terapia fizjoterapeutyczna
warszawa ursus
Wśród sporej liczby metod rehabilitacji, terapie fizjoterapeutyczne manualne wraz z kinezyterapią znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa we wszystkich odcinkach, rwy kulszowej, szeroko rozumianych bólów pleców, karku, czy migrenowych bólów głowy. Czasem terapia manualna fizjoterapeutyczna nazywana jest potocznie nastawianiem, lub nastawianiem kręgosłupa. I o ile jest robiona przez fizjoterapeutów czy osteopatów to wszystko jest w porządku z nazewnictwem. Gorzej jak za tego typu praktyki zabierają się niewykształceni kręgarze bez prawa do wykonywania zawodu medycznego.
korzyści z zabiegów terapii
mogą odnieść także pacjenci cierpiący z powodu bólów barku, doświadczający drętwienia ręki, po urazach, zarówno sportowych, jak i komunikacyjnych, czy też bezpośrednio po przeciążeniu kręgosłupa, wskutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru.
Opisuje się ponadto korzyści z zastosowania terapii w przypadku skrzywień kręgosłupa, niewielkiego skrócenia kończyn dolnych, a nierzadko również w przypadku, jak by się mogło wydawać, zupełnie odległych schorzeń: bezsenności, zawrotów głowy, czy szumów usznych.
zanim podejmiemy terapię
Oczywiście, zanim podejmie się w takich przypadkach leczenie przy pomocy metod manualnych, trzeba przeprowadzić konsultację z fizjoterapeutą, która pozwoli stwierdzić, czy przyczyna dolegliwości leży w aparacie ruchowym.
Kwalifikacja, co do braku przeciwwskazań chorobowych, a także stwierdzenia, czy terapia ma sens w danym schorzeniu, powinna być domeną fizjoterapeuty, który przeprowadzi szczegółowe badanie całościowo spojrzy na stan zdrowia pacjenta, ewentualnie zleci dodatkowe badania.
Rehasanka® Terapia fizjoterapeutyczna Warszawa Ursus – Zapraszamy na konsultację
Pakiety zabiegów polegających na stymulowaniu naturalnych bodźców regenerujących lub odbudowujących organizmu to właśnie specjalistyczna fizjoterapia w Warszawie. W ramach dostępnych usług poza zabiegami kinezyterapii można liczyć na wykorzystanie technik manualnych. Istnieje wiele technik, które fizjoterapeuci Rehasanka stosują podczas opieki nad pacjentami, a każda technika jest wyjątkowa i równie korzystna. Do najważniejszych zaliczamy:
- masaże,
- rozluźnianie mięśniowo powięziowe nazywany również strechingiem,
- manipulację stawów,
- mobilizację,
- neuromobilizację.
Terapia manualna to podejście kliniczne oparte na umiejętnej praktycznej terapii mającej na celu zmniejszenie bólu i poprawę ruchomości stawów, tkanek miękkich i nerwów. Nie kończy się ona i nie zawęża wbrew pozorom tylko typ masażu fizjoterapeutycznego takiego jak (masaż tkanek głębokich, masaż tkanek miękkich oraz drenaż limfatyczny) z których można korzystać w naszym Centrum.
Korzyści z terapii manualnej
Terapia manualna w fizjoterapii dostosowana jest do indywidualnego stanu każdego pacjenta, dzięki czemu jest bardzo spersonalizowaną formą leczenia. Na podstawie dokładnej diagnozy fizjoterapeutycznej, terapia manualna jest włączana do planu leczenia zgodnie ze specyficznymi potrzebami pacjenta i jego organizmu.
Aby pomóc pacjentom, przywracamy mobilność, poprawiając kontrolę motoryczną, zmniejszamy ból i poprawiamy wydajność ruchu. Korzyści płynące z terapii manualnej wykraczają poza miejsce leczenia objęte fizycznym dotykiem. W warunkach ambulatoryjnej fizjoterapii terapia manualna w połączeniu z ćwiczeniami przywracającymi i podnoszącymi sprawność ruchu jest najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości życia pacjenta. Do największych korzyści terapii zaliczamy:
- Zmniejszenie bólu
- Zwiększenie ruchomości stawów i zwiększenie zakresu ruchu
- Poprawę szybkości gojenia się tkanek
- Poprawę stabilności i rozciągliwości tkanek
- Zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich
- Zmniejszenie napięcia mięśni
- Zmniejszenie stresu / relaks
- Ułatwienie późniejszej terapii ruchowej / kinezyterapii
Komu polecane są specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne?
Istnieją ścisłe zalecenia medyczne, które uzasadniają podjęcie przedstawionych działań celem przywrócenia sprawności narządów ruchu lub prawidłowej postawy ciała. Fizjoterapia jest w szczególności zasadna u osób ze schorzeniami:
- neurologicznymi,
- układu mięśniowo-szkieletowego,
- układu sercowo-naczyniowego,
- układu oddechowego.
Podstawą dla podjęcia wskazanych działań są także skutki zdrowotne urazu mechanicznego albo wypadku komunikacyjnego. Choć rehabilitacja służy uzyskaniu maksymalnie pełnego efektu leczniczego, mobilność mięśni czy stawów można polepszyć dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym. W naszym centrum precyzyjnie planujemy zakres takiego procesu, który może uwzględniać elektroterapię. Chroni ona przed pojawieniem się atrofii u chorych z określonym paraliżem. Ponadto wsparcie fizjoterapeuty może okazać się skuteczne u osób narzekających na:
- problemy z zachowaniem równowagi podczas poruszania się,
- nawracające, przewlekłe bóle,
- nietrzymanie moczu,
- ograniczenia ruchowe lub nowe dysfunkcje w tym obszarze.
Zasady kwalifikacji do konkretnej terapii fizjoterapeutycznej
Prawidłowe zdiagnozowanie faktycznego źródła problemu będzie wpływać na opracowanie skutecznego planu leczenie rehabilitacyjnego. Stąd każde zabiegi fizjoterapeutyczne wymagają wcześniejszej konsultacji diagnostycznej. Jest to domena fizjoterapeuty, który będzie takie zabiegi przeprowadzać. Wszystko po to, by można było całościowo spojrzeć na stan zdrowia pacjenta, określić rzeczywistą przyczynę występujących dolegliwości oraz określić ewentualne przeciwwskazania. W szczególnych przypadkach fizjoterapeuta przed rozpoczęciem własnych działań może zlecić dodatkową diagnostykę lub skierować na dodatkową konsultację lekarską. Oczywiście o ile istnieją podstawy dla takich pogłębionych badań. Trzeba dodać, że podłożem ograniczenia ruchomości bądź bólów mogą być też zmiany chorobowe w obrębie innych narządów, dlatego ważne jest holistyczne podejście do fizjoterapii.
zakres wykonywanych terapii fizjoterapeutycznych
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus