lecenie skoliozy warszawa

diagnoza skoliozy warszawa

Co to jest skolioza?

Skolioza. Taką diagnozę często słyszą dzieci w każdym wieku. Skolioza jest skrzywieniem w trzech płaszczyznach:

  • boczne
  • wzdłuż osi podłużnej
  • wzdłuż osi poprzecznej

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeżeli zauważycie, że kręgosłup waszego dziecka wygina się w bok, naturalne skrzywienia kręgosłupa są spłycone lub pogłębione lub zauważymy rotację kręgosłupa w odcinku piersiowym, a w odcinku lędźwiowym po jednej stronie jest wał mięśniowy, powinniście jak najszybciej udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta specjalizujący się diagnostyką i terapią skolioz zaplanuje program terapii.

Dlaczego tak łatwo przeoczyć skoliozę u nastolatka?

Mniejsze dzieci potrzebują pomocy dorosłych podczas mycia się, przebierania, ale dzieci starsze tak często nie rozbierają się przed rodzicami. Dlatego też skolioza u młodzieży jest zauważona np. przez lekarza pierwszego kontaktu i nie rzadko jest zaskoczeniem dla rodziców.

leczenie skoliozy warszawa

leczenie skoliozy warszawa

Jak przebiega proces leczenia skoliozy?

Po pierwsze skuteczna diagnoza skoliozy. Pierwsza wizyta ma na celu wyeliminowanie pierwotnych przyczyn asymetrii. W wielu sytuacjach skolioza jest funkcjonalna i jej skutki są szybko eliminowane poprzez terapię manualną.

W przypadku większych bardziej trwałych skrzywień, pacjent kwalifikowany jest na diagnozę u specjalisty zajmującego się terapią metodą FITS. Obecnie jest to najbardziej skuteczna i popularna metoda.

Czytaj więcej na temat: Diagnoza skoliozy

Dalszy proces terapii uzależniony jest od wyników badania. Rozróżniamy następujące stopnie skrzywienia bocznego:

  • poniżej 10 stopni – skrzywienie w takim zakresie jest uznawane za normę, wystarczą ćwiczenia stabilizacyjne, natomiast wymagają obserwacji co 3-6 miesięcy do zakończenia procesu wzrostu kości
  • 10-25 stopni – wystarczy, aby fizjoterapeuta dobrał odpowiednie ćwiczenia
  • powyżej 25-30 stopni – oprócz ćwiczeń potrzebne jest okresowe noszenie gorsetu
  • powyżej 55 stopni – skolioza kwalifikuje się do operacji.

Czy z terapią skoliozy można czekać?

Dzieci rosną i nieleczona skolioza pogłębia się wraz ze wzrostem. Jeżeli terapia nie jest szybko i skutecznie przeprowadzona, może dojść do nieodwracalnych zmian kostnych.  Im szybciej poprawimy wygląd sylwetki, tym mniejsze szkody dla organizmu powstaną w przyszłości.

Fizjoterapeuci Metody FITS Warszawa

Fizjoterapeuci Metody FITS Warszawa

Terapia Skoliozy – Leczenie Metodą FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skoliozy w skrócie FITS jest jedną z nielicznych metod rekomendowanych przez Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment). Celem tej metody jest stabilizacja skoliozy u dzieci oraz zmniejszenie kąta skrzywienia w przypadkach skolioz u dorosłych.

Metoda FITS znajduje również zastosowanie w postępowaniu z pacjentami z dużą skoliozą, którzy z różnych przyczyn nie będą poddani leczeniu operacyjnemu lub jako pomocniczo w pracy terapeutycznej poprzedzającej zabiegi ortopedyczne oraz w leczeniu gorsetowym.

Przebieg terapii skoliozy FITS

Właściwe zajęcia początkowo służą rozluźnieniu struktur mięśniowo-szkieletowych i stawowych, które ograniczają ruchy korekcyjne. W kolejnym etapie terapii budowane są prawidłowe wzorce postawy w pozycjach funkcjonalnych, czyli takich, które występują w życiu codziennym. W kolejnych etapach wzorce te utrwalają się.

Program ćwiczeń jest każdorazowo zindywidualizowany w zależności od efektów i rodzaju występującej skoliozy. Uwzględnia się m.in wielkość kąta skrzywienia, wiek pacjenta oraz tzw. cel szczegółowy terapii – czyli zróżnicowanie zajęć w celu wypracowania nowych umiejętności i nawyków.

Korekcja wad postawy

Analiza skrzywienia kręgosłupa

Metodę leczenia FITS charakteryzuje:

  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • dokładne badanie ruchu korekcyjnego biernego i czynnego,
  • nacisk na usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruchy korekcyjne,
  • korekcja łuku pierwotnego poprzez dodanie kompensacji funkcjonalnej z jednoczesną stabilizacją lub korekcją łuku wtórnego,
  • dążenie do budowania i stabilizacji korekcyjnych wzorców ruchowych,
  • nauka autokorekty w pozycjach funkcjonalnych i codziennych czynnościach,
  • nauka oddychania derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych,
  • duży nacisk na aspekt psychologiczny,
  • nastawienie na edukacji dzieci i rodziców.

Zapewniamy, że specjaliści współpracujący z naszą placówką to fizjoterapeuci posiadający wiedzę i umiejętności oraz podejście pedagogiczne potrzebne do pracy z dziećmi. Są również uczestnikami szkoleń z Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz (FITS).