prądy TENS
Czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS)

prądy TENS warszawa ursus
Wprowadzenie do prądów TENS
Prądy TENS to element fizykoterapii, metoda stymulacji elektrycznej, która przede wszystkim ma na celu zapewnienie objawowego złagodzenia bólu poprzez ekscytujące nerwy czuciowe, a tym samym stymulowanie mechanizmu bramki przeciwbólowej i / lub układu opioidowego. Różne metody stosowania TENS odnoszą się do tych różnych mechanizmów fizjologicznych. Skuteczność TENS różni się w zależności od leczonego bólu klinicznego, ale badania sugerują, że przy „dobrym” zastosowaniu zapewnia znacznie większą ulgę w bólu niż interwencja placebo. Istnieje obszerna baza badawcza dla TENS, zarówno w warunkach klinicznych, jak i laboratoryjnych, i chociaż to streszczenie nie zapewnia pełnego przeglądu literatury, najważniejsze dokumenty są przywoływane. Warto zauważyć, że termin TENS może oznaczać użycie KAŻDEJ stymulacji elektrycznej za pomocą elektrod powierzchniowych skóry, która ma na celu stymulację nerwów. W kontekście klinicznym najczęściej przyjmuje się, że odnosi się do zastosowania stymulacji elektrycznej z konkretnym zamiarem zapewnienia objawowej ulgi w bólu. Jeśli przeszukujesz literaturę dotyczącą TENS, nie zdziw się, jeśli natkniesz się na wiele „innych” rodzajów stymulacji, które technicznie należą do tej grupy.
Prądy TENS muszą być „przepisane” przez terapeutę, lekarza lub innego pracownika służby zdrowia. Ale to fizjoterapeuta podejmuje ostateczną decyzję o jego zastosowaniu. Większość multimodalnych stymulatorów opartych na klinice zawiera TENS jako opcję.
Interesujące jest to, że w praktyce terapeutycznej większość lekarzy uważa TENS za opcje leczenia w okolicznościach, gdy pacjent odczuwa ból. Nie stanowi to problemu, ponieważ istnieje znacząca baza dowodów na poparcie tego trybu aplikacji. Istnieje jednak znaczący i rosnący zbiór dowodów, które przemawiają za zastosowaniem TENS jako ważnej i skutecznej interwencji w ostrych stanach bólowych. Przykłady obejmują: Desantana i in. (2009); Sbruzzi i in. (2012); Silva i wsp. (2012); Solak i in. (2007) oraz Unterrainer i in. (2010).
TENS jako technika leczenia jest nieinwazyjna i ma niewiele skutków ubocznych w porównaniu z leczeniem farmakologicznym. Najczęstszą skargą jest reakcja skórna typu alergicznego (około 2-3% pacjentów) i prawie zawsze wynika to z materiału elektrod, żelu przewodzącego lub taśmy stosowanej do przytrzymywania elektrod na miejscu. Większość aplikacji prądów TENS jest teraz wykonywana przy użyciu samoprzylepnych wstępnie żelowanych elektrod, które mają kilka zalet, w tym zmniejszone ryzyko zakażenia krzyżowego, łatwość aplikacji, niższą częstość występowania alergii i niższy całkowity koszt. Cyfrowe maszyny TENS stają się coraz bardziej dostępne i pojawiają się dodatkowe funkcje (takie jak zautomatyzowane przemiatanie częstotliwości i bardziej złożone wzorce stymulacji), choć obecnie niewiele jest dowodów klinicznych na zwiększenie skuteczności tych zwiększonych zastosowań.
Przeciwskazania do prądów TENS
Pacjenci, które nie rozumieją instrukcji fizjoterapeuty lub nie są w stanie współpracować.
Powszechnie uwarza się, że stosowanie elektrod na tułowiu, brzuchu lub miednicy podczas ciąży jest przeciwwskazaniem, ale niedawny przegląd badań sugeruje, że podczas ciąży mogą być bezpiecznie stosowane. W literaturze medycznej nie odnotowano szkodliwych skutków (patrz szczegóły dotyczące publikacji na stronie www.electrotherapy.org )
TENS podczas porodu dla łagodzenia bólu jest zarówno bezpieczny, jak i skuteczny.
Pacjenci z rozrusznikiem serca nie powinni być rutynowo leczeni za pomocą TENS, chociaż w ściśle kontrolowanych warunkach można go bezpiecznie stosować. Sugeruje się, aby rutynowe stosowanie TENS u pacjenta ze stymulatorem serca lub jakimkolwiek innym wszczepionym urządzeniem elektronicznym było uważane za przeciwwskazanie.
Pacjenci, u których występuje reakcja alergiczna na elektrody, żel lub taśmę.
Umieszczenie elektrod nad zmianami dermatologicznymi, np. zapalenie skóry, wyprysk.
Nakładanie na przedni część szyi lub zatoki szyjnej, gdyż może doprowadzić do uduszenia.
Środki ostrożności przy stosowaniu prądów TENS
W przypadku dyskomfortu na skórze w związku z umieszczeniem elektrody najlepiej ustawić w innym miejscu, aby zapewnić skuteczną stymulację.
Elektrod nie należy umieszczać na oczach lub w ich bezpośrednich okolicach.
Pacjenci z padaczką powinni być leczeni według uznania terapeuty w porozumieniu z odpowiednim lekarzem (występują niepotwierdzone doniesienia o niekorzystnym działaniu) , szczególnie (ale nie wyłącznie) związanych z leczeniem szyi i górnych odcinków klatki piersiowej.
Unikaj aktywnych obszarów u dzieci (chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na negatywne skutki).
Zastosowanie elektrod brzusznych podczas porodu może zakłócać sprzęt do monitorowania płodu i dlatego najlepiej go unikać.
Rehasanka Centrum Fizykoterapii – prądy TENS Warszawa Ursus
Zapraszamy na konsultację.
zakres wykonywanych zabiegów fizykoterapii
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus
nasi fizjoterapeuci wykonujący fizykoterapię
w Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus
Nasze Centrum Rehablitacji
Warszawa Ursus