Terapia niemowląt metoda Vojty

metoda vojty warszawa ursus

metoda Vojty warszawa ursus

Polega na zastosowaniu odruchowej lokomocji, aby przywrócić dostęp do podstawowych wzorców ruchowych. Odruch dotyczy zastosowanych bodźców pochodzących z zewnątrz oraz ich zdefiniowanych, dostępnych zawsze w taki sam, automatyczny sposób odpowiedzi ruchowych.

Terapeuta wykonuje nacisk w odpowiednyih strefach ciała pacjenta leżącego w różnych pozycjach – na brzuchu, na plecach lub na boku. Takie bodźce powodują automatyczne i mimowolne uruchomienie dwóch kompleksów motorycznych: odruchowego pełzania oraz odruchowego obrotu z leżenia na plecach i na boku. Odruchowe pełzanie prowadzi do ruchu pełzania, natomiast odruchowy obrót rozpoczyna się w leżeniu na plecach, następnie przez leżenie na boku doprowadzi do tzw. czworakowania.

Podczas odruchowej lokomocji dochodzi do skoordynowanej aktywacji wszystkich mięśni szkieletowych i uruchomienia ośrodkowego układu nerwowego na różnych poziomach aktywności. Aby wywołać określone reakcje, należy dać bodźce w postaci przyłożonego nacisku.

W wyniku wielokrotnego wywoływania odruchowych reakcji dochodzi do odblokowania dróg nerwowych między mózgiem i rdzeniem kręgowym.

Terapię metodą Vojty wyróżnia przede wszystkim to, że nie polega na ćwiczeniu funkcji motorycznych a uzyskaniu przez ośrodkowy układ nerwowy umiejętności wykonywania wzorców motorycznych, które są niezbędne do wykonywania ruchu.

Za pomocą rehabilitacji metodą Vojty można również korygować takie zaburzenia jak:

  • nieprawidłowa praca pęcherza moczowego i jelit
  • problemy oddechowe
  • osłabione ssanie i połykanie
  • obniżone wodzenie wzrokiem
  • problemy motoryczne języka i żuchwy

Dzięki systematycznej terapii metodą Vojty dochodzi do utrwalania wzorców, które utrzymują się po zakończonej terapii.

Efekty są najszybsze u dzieci, u których nie zauważono jeszcze zastępczych wzorców ruchowych. Trudniej jest zniwelować zaistniałe kompensacyjne odruchy, dlatego wskazane jest jak najszybsze zbadanie, zdiagnozowanie dziecka i w przypadku, gdy jest taka konieczność – niezwłoczna terapia.
Terapię Vojty stosujemy u niemowląt, ale również u starszych dzieci. W trakcie terapii często występuje płacz u tych najmłodszych dzieci. Nie jest on spowodowany bólem. W ten sposób niemowlę próbuje bronić się przed nieznanym bodźcem. Poznaje coś nowego i czuje niepokój. Torowanie nowych prawidłowych bodźców jest niezbędne i prawidłowe podejście terapeuty zniweluje nadmierne lęki każdego maluszka. U dzieci większych ten problem znika. Dzieci widzą, że nie dzieje się nic szczególnego.

Metoda Vojty od wielu lat jest jedna z najskuteczniejszych form terapii niemowląt. Jej efekty są uzależnione od systematyczności terapii i rzetelnej, pracy z dzieckiem w domu. Ćwiczenia muszą być wykonywane bardzo dokładnie i regularnie.

Na chwilę obecną nie posiadamy Fizjoterapeuty Uprawionego do Fizjoterapii Metodą Vojty, Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia problemu lub skorzystania z naszej pozostałej oferty.