fizykoterapia warszawa ursus

Fizykoterapia to jedno z zagadnień w całej bardzo szerokiej dziedziny fizjoterapii. Mówiąc najprościej są to zabiegi, które wykonują się z użyciem nowoczesnych urządzeń elektronicznych przez wykwalifikowanych rehabilitantów. Wśród zabiegów fizykoterapii są np. ultradźwięki, krioterapia, laser czy różnego rodzaju prądy. Poniżej w jaki sposób fizykoterapia pomaga nam w leczeniu i rehabilitacji.

Czy fizykoterapia to coś nowego?

Pojęcie „fizykoterapia” wywodzi się z języka greckiego, w którym physis oznacza naturę, przyrodę. Sama medycyna fizykalna to między innymi oddziaływanie na organizm rozmaitymi bodźcami fizycznymi pochodzącymi z natury. To sposób na zdrowie znany już od około V wieku, a więc zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane są od dawien dawna tylko w innej formie.  Wykorzystywane w rehabilitacji bodźce fizyczne pobierane z natury czyli fizykoterapia, już od dawien dawna wpływają na zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak również na stany depresyjne, leczenie ran czy zwalczanie obrzęków.

W obecnych czasach fizykoterapia działa znacznie szybciej, dokładniej i w o wiele większym zakresie. Lasery, magnetoterapia, elektroterapia czy ultradźwięki potrafią zdziałać cuda.

Najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy w medycynie to właśnie fizykoterapia. Coraz większa świadomość jej możliwości które czasem były odkrywane przez przypadek, oraz ciągły postęp techniki sprawił, że znalazła ona swoje zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi medycyny i stała się istotnym elementem leczenia coraz większej liczby schorzeń.

W czym mogą pomóc zabiegi fizykoterapii?

Fizykoterapia ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w ortopedii i reumatologii a także neurologii. Zabiegi pobudzają procesy biologiczne w tkankach, dzięki czemu możliwe jest zlikwidowanie bólu, obrzęków, wysięków i stanów zapalnych. W dużym skrócie stosuje się je po zabiegach operacyjnych, złamaniach, zwichnięciach, skręceniach, w przypadku uszkodzeń tkanki łącznej i torebek stawowych, w stanach zwyrodnieniowych. Poszczególne zabiegi pomagają również w stymulacji mięśni, terapii chorób nerwów obwodowych i zmniejszaniu blizn. Fizykoterapia wykorzystywana jest również z powodzeniem na przykład w stomatologii czy dermatologii.

Rehabilitacja z elementami fizykoterapii zalecana jest:

  • do zmniejszania lub likwidacji dolegliwości bólowych kręgosłupa i pozostałych narządów  układu ruchu,
  •  po urazach i zabiegach operacyjnych,
  •  w chorobach  zwyrodnieniowych,
  • jako element wspomagający gojenie  ran po zabiegach lub urazach;
  • do usprawniania ruchomości stawów i mięśni w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych lub po długim unieruchomieniu oraz do wzmocnienia lub osłabienia przewodnictwa nerwowego;
  • w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia po zawałach i udarach,
  • do leczenia stanów zapalnych tkanek,
  • jako element wspomagający leczenie nietrzymania moczu,
  • do wzmocnienia lub pobudzenia odporności,
  • do eliminacji skurczów i przykurczów,

Czy są jeszcze jakieś inne zalety fizykoterapii?

Przede wszystkim cena i czas rehabilitacji. Niektóre metody stosuje się systematycznie jedynie przez kilka minut, a rezultaty są często zaskakujące. Ceny zabiegów w Centrum Rehabilitacji Rehasanka rozpoczynają się już od 15 zł za 1 zabieg.

Innowacyjny sprzęt do fizykoterapii.

Urządzenia którym dysponuje Centrum Rehabilitacji Rehasanka można zastosować we wszystkich wyżej wymienionych schorzeniach.

Wśród unikalnych terapii, których jest cała lista, znajduje się na pewno ta z użyciem sprzętu do magnetoterapii. Taka stymulacja pozwala na miejscowe przyłożenie precyzyjnego pola elektromagnetycznego przenikającego warstwy odzieży, tkanek oraz kości, stymulując ściśle wyznaczony obszar w głębi ciała. Ludzki organizm stanowi dobry przewodnik dla pola magnetycznego. W przeciwieństwie do stymulacji elektrycznej działającej jedynie na powierzchni w momencie przyłożenia wysokoenergetycznego pulsacyjnego pola magnetycznego, tkanki są stymulowane w głąb organizmu. W następstwie pobudzone są komórki nerwowe, mięśnie oraz naczynia krwionośne. Głębokość penetracji sięga do 10 cm i dochodzi do miejsc niedostępnych dla innych aparatów podobnego typu.

Dysponujemy także terapią laserem wysokoenergetycznym mającym na celu uzyskanie efektu biostymulującego i  przeciwbólowego. Miejscowa stymulacja tkanek powoduje ich regenerację na poziomie komórkowym. Prowadzi do zwiększenia metabolizmu  tkankowego, przyśpiesza gojenie i redukuje ból. Wysoka moc lasera umożliwia głębsze oddziaływanie i przenikanie światła do tkanek niż jest to w przypadku zwykłej laseroterapii. Metoda ta jest skuteczna w walce z bólem ostrym jak i przewlekłym i ma pozytywne zastosowanie w rehabilitacji wielu chorób i dolegliwości.

Czy wszystkie zabiegi są dla wszystkich? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie ma czegoś takiego jak przeciwskazanie do zastosowanie fizykoterapii w ogóle. Są jednak grupy zabiegów, które u poszczególnych pacjentów trzeba wykluczyć ze względu na ich dolegliwości. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem fizykoterapii skonsultować się z fizjoterapeutą, który powinien skierować pacjenta na konkretne zabiegi, dopisując jednocześnie najważniejsze przeciwwskazania. Obecnie według najnowszych przepisów może zrobić magister fizjoterapii.

Rehasanka® Fizykoterapia Warszawa Ursus – Zapraszamy na konsultację.