Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt

Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt warszawa ursus

Niemowlę zniesie dużo
Ale czy warto je tak testować?

Gdy pojawia się małe dziecko, mamy dużo dylematów. Zastanawiamy się, czy postępujemy właściwie, nie chcemy mu zaszkodzić. Staramy się starannie dobrać akcesoria takie jak wózek, fotelik samochodowy, odpowiednie zabawki wspomagające rozwój. Gdzieś w tym całym zgiełku zapominamy o tym, że dziecko wszystko zniesie, ale nie bez znaczenia jest dla niego w jaki sposób weźmiemy go na ręce, w jakiej pozycji nosimy, jak przekazujemy innej osobie, karmimy, zmieniamy pieluszkę czy odkładamy do łóżeczka, wózka. Przy takich czynnościach dziecko często pręży się i widać, że jest zaniepokojone tym co się wokół dzieje. Przekłada się to na jego prawidłowy rozwój motoryczny, społeczny, emocjonalny.

Noszenie jest ważne

Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt warszawa ursus

noszenie niemowlaka

Wbrew temu, co często słyszycie – małe dziecko trzeba dużo nosić. Tak dużo, jak tego potrzebuje. Dla niego to poczucie bezpieczeństwa, potrzeba kontaktu z kimś bliskim. Pozycję noszenia każdy znajdzie wygodną dla siebie i dziecka, ale nie koniecznie zalecaną. Właściwe ułożenie niemowlaka podczas noszenia ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju motorycznego. Możemy korzystać z pozycji wpływających stymulująco na pełzanie, raczkowanie, siadanie lub hamująco.

Kąpiel to dobra zabawa

Czy wasz maluszek nie lubi kąpieli? To niemożliwe – niemowlaki uwielbiają wodę! Prawdopodobnie sposób, w jaki korzysta z kąpieli budzi w nim niepokój. Nasze zachowanie, każdy gest ma ogromne znaczenie na to, jak daną sytuację odbierze niemowlę. Musimy prawidłowo przygotować je na kontakt z wodą, sprawić, aby w naszych rękach czuło się bezpiecznie. Jeżeli wy nie jesteście pewni tego co robicie, maleństwo też będzie czuło się zagrożone.

Niewłaściwe podejście to również skutki uboczne u rodziców

kapiel noworodka

kapiel noworodka

Jeszcze jedna ważna kwestia to nasze zdrowie. Nieporadna, niewłaściwa opieka nad niemowlakiem często kończy się bólem pleców, ramion, szyi itd. Zestresowani pielęgnacją delikatnego maluszka, czy przeciążeni rosnącym nieustannie niemowlakiem często odczuwamy nieprzyjemne skutki. Pojawia się przewlekły ból lub nagłe kontuzje. Miało być tak pięknie a okazuje się, że nasz stan fizyczny jest coraz mniej zadowalający. Warto skorzystać z porad kogoś wykwalifikowanego w profilaktyce i ergonomii pracy, ponieważ opieka nad dzieckiem to również fizyczna praca. Aby zachować zdrowie, należy wykonywać ją prawidłowo, bezpiecznie zarówno dla dziecka jak i dla nas samych.

Fizjoterapeuta pomoże

Jeżeli jesteście rodzicami takiego małego noworodka, niemowlaka i nie jesteście pewni, czy prawidłowo wykonujecie podstawowe czynności pielęgnacyjne, może wam w tym pomóc fizjoterapeuta zajmujący się rehabilitacją niemowląt. Nauczy was jak prawidłowo podnieść dziecko, położyć, zmieniać pieluszkę, przebierać, nosić, kąpać (wkładać do wanny, trzymać, wyciągać), nosić. Aby uniknąć dylematu, czy wasze dziecko nie rozwija się nieprawidłowo, warto od pierwszych tygodni wspierać jego rozwój poprzez prawidłową pielęgnację.

Nie zwlekaj z instruktażem pielęgnacyjnym

instruktaż pielęgnacyjny warszawa ursus

instruktaż pielęgnacyjny warszawa ursus

Zapraszamy oboje rodziców na instruktaż pielęgnacyjny do fizjoterapeuty niemowląt. Najlepiej skorzystać z niego jeszcze w okresie ciąży, aby właściwie przygotować się do pojawienia się maleństwa. Na każdym etapie możecie pomóc sobie i swojemu dziecku, dlatego nawet u kilkumiesięcznego niemowlaka warto stopniowo wprowadzać korzystne zmiany.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt Warszawa Ursus