przygotowanie do porodu warszawa

przygotowanie do porodu warszawa

Przygotowaniu do porodu a fizjoterapia

Jesteś w ciąży i z niecierpliwością czekasz na pojawienie się upragnionego malucha, szykujesz mu miejsce w swoim domu, kupujesz różne ubranka. Ale czy przygotowujesz swoje ciało, aby świadomie przejść przez poród? Godnym uwagi jest fakt, że wśród kobiet w ciąży najczęściej widać dwa skrajne podejścia do porodu. Albo “cukrowanie” przeświadczenie, że będzie pięknie jak w filmie, albo wizję bólu i oczywiście cierpienia. Przede wszystkim powinnaś uświadomić sobie, że będzie to piękny, ale i trudny moment. Bezsprzecznie musisz zaufać swojemu ciału, dlatego że TWOJE CIAŁO WIE JAK RODZIĆ. Zaufaj swojej fizjologii, pozwól sobie na podążanie za odczuciami i potrzebami. Pamiętaj o istotnym fakcie, że skurcz porodowy jest Twoim sprzymierzeńcem, bez niego nie urodzisz. To właśnie kurcząca się macica powoduje, że Twoje dziecko jest “wypychane” przez kanał rodny.

przygotowanie do porodu warszawa ursus

przygotowanie do porodu warszawa ursus

Na czym polega fizjoterapeutyczne przygotowanie do porodu?

Przygotowanie do porodu prowadzimy na każdym etapie ciąży, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań od Twojego lekarza prowadzącego.

  • Z pewnością jednym z najistotniejszych elementów w przygotowaniu do porodu jest praca z oddechem i nauka rozluźniania mięśni dna miednicy. Naturalnym mechanizmem obronnym na ból jest napięcie mięśniowe. Zaś generowanie napięcia podczas skurczu powoduje jeszcze większy ból, i tak właśnie błędne koło się zamyka. Zaciskając mięśnie dna miednicy z obawy przed bólem podczas skurczu porodowego, zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia krocza lub konieczności jego nacięcia. Podczas wizyty w naszym Centrum Rehabilitacji rozluźnimy manualnie Twoje mięśnie dna miednicy i nauczymy Cię świadomej relaksacji mięśni.
  • Możemy również zrobić symulację skurczu porodowego, która pomoże Ci opanować umiejętność rozluźniania mięśni dna miednicy podczas porodu.
  • Rozluźnimy więzadła, aby kości w obrębie miednicy mogły się “poruszać” i odchylać.
  • Na przebieg porodu ma wpływ ruchomość kości krzyżowej i ogonowej. Jeśli w ich okolicy znajdują się napięcia, może to utrudniać odchylanie kości ogonowej i krzyżowej w trakcie porodu. Rozluźnimy te struktury i wyrównamy napięcia tkanek, aby mogły swobodnie “pracować” podczas porodu i nie utrudniały go.
  • Jeśli Twoje dziecko nie odwróciło się, mimo bliskiego terminu porodu, może się okazać że napięcia w Twoim ciele utrudniają mu obrót. Popracujemy delikatnie na więzadłach macicy, klatce piersiowej i postaramy się “stworzyć” przestrzeń, aby Twój Maluszek mógł się odwrócić.
  • Jeśli planowany jest poród drogami natury, omówimy pozycje wertykalne, abyś mogła wybrać najlepszą dla siebie. Pokażemy Ci naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego, które będziesz mogła wykorzystać w trakcie porodu.

Opowiemy Ci co możesz robić w trakcie, aby Twój poród przebiegał aktywnie.

Na koniec omówimy również profilaktykę poporodową, abyś nie szkodziła sobie codziennymi czynnościami i nawykami. Powiemy Ci na co warto zwrócić uwagę w pierwszych dobach po porodzie w zależności od jego przebiegu i jak sobie poradzić z podstawowymi problemami, które dotykają świeżo upieczone mamy.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka – Przygotowanie do porodu Warszawa Ursus