ból golenia

Jakie są przyczyny bólu goleni?

Przyczyny bólu goleni bywają różne. Dyskomfort może być spowodowany np.: nadmierną intensywnością treningów, nieodpowiednim podłożem, niepoprawnym obuwiem, czy też złymi warunkami pogodowymi. Czasem winowajcą okazuje się codzienna dieta, w której brakuje odpowiednich składników. Nie bez znaczenia jest również technika wykonywania ćwiczeń. Braki wiedzy w tym elemencie potrafią mieć bolesne konsekwencje. Warto poza tym wspomnieć o niezależnych czynnikach. Mowa tu chociażby o biologicznych predyspozycjach, związanych z budową ciała lub wiekiem.

Ból goleni – objawy

Problem z goleniami objawia się w charakterystyczny sposób. Mamy z nim do czynienia, gdy w okolicy piszczeli odczuwa się ból. Na tym kończy się prosta faza diagnozy, ponieważ schorzenie ma różne etapy rozwoju. Początkowo występuje krótkookresowo np. na początku lub końcu ćwiczeń. W bardziej zaawansowanym stadium dyskomfort odczuwa się podczas chodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet w czasie odpoczynku. Niepokój powinien budzić nie tylko ból piszczeli. Alarmującymi objawami są dodatkowo: obrzęki oraz zwiększona wrażliwość goleni na dotyk.

Metody leczenia bólu goleni

Nawet niewielki ból goleni nie powinien być ignorowany. Warto jak najszybciej wdrożyć leczenie. Sporo w tym zakresie zrobisz samodzielnie, ale w wielu przypadkach konieczna będzie wizyta w profesjonalnym centrum rehabilitacji. Na bolące piszczele w pierwszej kolejności można zaproponować odpoczynek. Dobrym pomysłem jest wzmocnienie konkretnych partii mięśni. Ponadto treningowy plan warto rozszerzyć o ćwiczenia rozciągające. Nie zaszkodzi też wymiana obuwia na nowe. Jeśli masz wątpliwości, zgłoś się do nas. Zaproponujemy indywidualnie dobrane leczenie, pomagając zwalczyć ból goleni.