sobie z grupa chorób metabolicznych jakim jest potocznie nazywana cukrzyca. Ponieważ kluczowymi elementami diety cukrzycowej są owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. W rzeczywistości dieta cukrzycowa jest najlepszym planem żywieniowym dla większości ludzi niezależnie od planów dietetycznych.
Dietetyk dla cukrzyka – kiedy warto umówić się na pierwszą wizytę?
Możesz się przerazić i poczuć się przytłoczony kiedy usłyszysz od lekarza diagnozę cukrzyca. Dlatego tak bardzo ważne jest, abyś miał świetny zespół opieki zdrowotnej, który będzie Cię wspierać i pomagać Ci od razu zacząć leczyć swój stan.
Jeżeli dotychczas nie otrzymałeś tego wsparcia, świetnie że trafiłeś do naszego Poradni Dietetycznej w Warszawie, ponieważ posiadamy wykształconych i doświadczonych dietetyków klinicznych, którzy zajmą się Twoim problemem. Każdy z naszych specjalistów może pomóc Ci na drodze do zdrowego odżywiania i nawyków regularnego ćwiczenia, czyli dwóch kluczowych elementów każdego schematu leczenia cukrzycy typu 2.
Jeśli masz cukrzycę typu 2 od jakiegoś czasu, ale nie spotkałeś się jeszcze z dietetykiem klinicznym (lub jeżeli ta współpraca nie przyniosła wystarczających efektów), nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć dietę przyjazną cukrzycy!
Co to jest dieta cukrzycowa?
Dieta cukrzycowa polega na jedzeniu trzech posiłków dziennie o regularnych porach. Pomoże to lepiej wykorzystać insulinę wytwarzaną przez organizm lub pozyskiwaną przez leki.
Certyfikowany dietetyk kliniczny pomoże Ci ułożyć dietę opartą na celach zdrowotnych, upodobaniach i stylu życia. Może również porozmawiać z Tobą o tym, jak poprawić swoje nawyki żywieniowe, na przykład wybrać wielkość porcji, która odpowiada potrzebom Twojej wielkości i poziomu aktywności.
Dlaczego w cukrzycy potrzebujesz zdrowego plan odżywiania?
Jeśli masz cukrzycę lub stan przed cukrzycowy, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci wizytę u dietetyka klinicznego, który pomoże Ci opracować plan zdrowego odżywiania. Plan pomaga kontrolować poziom cukru we krwi (glukozy), kontrolować wagę i kontrolować czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom tłuszczów we krwi.
Kiedy jesz dodatkowe kalorie i tłuszcz, Twoje ciało powoduje niepożądany wzrost poziomu glukozy we krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi nie jest utrzymywany w ryzach, może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), które, jeśli utrzymują się długo lub regularnie, mogą prowadzić do długotrwałych powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów, nerek i serca.
Możesz pomóc utrzymać poziom glukozy we krwi w bezpiecznym zakresie, dokonując zdrowych wyborów żywieniowych i śledząc swoje nawyki żywieniowe.
W przypadku większości osób z cukrzycą typu 2 utrata masy ciała może również ułatwić kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych. Jeśli chcesz schudnąć, dieta cukrzycowa zapewni Ci dobrze zorganizowany, pożywny sposób na bezpieczne osiągnięcie tego celu.
Na jakie efekty mogę liczyć w diecie cukrzycowej?
Przyjęcie planu zdrowego odżywiania to najlepszy sposób na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i zapobieganie powikłaniom cukrzycy. A jeśli chcesz schudnąć, możesz dostosować również dietę do swoich konkretnych celów.
Oprócz kontrolowania glukozy, dieta cukrzycowa oferuje również inne korzyści. Ponieważ dieta cukrzycowa zaleca obfite ilości owoców, warzyw i błonnika, przestrzeganie jej może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i niektórych rodzajów raka. A spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych może w przyszłości zmniejszyć ryzyko niskiej masy kostnej.
Czy w diecie cukrzycowej występuje jakieś ryzyko?
Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby współpracować z lekarzem i dietetykiem jednocześnie, aby opracować plan żywieniowy, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Używaj zdrowej żywności, kontroli porcji i planowania, aby zarządzać poziomem glukozy we krwi. Jeśli odejdziesz od właściwej i przypisanej diety lub nie będziesz jej rygorystycznie przestrzegać, ryzykujesz wahaniami poziomu cukru we krwi i poważniejszymi komplikacjami zddrowotnymi.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu drogą mailową oraz telefoniczną. Nasz dietetyk z Warszawy pomoże zadbać o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie w chorobie cukrzycowej, a także udzieli niezbędnych wskazówek i odpowie na wszystkie trapiące Cię pytania.