Nastawianie kręgosłupa
Często słyszymy o nastawianiu kręgosłupa, dzisiaj odpowiemy sobie na pytania:
Co to jest nastawianie kręgosłupa, z czym nam się kojarzy?
Oraz czy nastawianie kręgosłupa jest bezpieczne?
Dawniej takie sformułowanie było kojarzone z alternatywnymi metodami terapii, gdzieś w zaciszu jako niekonwencjonalne metody wykorzystywane przez tak zwanych kręgarzy, nie koniecznie legalne…
Obecnie jest to wśród fizjoterapeutów powszechnie wykorzystywana metoda jako forma rehabilitacji. Już ponad 10 lat w Polsce manipulacja – bo tak oficjalnie nazywa się nastawianie – jest wymieniania wśród skutecznych elementów terapii.
Zabieg najczęściej kojarzy się z chwilowym bólem, głośnym trzaskiem i ewentualnie natychmiastową ulgą. Natomiast nastawianie nie zawsze tak wygląda. Zazwyczaj jest całkowicie bezbolesne, nie zawsze daje efekty dźwiękowe i ulga może pojawiać się stopniowo z godziny na godzinę. Często manipulacja pojawia się nawet wtedy, kiedy fizjoterapeuta jej nie planuje. Wystarczy mały impuls lub wykonać badanie stawu i „nastawi się” samo ;)
Manipulacja kręgosłupem jest bezpieczna tylko we właściwych rękach
Natomiast nie każdy fizjoterapeuta jest w stanie ją wykonać. Może być wykonana wyłącznie po przeprowadzeniu konsultacji diagnostycznej, a diagnostyka obrazowa nie jest niezbędna. Istnieje wiele przeciwwskazań do manipulacji stawów, dlatego bardzo ważne jest ustalenie, czy jest to najwłaściwsza forma rehabilitacji.
Nastawianie kręgosłupa w formie manipulacji jest coraz rzadziej stosowane. Wśród form terapii manualnej mamy łagodniejsze alternatywy, które również dają efekt korekcji ustawienia kości w stawie. Trwają trochę dłużej, ale również dają trwały efekt. Dzięki temu są bezpieczne dla małych dzieci, osób starszych, z problemami kostnymi, w stanie ostrym. Są najczęściej niezbędne w problemach kręgosłupa.
Nastawianie kręgosłupa, o czym należy pamiętać, zanim skorzystasz z propozycji
Ważne jest, aby upewnić się, czy osoba wykonująca takie zabiegi ma do tego upoważnienie. Należy sprawdzić, czy jest zarejestrowanym fizjoterapeutą i posiada numer prawa wykonywania zawodu. Należy o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że za takie formy terapii zabierają się masażyści lub trenerzy personalni. Wyłącznie fizjoterapeuta lub lekarz może posiadać takie uprawnienia.
Warto kierować się do polecanego fizjoterapeuty z większym doświadczeniem. To nie jest bez znaczenia, kto będzie próbował wykonać najczęściej najtrudniejszą formę rehabilitacji.
Czy nastawianie kręgosłupa jest niezbędne?
W wielu sytuacjach nie mamy innej możliwości. Można działać objawowo i próbować zmniejszać dolegliwości, natomiast jeżeli nie usuniemy przyczyny wywołującej podrażnienie lub stan zapalny problem powróci lub w ogóle nie zmniejszy się wystarczająco. Aby uniknąć stanów zaostrzenia – coraz większych i coraz częstszych – należy konkretnie zadziałać w kierunku znalezienia i zlikwidowania przyczyny dolegliwości. Fizykoterapia, ćwiczenia, masaże często nie dają wystarczającego efektu, jeżeli chodzi o problemy z kręgosłupem.
Czasami przed podjęciem decyzji proponujemy Wam przemyśleć, zorientować się o co w tym wszystkim chodzi, poczytać o metodach terapii lub porozmawiać z kimś, kto ma już to za sobą. Zazwyczaj wracacie do gabinetu spokojniejsi i nastawianie kręgosłupa przestaje brzmieć tak strasznie.