Jaki materac wybrać lub poduszkę we właściwy sposób?

porada fizjoterapeuty ikea?

Materace – wygodne i trwałe?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań fizjoterapeutom to „jaką wybrać poduszkę” i „jaki materac wybrać?” Zakup właściwego materaca i poduszki mogą doprowadzić do obłędu i dosłownie spędzić sen z powiek, ponieważ istnieje wiele możliwości wyboru. Ale gdy zrozumiesz co powinien dla Ciebie zrobić materac lub poduszka, wybór jednego z nich będzie mniej bolesny.

W tym artykule opiszemy i pokażemy, czego szukać (i czego unikać). Ważne jest również, aby pamiętać, że odpowiednie połączenie poduszki i materaca może pomóc w złagodzeniu bólu szyi lub pleców i bardzo mocno wpłynie na jakość Twojego snu  późniejszego samopoczucia i życia.

Kiedy potrzebujesz nowego materaca lub poduszki?

Pewnie Was zaskoczą, ale większość dobrych materacy jest zaprojektowanych na dziesięć do dwudziestu lat. Poduszki zużywają się jednak znacznie szybciej.Niestety materiały, które pomagają w utrzymaniu i amortyzacji, tracą z czasem swoje właściwości.Nawet jeśli na zewnątrz materiał może wyglądać jeszcze dobrze, pianka i materiały kompresyjne tracą elastyczność. Sprężyny wewnątrz materaca mogą również stracić sprężystość i wsparcie.

Oto kilka typowych objawów, które należy wziąć pod uwagę, rozważając, czy materac i poduszka wymagają wymiany i modernizacji:

 • Budzę się w nocy lub rano ze sztywnością i bólem w okolicy ramion lub szyi. Budzę się z odrętwieniem i mrowieniem w ręce, nodze lub stopie. (Twoje problemy mogą powoli narastać z czasem i zaczynać się w  bardzo subtelny sposób.)
 • Mam trudność z zapewnieniem sobie komfortu w dowolnej pozycji. Mam niespokojny sen niskiej jakości.
 • Nie pamiętam kiedy kupiłem materac lub poduszkę (a jak je odziedziczyłeś po rodzicach lub dziadkach to od razu idź do sklepu)

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w Twoim materacu:

 • Czy czujesz szwy, wgłębienia, sprężyn, lub gdy druga osoba  leżąca obok się porusza?
 • Czy materac wydaje jakieś dźwięki? (trzeszczy, skrzypi )
 • Czy materac wgniata się do środka lub ma widoczne ślady zużycia na górze.

Problemy z szyją i plecami są zwykle spowodowane przez kombinację powyższych czynników, a w kombinacją z kiepską  poduszką jeszcze bardziej pogłębiają problem. Właściwa poduszka jest łatwym czynnikiem do wyeliminowania jako jednego z czynników przyczyniających się do ogólnego problemu. Oczywiście czasem może to być główny powód bólu!

Co powinna robić idealna poduszka?

Zarówno poduszka jak i materac ma dwa główne cele:

 1. Wspierać oraz
 2. Amortyzować

Poduszka musi zapewniać obie te funkcje, często przy użyciu tylko jednego rodzaju materiału, na przykład pianki lub kombinacji materiałów, takich jak pianka i woda (tak woda nie pomyliłem się).

Oznacza to, że powinien on utrzymywać i utrzymywać naturalne wyrównanie kręgosłupa (szyja, środkowy tył i dolny grzbiet) oraz bioder (w przypadku materaca), niezależnie od tego, czy dana osoba stoi z przodu, z boku, czy z tyłu. Ważne jest, aby zrozumieć normalną postawę i ustawienie kręgosłupa, patrząc z boku w porównaniu do patrzenia z przodu lub z tyłu. Naturalna postawa kręgosłupa jest następująca. Patrząc z boku, szyja (kręgosłup szyjny) wygina się do przodu w kierunku gardła.Środkowy grzbiet (kręgosłup piersiowy) wygina się do tyłu, a dolny kręgosłup (kręgosłup lędźwiowy) wygina się do przodu w kierunku brzucha. Schemat poniżej:

Po pierwsze, materac oraz poduszka powinny zapewniać optymalne podparcie.

materac powinien zapewniać optymalne podparcie

materac oraz poduszka powinny zapewniać optymalne podparcie

Oznacza to, że powinny one wspierać i utrzymywać naturalne wyrównanie kręgosłupa (odcinek szyjny, odcinek piersiowy, odcinek lędźwiowy) oraz bioder (tam gdzie jest kość krzyżowa), niezależnie od tego, czy dana osoba leży z przodu, z boku, czy z tyłu. Ważne jest, aby zrozumieć normalną postawę i ustawienie kręgosłupa, patrząc z boku w porównaniu do patrzenia z przodu lub z tyłu. Naturalna postawa kręgosłupa jest następująca. Patrząc z boku, szyja (kręgosłup szyjny) wygina się do przodu w kierunku gardła. Środkowy grzbiet (kręgosłup piersiowy) wygina się do tyłu, a dolny kręgosłup (kręgosłup lędźwiowy) wygina się do przodu w kierunku brzucha. Patrz schemat kręgosłupa.

Przy prawidłowym ułożeniu i dobrej postawie głowa siedzi bezpośrednio na ramionach, nie szturchając do przodu, jakby chciała poprowadzić osobę za rogiem.

Patrząc od tyłu kręgosłup powinien być prosty i idealnie pionowy, bez wygięć. Patrz schemat kręgosłupa.

Spanie na boku.

Spanie na twardej podłodze z poduszką.

wybrać twardy czy miękki materac?

spanie na twardym materacu z poduszką

Teraz spójrzmy na to, jak materac i poduszka powinny wspierać naturalne i neutralną krzywość kręgosłupa. Patrząc na osobę leżącą na boku leżącą na podłodze lub twardym materacu. Na zdjęciu kręgosłup jest zwykle prosty i równy, jak pokazaliśmy czerwoną linią. Plecy i szyja są ustawione są w jednej linii, tak jakby osoba stała. Zwróć uwagę, że przestrzeń między żebrami, a biodrem wskazana środkową strzałką powinna być wypełniona podporą z dobrego materaca. Przestrzeń między między szyją / głową, a podłogą jest prawidłowo wypełniony poduszką.

Odpowiednia poduszka utrzyma głowę i szyję w pozycji naturalnej i neutralnej. Głowa, szyja i plecy są ułożone w linii prostej.

Spanie na materacu z poduszką

spanie na materacu z poduszką

spanie na materacu z poduszką

Zauważ na zdjęciu przedstawiającym spanie na materacu z poduszką, że czarna linia pokazuje, gdzie odpowiednie podparcie poduszki wypełnia przestrzeń między głową, szyją i materacem. Materac dopasowuje się do kształtu ciała w trzech wymiarach, aby zachować prostą linię między głową, szyją i biodrami. Właściwy materac pozwoli ciału zatopić się w nim na tyle, aby możliwe było podtrzymanie naturalnej pozycji kręgosłupa, jak pokazano na zdjęciu.

Spanie bez materaca i bez poduszki.

Zobaczmy teraz, co się stanie, gdy poduszka nie zostanie użyta, a dla celów tego opisu udamy, że podłoga jest twardym materacem. Na zdjęciu przedstawiającym tą sytuację osoba leży na boku zrelaksowana na podłodze, aby zademonstrować co by się stało, gdybyście spali bez poduszki na bardzo bardzo twardym materacu.

Zauważ, że czarne kropki zaznaczają plecy i szyję. Głowa jest wygięta i przekręcona do boku, co powoduje że szyja również skręca się i wygina w kierunku podłogi bez podparcia poduszki. Biodra i ramiona nie są w stanie zapaść się w podłogę (materac), a kręgosłup opada w kierunku podłogi, gdy się rozluźnisz. Bez odpowiedniej poduszki i twardego materaca kręgosłup nie jest odpowiednio podparty. Spowoduje to nieprzyjemny sen i z czasem może prowadzić do bólu, sztywności i obrażeń. Mięśnie i więzadła na szyi są nienaturalnie rozciągnięte przez wiele godzin, co prowadzi do nadwyrężenia i zwichnięcia. Innym problemem jest większy nacisk na inne obszary ciała, takie jak ramiona i biodra, tworząc punkty ucisku, ponieważ ciężar ciała nie jest dobrze rozproszony.

jaki wybrać materac

spanie bez poduszki na twardym materacu

Z poduszką, która jest zbyt miękka, zbyt cienka i niewłaściwie wyprofilowana – i zbyt miękki materac – na głowę i szyję ma podobny efekt.Szyja i głowa skręcają się i wyginają w swojej naturalnej idealnej pozycji i pozycji. Biodra, ramiona i kręgosłup opadają zbyt mocno na materac, nie zapewniając wystarczającego wsparcia. Znowu krzywe kręgosłupa nie są obsługiwane w ich prawidłowym ustawieniu. Napięta pozycja podobna do powyższego obrazu spowoduje ból, sztywność i obrażenia. Doprowadzi to również do niespokojnego snu.

Poduszka, która jest zbyt twarda, gruba lub ma niewłaściwy trójwymiarowy kształt, spowoduje również, że szyja i głowa będą utrzymywane w pozycji nienaturalnej i o wysokiej pozycji naprężenia.

Wymagana twardość, grubość i kształt oraz ogólne wsparcie zależy od masy ciała, trójwymiarowego kształtu ciała i osobistych preferencji.

Materac i poduszka są jak buty lub właściwe wkładki ortopedyczne na wymiar. Dziesięć osób może mieć taką samą długość i szerokość i styl chodzenia, ale wszyscy wolą i potrzebują innego modelu. Omówimy więcej w końcu temat wyboru materaca i poduszki poniżej.

Spanie na plecach.

spanie na plecach

jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

Spójrzmy jak podczas spania na plecach materac powinien wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa, patrząc na osobę leżącą na podłodze. Na zdjęciu obok kręgosłup jest zwykle wyrównany. Zwróć uwagę, że przestrzeń między żebrami a biodrem wskazana strzałką powinna być wypełniona podporą z dobrego materaca.

Właściwy materac pozwoli ciału zatopić się w nim na tyle, aby możliwe było podtrzymanie naturalnej pozycji kręgosłupa, jak pokazano na poniższym zdjęciu.

Ponownie będziemy udawać, że podłoga jest twardym materacem do opisywania, kiedy śpimy na plecach. Zauważ, że czarna linia obrysowuje kręgosłup i jest zakrzywiona w kierunku podłogi w stosunku do naturalnego wyrównania na zdjęciu poniżej. Biodra i ramiona nie są w stanie zapadać się w podłogę (materac), a dolna część pleców ugina się grawitacyjnie na podłodze.

Jaki materac

Jaki materac wybrać

Dlatego twardy materac (podłoga) nie wspiera prawidłowo kręgosłupa. Powoduje to nieprzyjemny sen i z czasem może prowadzić do bólu, sztywności i innych obrażeń. Innym problemem jest większy nacisk na inne obszary ciała, takie jak ramiona i biodra, ponieważ ciężar ciała nie jest dobrze rozproszony.

Ponownie, gdy materac jest zbyt miękki, dzieje się podobny efekt. Biodra, ramiona i kręgosłup opadają zbyt daleko na materac, nie zapewniając wystarczającego wsparcia. Znowu krzywe kręgosłupa nie są obsługiwane w ich prawidłowym ustawieniu. Jednak na miękkim materacu lepiej byłoby rozłożyć punkty nacisku w porównaniu do twardego materaca.

Jaką poduszkę wybrać?

Jak wybrać materac

Jak wybrać materac

W przypadku podkładów pleców poduszka musi podtrzymywać naturalną krzywiznę szyi, jednocześnie utrzymując głowę w neutralnym i naturalnym wyrównaniu. Zobacz zdjęcie 4 poniżej. Właściwe ustawienie oznacza, że ​​otwór ucha / kanał jest wyrównany z końcem barku jak prosta czarna linia. Grubość, kształt i jędrność poduszki określają sposób ułożenia głowy i szyi. Odpowiednia poduszka będzie pasować do kształtu i konturu czarnej linii poniżej, wypełniając przestrzeń między szyją a materacem (podłogą). Pozwala to również zlewozmywakowi na poduszkę zapewnić zagłębienie w głowie.

Po drugie i ostatnie, amortyzacja materaca i poduszki

Niektóre popularne materiały stosowane do amortyzowania poduszki mogą być pianką, żelem, piórami, wodą lub różnego rodzaju wyściółkami warstwowymi. Różne materiały stosowane do amortyzacji na górnej części cewek i sprężyn materaca mogą być pianką, gąbką z pamięcią, żelem i różnymi dziwnymi warstwami  na wierzchu jak kasza gryczana włókna bambusowe itd. Amortyzacja ma na celu rozpraszanie nacisku z punktów najbardziej na niego podatnych.

Amortyzacja materaca

Materac powinien amortyzować ramiona, biodra i żebra, jeśli leżysz na boku. Jeżeli leżysz na plecach ma amortyzować łopatki, kości kręgosłupa, żebra i kość ogonową. Warstwy amortyzujące współpracują również ze sprężynami materaca zapewniając wsparcie. Jakość warstw amortyzujących jest ważna. Wysokiej jakości pianka wytrzyma dłużej i zapewni doskonałą amortyzację i wsparcie.

Dodatkowe puszyste warstwy pianki niskiej jakości będą początkowo bardzo dobrze odbierane przez Twoje ciało, ale zapadniesz się w nie i obudzisz z bólem pleców i sztywnością szyi po jakimś czasie. Górna warstwa materaca musi zapewnić Ci naturalny kształt i ułożenie kręgosłupa, ale także stanowić podstawę podparcia dla niego. Górna warstwa ma za zadanie współpracować ze sprężynami, aby utrzymać cię w odpowiedniej pozycji. Podobnie jak but w środku które mają miękką wyściółkę po wewnętrznej stronie już dalej pod nią materaiał jest sztywny i jędrny.

Amortyzacja poduszek

Poduszka musi zapewniać zarówno komfort jak i podporę przy użyciu jednego lub dwóch rodzajów materiału. Amortyzacja to nie to samo co wsparcie.Na przykład leżenie na prostokątnej poduszce z pianki zapewni doskonałą amortyzację, ale nie będzie idealnym podparciem. Wynika to z tego, że pianka zbyt mocno ściska się i odkształca pod ciężarem głowy, aby zapewnić odpowiednie podparcie. Początkowo będziesz się dobrze czuć, ale człowiek w nocy zapada się w poduszkę przekręcając się w miarę upływu nocy, co ostatecznie prowadzi do bólu i sztywności. Pamiętaj poduszka jest równie ważna co dobry materac.

Ostatnie myśli i zalecenia dotyczące poduszek

Jakie poduszki zapewniają najlepsze wsparcie i amortyzację?

Mam nadzieję, że w tym momencie już rozumiesz że dobra poduszka jest również ważna co materac. A czasem ważniejsza gdyż może skompensować kiepski materac.Ale jaka poduszka jest najlepsza? Jeśli poduszka jest zgodna z zasadami opisanymi powyżej, to jest to klucz. Osobiste preferencje są ważnym czynnikiem więc ciężko mi będzie doradzić każdemu od tak tylko przez artykuł.. Ta sama wspaniała poduszka podtrzymująca może mieć inny wygląd dla dziesięciu różnych osób. To dlatego, że ludzki kształt ma nieskończoną liczbę kombinacji i zgadliście, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi.  Po prostu poduszka musi mieć optymalne podparcie i amortyzację zgodnie z zasadami tego artykułu. Jeśli masz duży budżet i chcesz wypróbować kilka poduszek, w końcu znajdziesz idealną. Ale większość ludzi musi  niestety mieć najlepszą szansę na poduszkę przy pierwszym zakupie, więc ……

Wskazówki dotyczące kupowania poduszki w sklepie:

 • Wybieraj sklepy gdzie masz możliwość przetestowania poduszki, nie kupuj przez internet, coraz więcej sklepów na takie „demo”, które można wypróbować w sklepie. Połóż się na poduszce i poświęć czas, aby poczuć prawidłowe podparcie i ułożenie szyi. Najlepiej niech ktoś z boku zobaczy patrząc na pierwszy obrazek czy masz dobrze ułożony kręgosłup. NIe potrzebujesz do tego fizjoterapeuty ze Szwedzkiego sklepu.
 • Bezpośrednio przed wizytą w sklepie jeszcze raz przeczytaj ten artykuł.

Ostatnia myśl na temat “jaki materac wybrać?”:

 • Połóż się na materacu i poświęć czas, aby poczuć prawidłowe podparcie i ułożenie ciała. Dzięki powyższym informacjom powinno to być teraz łatwiejsze. Weź ze sobą książkę (żeby poleżeć i poczytać), noś wygodne ubranie i zdejmij kurtkę!
 • Zdecyduj sam, co jest twarde lub miękkie. Oczywiście porady sprzedawcy mogą Ci pomóc w sprawdzaniu, ale lepiej weź kolegę, żonę, męża aby sprawdził jak układa się Twoje ciało. Pamiętaj że sprzedawca w jakim kolwiek by to nie było sklepie i kim by nie był zawsze chce Ci sprzedać swój produkt nawet jak zauważy że nie jest odpowiedni dla Ciebie.
 • Poproś o kartę produktu i specyfikację, aby porównać projekt i materiały dla każdego materaca, na który patrzysz i który testujesz.
 • Jeżeli materac jest zdekompletowany, tzn sprężyny osobno, osobno stelaż, osobno mata, kup wszystko razem i testuj również razem.

Kończąc, przede wszystkim mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule będą pomocne dla osób myślących o zmianie materaca lub poduszki. Pamiętajcie, że nie tylko materac jest ważny. Ważna jest również poduszka.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus

PS,
W trakcie Tworzenia artykułu “Jaki materac wybrać? ” nie ucierpiał żaden kręgosłup.