Fizjoterapia niemowląt jest ważną i jedną z najskuteczniejszych form leczenia rehabilitacyjnego dla dzieci.
Jest to najlepsza forma pomocy dla dzieci, które potrzebują fizjoterapii rozwojowej oraz poprawienia umiejętności ruchowych i zdolności motorycznych. Ponieważ fizjoterapia koncentruje się na rehabilitacji fizycznej, wielu lekarzy zaleca ją niemowlętom, u których rozwinęły się zaburzenia i niepełnosprawności, niezależnie od tego, czy pojawiły się na skutek urazów porodowych czy nieprawidłowości genetycznych.
Cele fizjoterapii niemowląt
Ponieważ potrzeby każdego niemowlęcia będą się różnić w zależności od niepełnosprawności i zaburzenia, nasi fizjoterapeuci na ogół będą tworzyć zindywidualizowane cele dla każdego pacjenta.
Na przykład dzieci urodzone przedwcześnie często trzymają ramiona blisko uszu. Wspólnym celem wcześniaków jest pomoc w utrzymaniu prawidłowej postawy poprzez delikatne masowanie i spychanie ramion niemowlęcia w dół. Pomaga to również promować wzrost po pominięciu kluczowego rozwoju w macicy.
Według Bobbi Pineda z programu terapii zajęciowej na Uniwersytecie Waszyngtońskim wcześniaki nie tylko rodzą się z niedowagą, ale także są narażone na ryzyko rozwoju problemów poznawczych, zaburzeń motorycznych i problemów z zachowaniem w miarę starzenia się. Fizjoterapia może wyznaczyć określone cele, aby pomóc dzieciom w dalszym rozwoju i wykazywać oznaki wyżej wymienionych problemów.
Dużo niemowlaków ma nie tylko ryzyko upośledzenia ruchowego, ale także subtelne problemy z uczeniem się, ADHD, zaburzeniami psychicznymi oraz problemami behawioralnymi. Dlatego naszym celem jest znalezienie kluczowych elementów, które pomagają tym dzieciom być bardziej uodpornić się i pokonać pierwsze przeszkody. Zwiększyć swoje szanse.
Skupiamy się na niemowlętach z zaburzeniami genetycznymi, chorobami nerwowo-mięśniowymi, przewlekłymi stanami chorobowymi które obejmują miedzy innymi:
- Promowanie prawidłowych pozycji i wzorców ruchu
- Rozwijanie umiejętności rozwojowych odpowiednich do wieku
- Leczenie i łagodzenie bólu
- Poprawa funkcji mięśni
- Pokonywanie ograniczeń
Typowe ćwiczenia i zadania jakie stosujemy
Ćwiczenia i zadania nauczane podczas sesji fizykoterapii będą zależeć od wieku niemowlęcia, zaburzenia lub niepełnosprawności oraz tego, jak poważne są to problemy. Zasadniczo jednak najczęściej są to typowe ćwiczenia dla niemowląt podczas fizjoterapii:
-
- Ćwiczenie z piłką dla nauki i poprawy raczkowania oraz wspierania siły
- Delikatne masaże, ugniatanie mięśni i rozciąganie
- Ćwiczenia kontroli głowy
- Kompresja gorąca i zimna stawów i mięśni
- Trening adaptacyjne
- Elastyczność i ćwiczenia równowagi
Skąd mam wiedzieć że moje dziecko potrzebuje fizjoterapii?
Fizjoterapeuci i lekarze zazwyczaj zalecają fizjoterapię, jeśli niemowlę:
- Nie osiąga “kamieni milowych” zgodnie z rozwojem w pierwszym roku życia
- Sprzyja jednej stronie ciała i / lub przechyla głowę tylko na jedną stronę
- Ma słabą postawę
- Zdiagnozowano niego porażenie mózgowe, kręcz szyi i inne zaburzenia nerwowo-mięśniowe
- Ma wiotkie i lub sztywne napięcie mięśniowe
- Ma nadmierną lub ograniczoną ruchomość stawów
- Ma problemy z równowagą i koordynacją
Chociaż ważne jest, aby uważać na wspomniane znaki, ważne jest również, aby porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecka i rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak wcześniej wspomniano, lekarz zazwyczaj zaleca fizykoterapię, ale zwykle po pełnej diagnozie.
Co to są kamienie milowe dziecka?
To po prostu kroki rozwojowe, które dziecko musi osiągnąć.
W zależności od niewielkich zmian u dziecka etapy rozwoju neuromotorycznego, zwane również kamieniem milowym, zwykle występują w określonej kolejności w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Zwykła trajektoria rozwoju motorycznego niemowlęcia jest następująca:
W wieku do 3 miesięcy dziecko:
- podniesie głowę w kierunku brzucha
- otworzy i zamknie ręce
- podniesie rękę do ust
- chwyć i potrząśnie obiektami w zasięgu ręki
Od 4 do 7 miesięcy:
- rozwinie się brzuch po obu stronach
- dziecko stara się usiąść
- usiądzie w podporze z rękami do przodu
Od 8 do 12 miesięcy:
- dziecko siądzie bez pomocy
- czołga się
- użyje rąk w obronie przed przewróceniem się do przodu lub na boki
- trzymaj się
- przechodź z jednej pozycji do drugiej
- trzymaj się przedmiotów lub porusza się za ich pomocą lub nimi
Oczywiście te etapy nauki mogą się różnić o kilka miesięcy, w zależności od umiejętności poszczególnych dzieci. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko wykazuje oznaki późnego rozwoju, czy nie, zawsze ważne jest, aby stymulować (ale nie nadmiernie je stymulować) za pomocą gier edukacyjnych uścisków i masaży, aby poprowadzić dziecko w kierunku szczęśliwego i bezpiecznego rozwoju.
Jak nasi fizjoterapeuci traktują opóźnienia rozwojowe?
Zarówno w przypadku opóźnionego rozwoju, jak i dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe, nasi specjaliści fizjoterapeuci dokonają pełnej oceny słabości i sił dziecka w celu opracowania skutecznego długoterminowego planu fizjoterapii. Ten plan pomoże Twojemu dziecku osiągnąć pełny potencjał poprzez zabawę, radość i rehabilitację edukacyjną.
Bardzo ważne jest, aby rehabilitację traktować jako zabawne gry, a nie pracę, aby dziecko mogło uczyć się szybciej i być bardziej uważnym podczas sesji. Fizjoterapeuta pokaże Ci także różne ćwiczenia i gry, które możesz (a nawet musisz) zrobić z dzieckiem między sesjami w domu.
Zaangażowanie rodziców jest bardzo ważne dla powodzenia calej fizjoterapii.
Zapraszamy Cię do konsultacji Centrum Rehabilitacji Rehasanka® Fizjoterapia niemowląt Warszawa Ursus
Najpopularniejsze metody w fizjoterapii niemowląt
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus
galeria Centrum Rehablitacji
Warszawa Ursus