Fizjoterapeuta sportowy odpowiada: Co  jest najważniejsze w przygotowaniu motorycznym młodego sportowca?

fizjoterapeuta sportowy warszawa

fizjoterapeuta sportowy warszawa

Każdy zawodowy sportowiec posiada szereg osób opiekujących się jego karierą i przygotowaniem. Podczas gdy dla trenera dowolnej dyscyplinie liczy się przede wszystkim efektywność, fizjoterapeuta sportowy zwraca uwagę na takie zagadnienia jak:

– mobilność w poszczególnych stawach,

– siła mięśniowa,

– koordynacja,

– prawidłowy wzorzec ruchowy.

Aby przybliżyć te zagadnienie w skrócie przedstawię każde z nich.

Sportowiec przede wszystkim musi mieć zachowaną prawidłowa mobilność w stawach

fizjoterapeuta sportowy warszawa

fizjoterapeuta sportowy, za co odpowiada?

Brak ograniczeń w zakresie ruchomości poszczególnych stawów ma wpływ na długofalowe osiągnięcia sportowe. W takiej sytuacji wcześniej czy później dochodzi do urazu, często powtarzającego się. Dzieje się tak dzięki ruchom nienaturalnym, wynikającym z kompensacji. Dla każdego sportowca uraz jest wykluczeniem z gry często na okres sięgający ponad sześć miesięcy. Takie przerwy w regularnych treningach niejednokrotnie decydują o dalszych losach sportowca i uniemożliwiają wysoką efektywność. Do kontuzji najczęściej dochodzi w sytuacji, kiedy ograniczenia jednego stawu mają wpływ na zdolności motoryczne stawu sąsiadującego. Na przykład do często występujących w sporcie urazów stawu kolanowego dochodzi w sytuacji, gdy ograniczony jest zakres ruchu w stawie biodrowym lub skokowym.

Siła – dlaczego dla sportowca jest tak ważna?

Aby prawidłowo wykonać ruch, trzeba mieć siłę go wykonać. Jeżeli siła nie jest wystarczająca, zawodnik nie jest w stanie wykonać wielu powtórzeń na satysfakcjonującym poziomie, ponieważ zbyt szybko się zmęczy. Dzieci dosyć wcześnie mogą kształtować tą zdolność, dlatego nie warto pomijać treningu siłowego w tygodniowym harmonogramie treningów.

Koordynacja – jest ważniejsza niż nam się wydaje

Trening z fizjoterapeutą sportowym

Trening z fizjoterapeutą sportowym

Aby prawidłowo wykonać poszczególny ruch, potrzebna jest stabilizacja. Jeżeli nie jest wystarczająca, aktywność sportowa jest mniej zgrabna, efektywna. Na boisku nie można wyizolować poszczególnego ruchu, dlatego skupiamy się na dobrej stabilności przede wszystkim tułowia, ale nie tylko. Prawidłowa koordynacja zabezpiecza również przed kontuzjami. Aby ruch był prawidłowo i bezpiecznie wykonany, musi współgrać cały aparat ruchu. Wymaga to wykonywania specjalnego treningu, często nie pojawiającego się na treningach sportowych w zakresie danej dyscypliny.

Prawidłowy wzorzec ruchowy – co to jest?

Można wykonać ruch albo wykonać ruch. Cel jest osiągnięty, ale przebieg może być różny. Aby nie doszło do kontuzji i efektywność była większa ważne jest wykonanie danej składowej aktywności sportowej w sposób naturalny dla ciała i z jak najmniejszym wysiłkiem energetycznym. Kto tego pilnuje? Prawdopodobnie bez współpracy fizjoterapeuty z kadrą sportową trudno jest zapanować nad prawidłowością wykonania danego ruchu.

Współpraca fizjoterapeuty i trenera jest bardzo ważna dla sportowca

Ważna, niezbędna ale niestety nie zawsze obecna. Od czego to zależy, że jedne kluby sportowe mają swoją opiekę fizjoterapeutyczną, inne współpracują z konkretnymi fizjoterapeutami, są i takie, które nie zwracają uwagi na fizjoterapeutyczną ocenę zawodników? Decyduje o tym poziom zawodników, wiedza trenerów, zasoby finansowe… Czynników jest zapewne wiele i warto zastanowić się, czy współpraca z zespołem fizjoterapeutów jest wystarczająca.

Rehabilitacja sportowa – czym się zajmuje?

trening personalny warszawa

trening personalny sportowy i medyczny

Zajmuje się nie tylko rehabilitacją urazową. Dopuszcza lub ogranicza możliwość powrotu do treningów, ale także może działać w formie fizjoprofilaktyki. Jest w stanie również zająć się pracą nad efektywnością młodych sportowców pod kątem zwiększenia predyspozycji do wykonywania danych aktywności sportowych. Takie aspekty jak szczegółowe zwiększanie siły w poszczególnych wzorcach, niwelowanie ograniczenia ruchomości czy też poprawa koordynacji są niezwykle istotne i systematyczna praca daje pożądane efekty.

Treningi medyczne nie kolidują z treningami danej dyscypliny sportowej

Aby współpraca fizjoterapeuty sportowego i trenera była udana, należy przeanalizować grafik treningów sportowych i dopasować treningi medyczne/siłowe tak, aby nie zmniejszyły efektywności zawodnika. Fizjoterapia sportowa zajmuje się poznaniem specyfiki danej dyscypliny sportowej, analizą obciążenia i optymalizacją treningów o różnym charakterze z uwzględnieniem prawidłowej regeneracji.

Fizjoterapeuta sportowy – kiedy się zgłosić:

rehabilitacja sportowa warszawa ursus

rehabilitacja sportowa warszawa

– jeżeli Twój klub sportowy nie zapewnia takiej opieki lub jest ona ograniczona,

– jeżeli masz kontuzję i chcesz, aby powrót do treningów nie był opóźniony i odbył się w odpowiednim momencie,

– gdy chcesz zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji,

– kiedy masz wrażenie, że masz jakieś ograniczenia fizyczne w osiąganiu lepszych efektów.

Jeżeli potrzebujecie rehabilitacji sportowej, zapraszamy do współpracy. Chętnie podniesiemy efektywność treningów sportowych Twoich lub Twoich dzieci.