Rola fizjoterapii w przewlekłym bólu
Każdy odczuwa ból, który jest zdrową reakcją w ciele. Jednak gdy ból nie ustępuje, może rozwinąć się ból przewlekły. Najczęściej jest to przewlekły ból pleców.
Przewlekły ból często prowadzi do pogorszenia fizycznego, ograniczonej zdolności funkcjonalnej i stresu emocjonalnego.
Przewlekły ból może być bólem, który istnieje poza normalnym procesem gojenia tkanek lub w przypadku braku dowodów na uszkodzenie tkanki lub biologiczną przyczynę objawów bólu. Przewlekły ból staje się chorobą ośrodkowego układu nerwowego.
Istnieje kilka różnych rodzajów przewlekłego bólu, który może objawiać się przeczulicą bólową, podwyższoną wrażliwością na ból, wrażliwością na reakcję bólową bodźców niebolesnych lub reakcją na nieregularne nietypowe odczucia.
Dla wielu przewlekły ból może mieć szkodliwy wpływ na codzienne życie. Wpłynie to na sen, pracę, życie domowe, spędzanie wolnego czasu i zdolność do interakcji z dziećmi, rodziną i przyjaciółmi. W przypadkach, gdy ból jest silny, przewlekły ból może powstrzymać osoby cierpiące od uczestnictwa w wydarzeniach towarzyskich, a nawet wpłynąć na zdolność do pracy lub zabawy.
Z przewlekłym bólem wiążą się ściśle czynniki psychologiczne, takie jak lęk, depresja i stres. Negatywne zdarzenia emocjonalne mogą wywoływać uczucie bólu przy braku uszkodzenia tkanki, co może pogorszyć objawy bólu.
Fizjoterapeuci mogą jednak odgrywać ważną rolę w leczeniu przewlekłego bólu, ponieważ nasz zawód pozwala nam zrozumieć ograniczenia i dysfunkcje z tego wynikające.
Współpracując z fizjoterapeutą, który rozumie ból, macie możliwość leczyć objawy w sposób holistyczny w celu poprawy jakości życia. Fizjoterapeuta wyznaczy pacjentowi konkretne cele, które można osiągnąć, odpowiadające ich stylowi życia. Fizjoterapia musi również uwzględniać szczególny stan pacjenta i jego samopoczucie, aby umożliwić mu postęp na drodze do wyzdrowienia.
Z punktu widzenia fizjoterapii leczenie bólu przewlekłego wymaga wielowymiarowego podejścia w połączeniu z wysiłkami lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, specjalistów ortopedii i reumatologów, aby zapewnić większe korzyści z leczenia.
Jak fizjoterapia może leczyć przewlekły ból?
Edukacja pacjenta: Edukacja i zwiększanie zrozumienia przez pacjenta bólu przewlekłego jest ważnym krokiem w leczeniu tego schorzenia.
Ćwiczenia fizyczne: Często, ze względu na nasilenie przewlekłego bólu, udział w ćwiczeniach zmniejsza się z powodu obawy przed pogorszeniem objawów. Pacjentom często zaleca się, aby nie przechodzili przez ból ze względu na strach przed zwiększonym bólem. Fizjoterapeuci będą w stanie doradzić i przepisać ćwiczenia bezbolesne lub łagodzące ból, aby przywrócić mobilność pacjentów. Fizjoterapeuta może stworzyć program stopniowego podejścia do ćwiczeń w oparciu o potrzeby danej osoby, a także w celu poprawy siły i elastyczności.
Terapia manualna: przy ograniczonych ruchach lub ograniczonych ćwiczeniach z powodu przewlekłego bólu stawy mogą stać się sztywne i drażliwe. Twój fizjoterapeuta może pomóc, manipulując lub mobilizując stawy, które przywrócą ruch.
Zabiegi tkanek miękkich: Twój fizjoterapeuta może zdecydować się na masaż, terapię punktu spustowego, zwolnienie mięśniowo-powięziowe i rozciąganie, aby poprawić ruch i zmniejszyć ból. Leczenie tkanek miękkich może odczulać obszar bólu.
Ćwiczenia pilates lub wad postawy: pilates z fizjoterapią może być doskonałą opcją leczenia, szczególnie w przypadku przewlekłego bólu szyi lub pleców, ponieważ ma niską intensywność i pomaga budować siłę i kontrolę. Fizjoterapeuci mogą również oferować pacjentom program ćwiczeń w domu z ćwiczeniami posturalnymi.
Igłoterapia: ta starożytna chińska medycyna może być użyteczną alternatywną opcją leczenia przewlekłego bólu. Narodowy Instytut Zdrowia odkrył badania, które sugerują, że akupunktura jest skuteczna w chronicznym bólu związanym z szyją i plecami, bólami głowy i zapaleniem kości i stawów kolana. Fizjoterapeuci mogli ukończyć dodatkowe szkolenie z igłoterapii i mogą to zaoferować jako opcję leczenia.
Fizykoterapia: Opcje leczenia mogą być skuteczne w zmniejszaniu odczuwania bólu.
Leczenie ciepłem i zimnem: może to być skuteczne w odczulaniu bólu. Ciepło pomaga rozluźnić mięśnie, pobudza krążenie i zwiększa przepływ krwi do okolicy, co może zmniejszyć ból. Zimna terapia zmniejsza dopływ krwi do obszaru, znieczulając obszar i spowalniając przekazywanie bólu z nerwów do mózgu. Pacjenci cierpiący na przewlekły ból mogą zacząć kontrolować swój ból i wznowić udział w codziennych czynnościach. Celem fizjoterapii jest umożliwienie pacjentowi odzyskania kontroli nad swoim życiem oraz zmniejszenie strachu i unikania związanego z przewlekłym bólem.