Ból głowy to jedna z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy i powodów zwolnień chorobowych i niedyspozycyjności. Szacuje się, że co dziewiąty pacjent lekarza rodzinnego zgłasza te symptomy. Bóle głowy typu napięciowego są najczęstsze i występują u jednej trzeciej do trzech czwartych ludzi w ciągu ich całego życia. Bóle szyjnopochodne powstają ze stawów górnych szyi i mogą być leczone w taki sam sposób, jak inne schorzenia stawów kręgosłupa.
CO POWODUJE NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY?
Przyczyna tego typu bólu głowy nie jest jasna, ale uważa się, że jest związana zarówno z aspektami psychologicznymi, jak i napięciem mięśniowym. Objawy stresu mogą powodować złą postawę i powodować trwałe, niewielkie skurcze mięśni głowy i szyi, chociaż nie ma dobrych dowodów na to, że mięśnie są odpowiedzialne za ten rodzaj bólu.
Chociaż nie wykazano bezpośrednio, że skurcze mięśni są źródłem bólu, badania wykazały, że chorzy mogą mieć słabsze mięśnie wyprostu szyi, które utrzymują szyję w normalnej postawie.
Stany medyczne mogą powodować bóle głowy, takie jak infekcja zatok, migrena i inne stany, dlatego ciągłe bóle głowy lub częste bóle głowy powinny zawsze być skonsultowane z lekarzem.
KOGO DOTYCZY BÓL GŁOWY ZWIĄZANY Z NAPIĘCIEM?
Jest to bardzo powszechne zjawisko dla całej populacji. Uważa się, że zaczynają się w wieku nastoletnim i występują u kobiet o 50% częściej niż u mężczyzn.
OBJAWY BÓLU GŁOWY NAPIĘCIOWEGO
- Ciasny lub uciskowy ból głowy
- Na czole lub z tyłu głowy
- Ból po obu stronach głowy
- Nasilenie łagodne do umiarkowanego bólu
- Ból głowy przy aktywności fizycznej
LECZENIE BÓLU GŁOWY NAPIĘCIOWEGO
Przyczyny objawów stresu muszą zostać zidentyfikowane i skorygowane, jeśli leczenie TTH ma przynieść pożyteczny efekt. Może to obejmować poradnictwo, terapię poznawczo-behawioralną (CBT), regularne ćwiczenia, dobrą dietę i dobrą rutynę snu. Wykazano, że medytacja zmniejsza stres i z czasem przywraca prawidłowy poziom hormonów.
Fizjoterapia może pomóc w bólach mięśniowo-szkieletowych poprzez naukę relaksacji, wykonywanie technik mobilizacyjnych, wykonywanie ćwiczeń, manualne rozciąganie mięśni oraz zabiegi na punkty spustowe. Wykazano również, że masaż tkanek miękkich i akupunktura mają korzystny wpływ na ból głowy. Pacjenci powinni kontynuować program relaksacyjny, ćwiczenia w zakresie ruchu szyjnego, rozciąganie i ogólny trening sprawnościowy.
Czytaj więcej: Ból głowy leczenie