magnetoterapia warszawa ursus
Terapia polem magnetycznym to jedna z technik usprawniania tkanek z zakresu fizkoterapii, wykorzystywanych przede wszystkim w rehabilitacji medycznej. Stosowana jest z powodzeniem w wielu działach medycyny (chociaż mechanizm oddziaływania pola magnetycznego na ludzki organizm nie został jeszcze do końca poznany i w pełni przebadany). Z pewnością wiadomo jednak, że pole magnetyczne przyśpiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Magnetoterapia wspomaga leczenie chorób kości i stawów, skóry, osteoporozy nadciśnienia tętniczego i chorób kobiecych.
Co to jest magnetoterapia?
Jak wskazuje nazwa, magnetoterapia jest techniką wykorzystującą pola magnetyczne do przywrócenia równowagi biochemicznej komórek wyłącznie w celach terapeutycznych i leczniczych. Mówiąc prościej, każda komórka w naszym ciele ma pewien ładunek elektryczny, który w przypadku urazu lub choroby ma tendencję do zmniejszania się i staje się przyczyną stanu zapalnego i bólu. Zastosuje się w tych przypadkach pulsacyjne pole elektromagnetyczne (stąd akronim pole magnetyczne) przywraca prawidłową polaryzację komórkową, a tym samym ich prawidłowe funkcjonowanie biocząsteczki. Może się to wydawać proste, ale w rzeczywistości tak nie jest, gdyż nie sama koncepcja jest podstawą sukcesu leczenia.
Główne wskazania do pola magnetycznego.
- osteoporoza
- reumatyzm
- nadciśnienie tętnicze
- choroby kobiece
- choroby skóry
Jak działa magnetoterapia?
Pole magnetyczne przenika ciało człowieka i dociera do każdej jego komórki, oddziałując na struktury błon komórkowych, przez co do ich wnętrza łatwiej przedostają się substancje odżywcze i tlen. W efekcie pole przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodzi ból.
Przeciwwskazania do magnetoterapii.
Wiele osób zastanawia się, czy leczenie polem magnetycznym ma przeciwwskazania lub może być szkodliwe dla ich zdrowia. Patologowie zajmujący się leczeniem za pomocą magnetoterapii odkryli że pole magnetyczne nie jest zabiegiem inwazyjnym dla organizmu, ponieważ pole emitowane przez solenoid są niejonizujące, to znaczy są ograniczone do biofizycznego działania na błonę komórkową i nie są wchłaniane przez narządy wewnętrzne lub tkanki (w przeciwieństwie do na przykład promieni rentgenowskich, które są jonizujące, a zatem niebezpieczne dla zdrowia). Jednak w szczególnych przypadkach nie zaleca się stosowania magnetoterapii. Na przykład stosowanie magnetoterapii nie jest zalecane w czasie ciąży i laktacji, w przypadku chorób wirusowych, chorób serca i rozrusznika serca, u pacjentów z cukrzycą młodzieńczą, grzybicą, w przypadkach nadczynności tarczycy, raka, u dzieci i osób noszących protezy magnetyczne.
W sprawie wątpliwości czy magnetoterapia jest zalecana, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Rehasanka Centrum Fizykoterapii – Magnetoterapia Warszawa Ursus
Zapraszamy na konsultację.
zakres wykonywanych zabiegów fizykoterapii
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus