lecenie skoliozy warszawa

diagnoza skoliozy warszawa

Co to jest skolioza?

Skolioza. Taką diagnozę często słyszą dzieci w każdym wieku. Skolioza jest skrzywieniem w trzech płaszczyznach:

 • boczne
 • wzdłuż osi podłużnej
 • wzdłuż osi poprzecznej

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jeżeli zauważycie, że kręgosłup waszego dziecka wygina się w bok, naturalne skrzywienia kręgosłupa są spłycone lub pogłębione lub zauważymy rotację kręgosłupa w odcinku piersiowym, a w odcinku lędźwiowym po jednej stronie jest wał mięśniowy, powinniście jak najszybciej udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta specjalizujący się diagnostyką i terapią skolioz zaplanuje program terapii.

Dlaczego tak łatwo przeoczyć skoliozę u nastolatka?

Mniejsze dzieci potrzebują pomocy dorosłych podczas mycia się, przebierania, ale dzieci starsze tak często nie rozbierają się przed rodzicami. Dlatego też skolioza u młodzieży jest zauważona np. przez lekarza pierwszego kontaktu i nie rzadko jest zaskoczeniem dla rodziców.

leczenie skoliozy warszawa

leczenie skoliozy warszawa

Jak przebiega proces leczenia skoliozy?

Po pierwsze skuteczna diagnoza. Pierwsza wizyta ma na celu wyeliminowanie pierwotnych przyczyn asymetrii. W wielu sytuacjach skolioza jest funkcjonalna i jej skutki są szybko eliminowane poprzez terapię manualną.

W przypadku większych bardziej trwałych skrzywień, pacjent kwalifikowany jest na diagnozę u specjalisty zajmującego się terapią metodą FITS. Obecnie jest to najbardziej skuteczna i popularna metoda.

Jak przebiega proces rehabilitacji?

Dalszy proces terapii uzależniony jest od wyników badania. Rozróżniamy następujące stopnie skrzywienia bocznego:

 • poniżej 10 stopni – skrzywienie w takim zakresie jest uznawane za normę, wystarczą ćwiczenia stabilizacyjne, natomiast wymagają obserwacji co 3-6 miesięcy do zakończenia procesu wzrostu kości
 • 10-25 stopni – wystarczy, aby fizjoterapeuta dobrał odpowiednie ćwiczenia
 • powyżej 25-30 stopni – oprócz ćwiczeń potrzebne jest okresowe noszenie gorsetu
 • powyżej 55 stopni – skolioza kwalifikuje się do operacji.

Czy z terapią skoliozy można czekać?

Dzieci rosną i nieleczona skolioza pogłębia się wraz ze wzrostem. Jeżeli terapia nie jest szybko i skutecznie przeprowadzona, może dojść do nieodwracalnych zmian kostnych.  Im szybciej poprawimy wygląd sylwetki, tym mniejsze szkody dla organizmu powstaną w przyszłości.

Fizjoterapeuci Metody FITS Warszawa

Fizjoterapeuci Metody FITS Warszawa

Terapia Skoliozy – Leczenie Metodą FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skoliozy w skrócie FITS jest jedną z nielicznych metod rekomendowanych przez Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment). Celem tej metody jest stabilizacja skoliozy u dzieci oraz zmniejszenie kąta skrzywienia w przypadkach skolioz u dorosłych.

Metoda FITS znajduje również zastosowanie w postępowaniu z pacjentami z dużą skoliozą, którzy z różnych przyczyn nie będą poddani leczeniu operacyjnemu lub jako pomocniczo w pracy terapeutycznej poprzedzającej zabiegi ortopedyczne oraz w leczeniu gorsetowym.

Przebieg terapii skoliozy FITS

Właściwe zajęcia początkowo służą rozluźnieniu struktur mięśniowo-szkieletowych i stawowych, które ograniczają ruchy korekcyjne. W kolejnym etapie terapii budowane są prawidłowe wzorce postawy w pozycjach funkcjonalnych, czyli takich, które występują w życiu codziennym. W kolejnych etapach wzorce te utrwalają się.

Program ćwiczeń jest każdorazowo zindywidualizowany w zależności od efektów i rodzaju występującej skoliozy. Uwzględnia się m.in wielkość kąta skrzywienia, wiek pacjenta oraz tzw. cel szczegółowy terapii – czyli zróżnicowanie zajęć w celu wypracowania nowych umiejętności i nawyków.

Korekcja wad postawy

Analiza skrzywienia kręgosłupa

Metodę leczenia FITS charakteryzuje:

 • indywidualne podejście do pacjenta,
 • dokładne badanie ruchu korekcyjnego biernego i czynnego,
 • nacisk na usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruchy korekcyjne,
 • korekcja łuku pierwotnego poprzez dodanie kompensacji funkcjonalnej z jednoczesną stabilizacją lub korekcją łuku wtórnego,
 • dążenie do budowania i stabilizacji korekcyjnych wzorców ruchowych,
 • nauka autokorekty w pozycjach funkcjonalnych i codziennych czynnościach,
 • nauka oddychania derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych,
 • duży nacisk na aspekt psychologiczny,
 • nastawienie na edukacji dzieci i rodziców.

Zapewniamy, że specjaliści współpracujący z naszą placówką to fizjoterapeuci posiadający wiedzę i umiejętności oraz podejście pedagogiczne potrzebne do pracy z dziećmi. Są również uczestnikami szkoleń z Funkcjonalnej Indywidualnej Terapii Skolioz (FITS).