Prawdopodobnie każdy słyszał, że „ruch to zdrowie”. Kinezyterapia to profesjonalne wcielenie w życie tego powiedzenia za pomocą ćwiczeń. W wyniku ćwiczeń wykonywany ruch staje się w 100% ruchem leczniczym. oczywiście dopasowanym do schorzeń i potrzeb pacjenta.
Szukasz profesjonalnej kinezyterapii w Warszawie?
Świetnie trafiłeś jesteśmy niedaleko na odległość jednego telefonu, tuż obok Ciebie.
Kinezyterapia co to?
Najkrócej kinezyterapię można zdefiniować, że polega ona na leczeniu ruchem. Za tymi dwoma słowami kryje się jednak przede wszystkim dość skomplikowana i nowa specjalizacja w medycynie i sztuce rehabilitacji. Jej istotą jest wykonywanie odpowiednio dobranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń dzięki którym to przyczynią się do poprawy zdrowia pacjenta i pomogą przywrócić sprawność ruchową.
Kinezy terapeuta wie, który ruch pomoże, a który niepotrzebnie obciąży nadwyrężone stawy oraz mięśnie. Jakie natężenie ćwiczeń jest właściwe, a jakie szkodzi lub po prostu nic nie da? Zagadnień z zakresu kinezyterapii jest wiele, a na to wszystko nakłada się zróżnicowanie przypadków oraz fakt że każdy organizm jest trochę inny i trochę inaczej reaguje na bodźce. Dlatego przede wszystkim tak ważna jest rozmowa i pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, podczas której terapeuta na podstawie badań i wywiadu tworzy plan działania.
Inne określenia kinezyterapii to np. gimnastyka lecznicza, rehabilitacja ruchowa czy po prostu ćwiczenia usprawniające.
Kinezyterapia uwzględnia podział na ćwiczenia:
- kinezyterapia ogólna – obejmująca także te części ciała, które nie są objęte schorzeniem;
- kinezyterapia miejscowa – uwzględniająca ćwiczenia bierne (realizowane są przez kinezyterapeutę lub za pomocą urządzenia – bez aktywnego udziału pacjenta)
- kinezyterapia czynna (wykonywane samodzielnie przez pacjenta) i dotyczą narządu zmienionego chorobowo.
W czym pomaga kinezyterapia i dla kogo jest skierowana?
Zastosowania kinezyterapii to m.in. rehabilitacja osób po uszkodzeniach narządów ruchu (np. w wyniku różnych wypadków) bądź kręgosłupa, chorobach płuc, serca czy neurologicznych uszkodzeń.
Niewątpliwie kinezyterapia to również ćwiczenia prewencyjne i zachowawcze.
Godnym uwagi jest fakt że kinezyterapia pomaga korygować wady postawy, złe nawyki ruchowe, a w przypadku trwałej niepełnosprawności uczy żyć i poruszać się pomimo nowych ograniczeń. Zakres jej przydatności jest bardzo duży. Ważnym aspektem jest fakt że Kinezyterapia może być pomocna nawet w poprawianiu pracy żołądka, układu moczowego czy w zwiększeniu pojemności płuc.
Przede wszystkim celem kinezyterapii jest przywrócenie sprawności fizycznej, pełnej lub częściowej. Dopasowanie ćwiczeń należy do fizjoterapeuty i jest częścią szerokiego planu rehabilitacji.
Jak i kiedy zacząć kinezyterapię?
Oczywiście odpowiedź jest prostsza niż myślisz i brzmi “A kiedy miałbyś czas, aby nas odwiedzić?” Na początek potrzebowalibyśmy chociaż godziny z Twojego czasu ponieważ odpowiednie ustawienie ćwiczeń wymaga pierwszej wizyty, rozmowy i dokładnego poznania sytuacji pacjenta. W rezultacie w pierwszej kolejności zaprosimy Cię więc do jednego z naszych gabinetów na ul. Bełzy 3 w Warszawie, by porozmawiać o Twoich oczekiwaniach, wykonać próbne ćwiczenia i przyjrzeć się Twoim wynikom medycznym.
W centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie zatrudniamy fizjoterapeutów, którzy potrafią doradzić i pomóc nawet w najtrudniejszych przypadkach, więc będziesz w dobrych rękach.
Możemy zacząć od zaraz. Czas na Twój ruch — zapraszamy do kontaktu!
Rehasanka Centrum Rehabilitacji – Kinezyterapia Warszawa Ursus
zakres wykonywanych usług rehabilitacji
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus
nasi fizjoterapeuci
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus