Co wiemy o nadciśnieniu tętniczym
Nadciśnienie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną układu krążenia cechującą się wartościami ciśnienia równymi i wyższymi od 140/90 mm Hg. W związku z bezpośrednimi powiązaniami z chorobami układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych), jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie.
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie występuje, gdy naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne, co powoduje wzrost ciśnienia. Serce musi ciężko pracować, aby pompować krew w całym ciele, aby przeciwdziałać temu dodatkowemu ciśnieniu. Wiele osób z wysokim ciśnieniem krwi nie ma żadnych objawów, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia krwi.
Podwyższone ciśnienie krwi wynika z połączenia czynników środowiskowych i genetycznych oraz interakcji tych czynników. Wiele dowodów z badań, epidemiologicznych, metaanaliz i randomizowanych badań kontrolowanych wykazało, że pewne wzorce żywieniowe i poszczególne elementy żywieniowe odgrywają znaczącą rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Powikłania nadciśnienia
Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań. Należą do nich choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, niewydolność nerek, zawał serca lub udar. Celem wdrożenia terapii jest przede wszystkim przeciwdziałanie w/w. stanom i obniżanie ciśnienia do wartości pożądanych.
Zmiany w diecie mogą obniżać ciśnienie krwi, zapobiegać rozwojowi nadciśnienia i zmniejszać ryzyko powikłań związanych z nadciśnieniem.
Objawy nadciśnienia
Nadciśnienie tętnicze przez wiele lat przeważnie nie daje żadnych objawów. Czasem zaś występują objawy, które mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach.
Im wyższe nadciśnienie tym częściej pojawiają się następujące objawy:
- ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu głowy
- zawroty głowy
- zmęczenie
- krwawienie z nosa
- zaburzenia snu
- nerwowość
- dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca
- duszność
Jeżeli występują u Ciebie powyższe objawy zacznij mierzyć swoje ciśnienie regularnie i w razie podwyższonego ciśnienia skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie w ogromnym stopniu obciąża jakość życia człowieka i zasoby systemu opieki zdrowotnej na całym świecie, przyczyniając się do zwiększonej śmiertelności i ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, dusznica bolesna, niewydolność serca i udar mózgu. W Polsce nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym rozpoznaniem pierwotnym. W oparciu o dane medyczne aż 82% ludzi chorych na nadciśnieniem nie jest świadomych powagi swojego stanu, a 75% osób z nadciśnieniem jest leczonych lekami farmakologicznymi na nadciśnienie. Niestety, skuteczną i stałą redukcje do zalecanych wartości ciśnienia tętniczego uzyskuje się tylko u 53% leczonych osób.
Oprócz leczenia farmakologicznego, bardzo pomocna, a czasem i najważniejsza, będzie modyfikacja stylu życia. Nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi powoduje korzystne działanie na ustrój i może mieć istotny wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Można oczekiwać, że zmniejszenie średniego ciśnienia rozkurczowego o 2 mmHg spowoduje aż o 6% zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca i 15% zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych w tym udaru. Może również prowadzić do problemów w innych częściach ciała, takich jak nerki czy oczy, gdzie np. może doprowadzić do ślepoty w wyniku odklejenia się siatkówki pod wpływem wysokiego ciśnienia w oczach.
Jak to, co jem, może poprawić moje wyniki ciśnienia krwi?
Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i udaru mózgu. Wiele osób może obniżyć ciśnienie krwi poprzez wprowadzenie zdrowych zmian w diecie i stylu życia.
Zmiana diety są powszechnie uważane za jedną ze skuteczniejszych strategii modyfikacji stylu życia o ogromnym potencjale zapobiegania nadciśnieniu przy kosztach często niższych niż obecne interwencje farmakologiczne.
Skuteczna i zdrowa dieta wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną dają 30% szansę na uniknięcie lub zmniejszenie nadciśnienia tętniczego.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana dieta w przypadku występowania nadciśnienia jest kluczowa. Oprócz farmakoterapii jest najbardziej skutecznym narzędziem do walki z tą chorobą. Pomaga nie tylko obniżać ciśnienie krwi dzięki zawartym w pożywieniu różnym związkom lecz także chroni nasz układ krwionośny przed występowaniem groźnych powikłań lub przedwczesnej śmierci.
W leczeniu nadciśnienia jednym z ważniejszych czynników jest odpowiednie dopasowanie indywidualnej diety wraz z ewentualnymi innymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Najlepsze połączenie daje stała wspolpraca na linii dietetyk kliniczny – pacjent – lekarz.
Długotrwałe lekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach konsekwencji.
Wszystkich pacjentów chorujących lub podejrzewających u siebie nadciśnienie tętnicze zapraszamy na konsultację.
Dieta przy nadciśnieniu tętniczym
Dieta w nadciśnieniu tętniczym to jeden z kluczowych elementów leczenia. Zmiana nawyków żywieniowych pozwoli zmniejszyć skutki nadciśnienia i prowadzi do znacznej poprawy jakości życia. Czym jest nadciśnienie tętnicze? Jakie produkty warto wybierać w diecie na nadciśnienie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Zapraszamy do lektury!
Nadciśnienie tętnicze – co to?
Warto na początek przypomnieć, czym jest z definicji ciśnienie tętnicze. Układ krążenia to zamknięty system. Samo krążenie krwi w naczyniach krwionośnych jest spowodowane pracą serca, które działa niczym pompa. Układ krwionośny tworzą tętnice i żyły – serce przy każdym uderzeniu “wyrzuca” porcję krwi, która rozlewa się po tętnicach, zaopatruje wszystkie narządy ciała i wraca żyłami do serca. Ciśnieniem tętniczym nazywana jest siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic.
Nadciśnienie tętnicze – co to? To stale lub okresowo podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jest to jedna z najczęściej występujących dysfunkcji układu krążenia (sercowo-naczyniowego) w społeczeństwach rozwiniętych. Wartości ciśnienia tętniczego większe niż 140/90 mm Hg świadczą o nadciśnieniu. Pierwsza liczba wskazuje ciśnienie tętnicze skurczowe, natomiast druga – rozkurczowe. Warto podkreślić, że o nadciśnieniu można mówić nawet wówczas, gdy tylko jedna z liczb przyjmuje wyższe wartości. Co ważne, nadciśnienie tętnicze bardzo rzadko jest wykrywane w jego wczesnym stadium i często choroba może nie wykazywać żadnych objawów. To właśnie dlatego spora część pacjentów zostaje zdiagnozowana dopiero w następstwie powikłań. Można na wiele sposobów walczyć z tą dolegliwością – bardzo ważna jest m.in. odpowiednia dieta przy nadciśnieniu.
Nadciśnienie a dieta – dlaczego jest tak ważna?
Odpowiednia dieta przy nadciśnieniu tętniczym to bardzo istotna kwestia. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uregulowanie zbyt wysokiego ciśnienia, ale także zahamowanie rozwoju ewentualnych chorób i schorzeń, których bezpośrednią przyczyną jest nadciśnienie.
Często zdarza się, że chorujący na nadciśnienie tętnicze spożywają nieodpowiednie ilości m.in. tłuszczów zwierzęcych lub po prostu jakość dostarczanych produktów spożywczych nie jest zbyt wysoka. W wielu przypadkach kompletna zmiana nawyków żywnościowych to dobry wstęp, jednak dopiero odpowiednio ułożona dieta na nadciśnienie przynosi oczekiwane rezultaty. Najważniejsze to sięgać po niskotłuszczowe produkty oraz zmniejszyć kaloryczność przyjmowanych posiłków. Dobrą praktyką jest także rezygnacja z soli oraz zwiększenie ilości błonnika. Co więcej, nadciśnienie tętnicze i dieta często skutkuje także redukcją masy ciała oraz uregulowaniem poziomu cholesterolu we krwi, jednak wśród najważniejszych wymiernych korzyści diety w nadciśnieniu tętniczym należy wymienić zapobieganie takim schorzeniom układu krążenia (sercowo-naczyniowego), jak zawał serca, udar, miażdżyca czy niewydolność serca.
Dieta przy nadciśnieniu – zalecane produkty
Czas na konkrety. Zastanawiasz się, co powinno składać się na odpowiednią dietę przy nadciśnieniu? Oto garść podstawowych produktów.
- Produkty zbożowe pełnoziarniste: wszystkie produkty pełnoziarniste, w tym także pieczywo, to świetna podstawa diety na nadciśnienie. Kasze, otręby, płatki jaglane, owsiane i jęczmienne oraz ryż naturalny i makarony razowe pomogą Ci stworzyć ogrom ciekawych, zdrowych posiłków.
- Mleczne produkty z obniżoną zawartością tłuszczu, chude mięso: chude sery oraz kurczak, cielęcina czy indyk powinny pojawiać się w diecie, za to kategorycznie należy zapomnieć o tłustych serach np. francuskich, tłustych częściach wieprzowiny oraz gotowych wędlinach, w których trudno określić zawartość soli.
- Warzywa i owoce: warzywa świeże m.in. warzywa zielone czy warzywa strączkowe to dobry wybór do diety przy nadciśnieniu tętniczym. W przypadku owoców najlepiej sprawdzą się cytrusy i wszelkie owoce sezonowe. Warto zapomnieć o sałatkach warzywnych łączonych z ciężkimi sosami czy dżemach z dużą zawartością cukru – nawet jeżeli wszystko jest domowe.
- Ryby, owoce morza, dobre tłuszcze: oliwa z oliwek i inne tłuszcze roślinne, chude ryby morskie (dorsz) i ryby słodkowodne (sandacz) będą dużo lepszym wyborem niż smalec, masło czy tłusty łosoś lub makrela.
- Nasiona, orzechy, zioła: dieta przy nadciśnieniu tętniczym powinna być bogata m.in. w orzechy włoskie, pistacje, orzechy laskowe czy nerkowca, a także pestki słonecznika oraz pestki dyni. Warto pamiętać, że powinny być to umiarkowane ilości i oczywiście w neutralnej formie – bez soli, posypek, miodu czy karmelu. Wśród ziół dobrze sprawdzi się lipa, rumianek, dzika róża, skrzyp polny oraz melisa.
Dieta na nadciśnienie – polegaj na specjalistach!
Nadciśnienie i dieta to nie musi być problem, jeżeli sięgniesz po pomoc profesjonalistów. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że źle zbilansowany jadłospis, nawet jeżeli będzie oparty jedynie na dozwolonych produktach, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Specjaliści naszego centrum chętnie pomogą Ci w ułożeniu idealnie dopasowanej diety na nadciśnienie. Dietetyk kliniczny w razie potrzeby dostosuje jadłospis także do Twoich innych schorzeń. Skuteczna i zdrowa dieta wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną (regularne ćwiczenia) i brakiem używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu) dają 30% szansy na uniknięcie lub znaczne zmniejszenie nadciśnienia tętniczego. Warto zadbać o swój komfort. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.