powrót do formy po porodzie warszawae

powrót do formy po porodzie warszawa

Powrót do formy dzięki rehabilitacji

Rehabilitacja umożliwia odzyskanie równowagi mięśniowej oraz bezpieczny powrót do wagi ciała i sprawności sprzed ciąży. Za pomocą ciekawych ćwiczeń fizjoterapeutyczny mobilizujemy i kształtujemy powłoki brzucha, zapobiegamy nietrzymaniu moczu (rehabilitacja uroginekologiczna), a także co istotne pobudzamy organizm do szybkiego gojenia blizny po cesarskim cięciu.

Jeżeli myślisz o powrocie do aktywności fizycznej skonsultuj się z fizjoterapeutą, z którym po szczegółowym wywiadzie i badaniu uwzględniając Twoje priorytety będziesz mogła ustalić plan działania. Ważnym jest żebyś zadbała o siebie po to by wspaniały czas macierzyństwa dał tobie satysfakcję i umocnił Twoje poczucie kobiecości.

Metody osteopetyczne w odzyskiwaniu formy

Metody osteopatyczne pozwalają na zbalansowanie napięcia na poziomie mięśni dna miednicy i powłok brzusznych oraz uwolnienie kości krzyżowej. Ponadto równoważą funkcjonowanie przepony, klatki piersiowej i odcinka piersiowego kręgosłupa. Dodatkowym efektem jest stymulacja drenażu żylnego i limfatycznego.

powrót do formy po porodzie warszawa ursus

powrót do formy po porodzie warszawa ursus

Ciąża i połóg

Ciąża jest fizjologicznym procesem organizmu i stanowi dla każdej kobiety czas szczególny. W organizmie matki zachodzą złożone zmiany przystosowujące ją do macierzyństwa. Dlatego w tym wyjątkowym okresie organizm w naturalny sposób adaptuje się do zapewnienia optymalnych warunków do utrzymania rozwijającego się płodu, wydania go na świat oraz wyżywienia w początkowych fazach jego rozwoju.

Powrót do formy i aktywności fizycznej powinny być podejmowane jako działania wielokierunkowe. Godnym uwagi jest fakt że w ciąży warto zadbać się o komfortowe warunki do regeneracji ciała, wartościową dietę oraz prawidłową i dostosowaną aktywność fizyczną.
Natomiast bezpośrednio po porodzie, czas połogu trwający około 6 tygodni, jest wyjątkowym czasem dla matki, gdzie w atmosferze spokoju kobieta powinna pozwolić swojemu ciału się zregenerować. W tym okresie koncentrując się na opiece nad dzieckiem nie powinna podejmować żadnych dodatkowych, forsownych aktywności. Jednakże nie może rezygnować z podstawowej aktywności fizycznej jak np. spacery.

terapia uroginekologiczna warszawa ursus

Terapia uroginekologiczna warszawa

Regeneracja po porodzie

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że regeneracja ciała przebiega w różnym tempie w zależności od wielu czynników. Niewątpliwie rodzaj porodu ma tutaj bardzo duże znaczenie. Kobieta po przebytym cesarskim cięciu może potrzebować znacznie więcej czasu na powrót do formy. W takim przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie postępowanie z blizną powstałą po przecięciu powłok brzusznych i mięśni brzucha. W celu uelastycznienia blizny i uniknięcia powstania zrostów warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który wykona mobilizację blizny, nauczy mamę jak wykonać ją samodzielnie oraz przekaże informacje, jakie nawyki ruchowe i pielęgnacyjne należy wdrożyć, aby wspomagać jej regenerację.

Dodatkowo już od pierwszych dni po porodzie kobieta może rozpocząć systematyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy, co początkowo może być trudne ze względu na poporodowe zmęczenie tych części ciała. W tym obszarze również obowiązuje ta sama zasada im wcześniej podjęte ćwiczenia, tym potem lepszy efekt. Warunkiem efektywności ćwiczeń jest ich świadome wykonywanie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy stanowią doskonałą profilaktykę m między innymi w nietrzymaniu moczu i obniżaniu się narządów miednicy mniejszej. Mogą być wykonywane codziennie w kilku seriach w różnych pozycjach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę gdy chcemy wrócić do formy?

Uwagę powinniśmy również zwrócić na poprawne nawyki utrzymania postawy ciała i wykonywania czynności dnia codziennego. Pomocne w tym celu będą ćwiczenia mięśni brzucha, które doskonale stabilizują tułów oraz pomagają utrzymać poprawną postawę. Podczas ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty nauczysz się jak aktywizować bardzo istotny mięsień poprzeczny brzucha co jest szczególnie ważne u kobiet, u których nastąpiło rozejście kresy białej.

Doskonałą formą pracy z ciałem kobiety po ciąży są zajęcia Pilates, dzięki którym kobieta odzyska kontrolę nad istotnymi mięśniami i wypracuje figurę. Będzie to też czas tylko dla niej, który pozwoli zregenerować zarówno ciało jak i umysł.

Program powrotu do formy po ciąży

Program powrotu do formy po ciąży powinien być kompleksowy i wdrażany stopniowo od pierwszych dni po porodzie. Początkowo celem powinno być osiągnięcie poziomu sprawności sprzed ciąży, a w dalszej perspektywie jej zwiększanie do satysfakcjonującego poziomu.
Ciąża jest wspaniałym czasem, aby na chwilę zwolnić, poznać swoje ciało i móc po porodzie świadomie z nim pracować.

Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę i okres po porodzie, dlatego też działania mające na celu powrót do formy powinny być indywidualnie ustalane.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka – Powrót do formy po porodzie Warszawa Ursus