Czy odczuwasz ból promieniujący od pośladków do łydek? Być może odczuwasz dyskomfort biegnący od pachwiny do kolana. Co ciekawe, oba te różnorodne problemy mogą należeć do kategorii rwy kulszowej. Czym więc jest rwa kulszowa i co powoduje ból nerwu kulszowego?
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa nie jest właściwie diagnozą medyczną; jest to termin potoczny odnoszący się do każdego rodzaju bólu lub osłabienia spowodowanego podrażnieniem lub urazem nerwu kulszowego. Ból rwy kulszowej występuje najczęściej u osób w wieku od 30 do 50 lat.
Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele. Składa się z wielu nerwów, które wychodzą z dolnej części kręgosłupa. Nerw kulszowy biegnie od dolnej części pleców przez pośladki i ścięgna podkolanowe do dolnej części nogi.
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa objawia się na wiele sposobów, zwykle występując tylko po jednej stronie dolnej części ciała. Niektóre z najczęstszych objawów rwy kulszowej to:
- Osłabienie lub drętwienie podczas poruszania stopą lub nogą.
- Stały ból w tylnej części łydki.
- Mrowienie lub pieczenie w nodze.
- Uczucie „mrowienia” w nodze.
- Wystrzeliwanie bólu w nodze, utrudnianie chodzenia lub wstawania.
- Ciągły ból w pośladku, który może promieniować w dół nogi.
- Ból, który zmniejsza się podczas chodzenia lub leżenia, ale nasila nas podczas siedzenia lub stania.
Twoje objawy rwy kulszowej mogą się nasilać, gdy kichasz, kaszlesz lub wykonujesz inne nagłe ruchy lub gdy zmieniasz pozycję.
Przyczyny rwy kulszowej
Istnieje sześć urazów, które są najczęściej związane z rwą kulszową:
- Zwyrodnieniowa choroba dysku. Chociaż nasze dyski zwykle nieco degenerują się z wiekiem, osłabione dyski w niektórych ciałach podrażniają korzeń nerwu, powodując rwę kulszową. Zwyrodnienie dysku może również prowadzić do ostrogi kostnej, która może naciskać na nerw i powodować rwę kulszową.
- Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego. Zwężenie kanału kręgowego jest stosunkowo częste u osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat i może powodować ucisk na nerw kulszowy przez jeden lub więcej czynników, w tym wybrzuszenia dysków, przerost tkanki miękkiej i powiększenie stawów międzykręgowych. Zapalenie stawów kręgosłupa często towarzyszy zwężeniu kręgosłupa i może przyczyniać się do rwy kulszowej.
- Przepuklina dysku lędźwiowego. Przepuklina dysku pojawia się, gdy płyn wewnątrz dysku wycieka poza rdzeń i podrażnia pobliskie nerwy, powodując rwę kulszową.
- Dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego. Staw krzyżowo-biodrowy znajduje się u podstawy kręgosłupa i zawsze gdy jest podrażniony, znajdujący się na nim nerw również podlega podrażnieniu, powodując ból nóg podobny do bólu kulszowego.
- Zespół gruszkowaty. Nerw kulszowy przebiega pod mięśniem gruszkowatym w pośladkach i może podlegać podrażnieniu lub uszczypnięciu przez mięsień, powodując ból podobny do rwy kulszowej.
- Spondylolisteza przesmykowa. Niewielkie pęknięcie naprężeniowe w kręgu może spowodować przesunięcie się kręgu do przodu na inny, zapadnięcie przestrzeni międzykręgowej i ucisk nerwu kulszowego.
Leczenie bólu nerwu kulszowego
Aby leczyć ból nerwu kulszowego, lekarz lub fizjoterapeuta musi określić, jaki jest podstawowy problem, który go powoduje. Może to stanowić wyzwanie, ponieważ dwa przypadki rwy kulszowej mogą łatwo mieć te same objawy, ale różne przyczyny. Możesz potrzebować prześwietlenia rentgenowskiego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby ocenić potencjalne problemy z kręgami.
Gdy to zostanie osiągnięte, całą uwagę powinieneś skupić na złagodzenie bólu i nacisku na nerw kulszowy oraz przywrócenie zakresu ruchu:
- Lód. Schłodzenie dotkniętego obszaru bólowego może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Lód należy zawinąć w ręcznik i przykładać na 20 minut.
- NLPZ. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, pomagają zmniejszyć stan zapalny, który może być źródłem podrażnienia nerwu kulszowego i otaczających tkanek.
- Fizjoterapia. Twój fizjoterapeuta zaleci cykl ćwiczeń rozciągających, aby rozluźnić mięśnie, które mogą wywierać nacisk na nerw kulszowy, a także stawy i ścięgna, a także ćwiczenia wzmacniające, aby zapobiec nawrotom bólu. Fizjoterapia bólu nerwu kulszowego może również obejmować:
- Masaż leczniczy zwiększająca krążenie krwi i uwalniająca endorfiny w celu zwalczenia bólu.
- Terapia punktów spustowych.
- Terapia manualna kręgosłupa.
- Fizykoterapia a konkretnie, ultradźwięki i elektrostymulacja.
- Suche igłowanie. Od dawna uznawana za jedną ze skutecznych metod w łagodzeniu bólu pleców.
Jak zapobiegać bólowi nerwu kulszowego
Niestety rwa kulszowa ma tendencję do ponownego wystąpienia, a ataki rwy kulszowej mogą trwać nawet sześć tygodni.
Pamiętaj że to Ty odgrywasz najważniejszą rolę w zapobieganiu kolejnym bólom rwy kulszowej, Każdy z nas aktywnie wpływa na własne zdrowie fizyczne:
- Regularne ćwiczenia. Uczyń ćwiczenia częścią swojej rutyny, koncentrując się na czynnościach lub procedurach wzmacniających mięśnie pleców i brzucha. Pływanie i pilates, zajęcia zdrowy kręgosłup, są idealne; zapytaj swojego fizjoterapeutę o treningi medyczne lub treningi personalne.
- Właściwa postawa. Miej oko na swoją postawę podczas siedzenia i stania. Możesz poprosić o ocenę ergonomii w pracy, aby upewnić się, że krzesło, komputer i biurko są ustawione tak, aby zminimalizować niewłaściwe postawy dla Twojego organizmu.
- Pozycja podczas snu. Rozważ spanie z poduszką między kolanami lub przy boku, tak aby plecy były podparte. Zobacz co kiedyś napisaliśmy na temat doboru materaca.
- Ruch. Jeśli masz pracę przy biurku, wstań i ruszaj się co 20 do 30 minut. Przejdź do kserokopiarki, do kuchni po szklankę wody, kawy, herbaty lub po prostu przejdź się w górę i w dół po schodach lub po korytarzu.
- Podnoszenie. Pamiętaj, aby podnosić ciężkie przedmioty, używając siły nóg i bioder.
Rwa kulszowa jest nieprzyjemna, ale ból można zniwelować.
Leczenie rwy kulszowej w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów, skraca czas leczenia i niedyspozycyjność związaną z bólem aż o połowę.
Rehasanka Centrum Rehabilitacji – Rwa kulszowa leczenie Warszawa Ursus