Pinoterapia czy inacze pinopresura. To w 100% Polska stosunkowo nowa metoda terapii manualnej, jaką wykorzystują nasi fizjoterapeuci do leczenia. Metoda ta czerpie wiedzę i doświadczenie bezpośrednio z terapii mięśniowo-powięziowej akupresury, suchego igłowania, technik masażu leczniczego i refleksologii. Pinopresura łączy ze sobą medycynę konwencjonalną z medycyną alternatywną i należy do terapii narzędziowych nie inwazyjnych. Metalowe gwoździe wykorzystywane przez fizjoterapeutę do terapii mają za zadanie zastąpić dłonie i palce oraz wspomóc w określonych przypadkach, doskonale uzupełniając kompleksową rehabilitację.
Pinoterapia co to jest?
To technika, za pomocą której stymuluje się określone punkty na ciele człowieka przy pomocy pinów. Koncepcja terapeutyczna pinoterapii wykorzystuje mechanizmy samoleczenia organizmu te same z których korzysta w nowoczesnym świecie fizykoterapia, np za pomocą niskiej temperatury, pola elektromagnetycznego, fal akustycznych, promieni laserowych, prądów elektrycznych.
Wskazania do pinoterapii
Metoda ta jest wysoce skuteczna w leczeniu schorzeń układu nerwowego m.in.:
- wszelkiego rodzaju bólów głowy,
- terapii blizn
- stanów reumatoidalnych, lumbago
- zaburzeń naczynioruchowe, takie jak migrena, zimne kończyny;
- neuropatia demielinizacyjna;
- zaburzenia czynnościowe po neurochirurgii, po wypadkach i urazach;
- zaburzenia ruchowe, wady takie jak skolioza
- dolegliwości mięśniowo–powięziowe,
- niektóre choroby neurologiczne,
- ograniczenie zakresu ruchomości w stawach,
- problemy o podłożu psychosomatycznym.
- choroba Parkinsona,
Przeciwskazania do pinoterapii
Zabiegi terapeutyczne pinoterapii są nieinwazyjne i do tej pory nie ma przeciwwskazań do tej metody poza: ciężkimi, długotrwałymi stanami niedożywienia u pacjenta podatnego na zapaść enzymatyczno-metaboliczną oraz u pacjentów z rozrusznikiem serca i po przeszczepie narządów. Natomiast ze wzgędu na brak odpowiednich badań nie stosuje się jej w przypadku:
- nowotworów,
- padaczki,
- niektórych schorzeń dermatologicznych,
- ciąży,
- po świeżym zawale serca,
- w stanie ostrej infekcje wirusowe i bakteryjne,
- gdy występuje skaza naczyniowa,
- oraz tętniaki.
Zabieg pinoterapii jak wygląda?
Zabieg wykonujemy za pomocą pinów czyli specjalnych gwoździ. To bardzo proste narzędzia zazwyczaj wykonane ze stali chirurgicznej lub z mosiądzu o długości 120 mm i średnicy 4 mm.
Po przeprowadzonym procesie diagnostycznym fizjoterapeuta określa w jaki sposób i w jakim miejscu użyć narzędzia. Podstawowe techniki jakie są wykorzystywane to
- technika zwarcia – polega na uwolnieniu czynnie piezoelektrycznych tkanek poprzez uciśnięcie pinów w dwóch punktach,
- technika out – stosowana w przypadku wystąpienia punktów spustowych lub zgęstnienia tkanek. Odpowiednie uciskanie punktów spowoduje rozluźnienie napięciowe mięśni,
- technika opukiwania – polega na rytmicznym opukiwaniu fragmentów ciała objętych terapią,
- technika cut out – stosowana w celu uwolnienia przegrody mięśniowej oraz napięcia mięśniowego,
- technika uwalniania kości piętowej – stosowana w celu poprawy ruchomości stawu skokowego,
Zabieg przeprowadza się w pozycji siedzącej jak i leżącej. Fizjoterapeuta dostosowuje siłę do możliwości fizycznych i psychicznych pacjenta, aby uniknąć jego nadmiernego zmęczenia bólem, który może wystąpić chwilowo w czasie zabiegu. Po wszystkim sprzęt podlega dezynfekcji specjalnym płynem i zostaje umieszczony w futerale, co pozwala zachować sterylność.
Pinoterapia cena
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że zastosowanie pinoterapii jest wskazane w indywidualnych przypadkach. Tak jak każda inna forma terapii manualnej wykonywanej przez fizjoterapeutę, stanowi element szerokiego holistycznego podejścia do ludzkiego ciała.
Zabiegu pinoterapii nie znajdziesz w naszym cenniku. Nie pobieramy za ten zabieg żądnych dodatkowych kosztów. Wykonujemy go po prostu jako jeden z elementów rehabilitacji, lecz tylko w przypadku kiedy fizjoterapeuta uzna ten element terapii za pomocny i konieczny.
nasi fizjoterapeuci wykonujący pinoterapię
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka
zakres pozostałych wykonywanych terapii fizjoterapeutycznych
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus