fizjoterapia po operacji warszawa

rehabilitacja po operacji warszawa

Rehabilitacja po operacji jest niezbędna, aby móc w pełni lub prawie wrócić do stanu zdrowia sprzed zabiegu.

Jeżeli nie udało się uniknąć leczenia operacyjnego, nie należy zapominać o rehabilitacji przed, ale przede wszystkim po zabiegu również.

Niezależnie od tego czy operacja dotyczyła kręgosłupa, biodra, kolana, innych narządów ruchu, narządów wewnętrznych, cesarskiego cięcia, kolejnym etapem powinna być rehabilitacja po operacyjna. Od niej również zależy powodzenie zabiegu. Aby móc wrócić do pełnej sprawności ruchowej istotne są wszystkie etapy leczenia.

Dlaczego tak wielu pacjentów rezygnuje z rehabilitacji po operacyjnej?

Nie jest ona łatwo dostępna i wymaga zaangażowania w poszukiwaniu miejsca, które kompleksowo zajęło by się usprawnianiem jak również niwelowaniem skutków ubocznych zabiegu, takich jak przewlekłe obrzęki, nieopracowane blizny po operacyjne.

Wymaga dużego zaangażowania, systematycznej pracy, samodyscypliny. Efekty terapii osiągane są powoli, czasami cofają się. Najistotniejsza jest systematyczna, progresywna rehabilitacja. Oznacza to, że dawka dziennej terapii nie może być zbyt mała lub zbyt duża. Nadmiar ćwiczeń nie przyśpieszy usprawniania. Może nawet zmusić do czasowego przerwania terapii poprzez przetrenowanie tkanki. Konieczny jest wtedy wydłużony czas regeneracji między ćwiczeniami. Procesu naturalnej regeneracji po zabiegu i powrotu do sprawności nie da się przyśpieszyć. Częstotliwość, długość i intensywność muszą być indywidualnie dostosowana i kontrolowana przez fizjoterapeutę.

rehabilitacja pooperacyjna Warszawa

rehabilitacja po operacji warszawa

rehabilitacja po operacji warszawa ursus

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty przed czy po operacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z fizjoterapeutą jeszcze przed operacją. Im sprawniejszy pacjent przed zabiegiem, tym powrót do sprawności będzie szybszy. Jeżeli nie udało Wam się spotkać z fizjoterapeutą przed zabiegiem, istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii po inwazyjnym leczeniu. Każdy dzień jest bardzo istotny, po wielu zabiegach część terapii wykonuje się już w tym samym dniu. Pozwala to uzyskać szybszą regenerację i przeciwdziałać powikłaniom pooperacyjnym i wynikłym z unieruchomienia.

Fizjoterapeuta dobiera terapię indywidualnie do pacjenta. Ćwiczenia skupiają się na przywróceniu zakresu ruchu, siły, wytrzymałości tkanek miękkich i stabilizacji stawów. Ukierunkowane są tak, aby odzyskać funkcję stawów. Progresja jest precyzyjnie dostosowana do postępu rehabilitacji. Nie ma tutaj schematu, według którego może ćwiczyć każdy pacjent. Powrót do sprawności u każdego przebiega inaczej.

W rehabilitacji pooperacyjnej poza terapią ruchową wykorzystywane są również zabiegi z fizykoterapii. Pomagają one zniwelować nadmierny ból, obrzęk pooperacyjny, pobudzają tkanki miękkie do pracy.

Istotna jest również terapia manualna. Bez niej czasami nie ma możliwości do uzyskania dobrych efektów terapii. Do mniej znanych form terapii pooperacyjnych należą również terapia wisceralna, suche igłowanie, terapia blizny i wiele innych.

Czy na rehabilitację pooperacyjną potrzebne jest skierowanie?

Często po operacji lekarz specjalista kieruje do fizjoterapeuty, natomiast takie skierowanie nie jest wymagane. Fizjoterapeuta konsultant podczas pierwszej wizyty przeprowadza pełny wywiad, badanie, analizuje dostarczone dokumenty. Na terapię należy zabrać wygodny strój sportowy, obuwie zmienne. Nie należy pojawiać bezpośrednio po posiłku.

Rehabilitacja po operacji to zwykle długi okres. Składa się z okresu pooperacyjnego zapalnego, podczas którego skupiamy się na zmniejszeniu stanu zapalnego, powolnych uruchamianiu. W kolejnym etapie pracujemy nad odzyskaniem zakresu ruchu, wytrzymałości, siły, koordynacji, stabilizacji ciała. Ćwiczenia są łagodne, wymagają natomiast dłuższego zaangażowania i systematyczności. Ostatni etap współpracy z fizjoterapeutą zawiera przygotowanie do powrotu do aktywności sprzed operacji. Są to często treningi wprowadzające u sportowców.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji – Rehabilitacja po operacji Warszawa Ursus

#rehabilitacjapooperacji #dobryfizjoterapeuta #dobrarehabilitacja #rehabilitacjaortopedyczna #rehabilitacjakręgosłupa #rehabilitacjakolana #pooperacji #blizna #terapia #terapiablizny #mobilizacja #fizjoterapia #operacja #przedoperacją #powikłania