Udar mózgu to bezwzględny przeciwnik, któremu jednak warto stawić czoła. Jest najczęstszą przyczyną zgonów oraz trwałej niesprawności u osób dorosłych. Spowodowany jest niedokrwieniem lub krwotokiem domózgowym, w którego konsekwencji uszkodzeniu ulega tkanka mózgowa. W procesie leczenia i rekonwalescencji niezwykle ważna jest nie tylko farmakologia, ale również ćwiczenia. Usprawniająca rehabilitacja po udarze powinna trwać minimum trzy miesiące i być uruchomiona zaraz po pojawieniu się incydentu. To niezwykle ważne dla rokowań pacjenta.

Rehabilitacja poudarowa w Rehasanka

W Centrum Rehabilitacji Rehasanka doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest szybkie i kompleksowe działanie. Fizjoterapia po udarze jest podzielona na trzy kluczowe etapy. Pierwszy etap to rehabilitacja po udarze w szpitalu, drugi etap to rehabilitacja funkcjonalna, dzięki której pacjent powoli wraca do sprawności (wykonywana w Rehasanka) oraz etap adaptacji, który może trwać nawet do kilku lat po incydencie. Umów się na konsultację w naszej przychodni. Specjaliści z chęcią zajmą się diagnostyką i dopasują zakres rehabilitacji poudarowej.

Cel rehabilitacji po udarze

Najważniejszym celem rehabilitacji po udarze jest jak najszybsze odzyskanie sprawności i samodzielności przez pacjenta. Fizjoterapia ma na celu zminimalizowanie patologicznych zmian wtórnych, które wystąpiły. Ważne jest to, aby terapia była dopasowana do konkretnego pacjenta. Tylko wówczas można mówić o skuteczności. Pacjenci po udarze najczęściej borykają się z niedowładem niektórych części ciała, paraliżem połowy ciała, zaburzeniami mowy, częstymi bólami głowy oraz problemami ze wzrokiem. Niejednokrotnie jest to złożony problem, który wymaga działań wielokierunkowych.

Powrót do sprawności po udarze

Udar mózgu to stan zagrażający życiu człowieka i wiążący się z licznymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu. Nie wolno tego bagatelizować! Choć część pacjentów opuszczających szpital z zaleceniem rehabilitacji po udarze próbuje ćwiczyć na własną rękę, to najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja poudarowa wraz ze specjalistami. Rehasanka Centrum Rehabilitacji w Warszawie to miejsce, w którym o wiele łatwiej o powrót do sprawności. Zespół doświadczonych specjalistów jest w stanie pomóc na każdym etapie leczenia, dzięki czemu odzyskanie sił witalnych nie zajmuje kilku lat. W naszych gabinetach stosowane są różne metody rehabilitacji, w tym terapia manualna, trening personalny, kinesiotaping, fizykoterapia, kinezyterapia i igłoterapia. Po udarze rehabilitacja powinna także obejmować terapię zaburzeń poznawczych, logopedyczną, emocjonalną oraz stymulację elektryczną. Wszystko po to, aby pacjent cieszył się lepszą sprawnością i doskonałym samopoczuciem. Zadbaj o siebie i swoich najbliższych!