Ciąża to cudowny, radosny czas dla wielu przyszłych matek, ale może mu towarzyszyć szereg dolegliwości fizycznych: zgaga, bóle głowy, poranne mdłości, zmęczenie i bezsenność.
Ciąża obciąża również plecy , szyję i biodra przyszłych matek, przesuwając środek ciężkości. Młode matki mogą pomyśleć, że gdy nadejdzie upragniony moment radości (poród), znikną również różne bóle. Jednak często tak nie jest.
Młode mamy mogą być podatne na różne powtarzające się kontuzje wynikające z noszenia i karmienia noworodka. Oto niektóre z najczęstszych bólów i bólów młodej matki oraz informacje, co możesz z nimi zrobić.
Ból pleców
U młodych matek może rozwinąć się ból pleców od schylania się w celu podnieszenia dziecka, pochylania się nad łóżeczkiem w celu przewijania i uspokojenia dziecka lub wychylania się do samochodu, aby umieścić i zabezpieczyć fotelik samochodowy. Z biegiem czasu może to przekształcić się w powtarzające się urazy spowodowane przeciążeniem.
Zapobieganie poporodowym bólom pleców
Możesz zapobiec poporodowemu nadwyrężeniu pleców poprzez:
- Sprawdzanie i korygowanie postawy ciała podczas wykonywania czynności wymagających użycia pleców, takich jak podnoszenie i przenoszenie.
- Podczas podnoszenia upewnij się, że stopy leżą płasko na podłodze i rozstawione na szerokość ramion.
- Zmieniając kierunek poruszaj się stopami i całym ciałem, zamiast skręcać kręgosłup, tak aby plecy były wyprostowane i w jednej linii z biodrami i kolanami.
- Podnoś, zginając kolana i biodra zamiast pleców.
- Wykonuj regularne ćwiczenia przed porodem i po porodzie, polecamy pilates
- Zadbaj o kondycję w trakcie ciąży polecamy zajęcia grupowe aktywna ciąża, aby wzmocnić mięśnie rdzenia i brzucha, aby zmniejszyć nacisk na plecy.
Ból szyi spowodowany karmieniem piersią
Matki karmiące najczęściej odczuwają ból szyi z powodu złej postawy ciała podczas karmienia piersią. Przyjmują niezręczne pozycje, pochylając się do przodu i patrząc w dół podczas siedzenia. Kiedy robią to przez pół godziny co kilka godzin, bardzo obciążają szyję, otaczające mięśnie ramion i pleców. Taka pozycja może również powodować bóle lub zawroty głowy, gdyż wymuszona pozycja może spowodować zaburzenia krążenia.
Zapobieganie bólowi szyi u matki karmiącej
Zapobiegaj bólowi karku matki karmiącej poprzez, zawsze zwracaj uwagę na poniższe element:
- Ustal miejsce karmienia w wygodnym krześle.
- Używaj poduszek, jednej aby podeprzeć ramię trzymające dziecko, drugą poduszkę włóż za plecy.
- Unikaj garbienia się.
- Po każdym karmieniu wykonaj delikatne rozciąganie szyi.
Ból nadgarstek i kciuk u matki karmiącej
Tylko sam pusty fotelik samochodowy dla niemowląt ma masę od czterech do pięciu kilogramów. Dodajmy do tego wagę dziecka i mamy nieszczęście gotowe. Noszenie tak dużego ciężaru obciąża nie tylko kręgosłup ale również nadgarstki i łokcie. Z czasem noszenie fotelika może powodować powtarzające się kontuzje, szczególnie że dziecko również przybiera na wadze.
Dzieki tak dużym ciężarom i powtarzającej się sytuacji świeżo upieczona mama może rozwinąć schorzenia które nazywa się nadgarstek golfisty, zespół cieśni nadgarstka lub chorobę kciuka którą nazywa się choroba de Quervaina. Tych zespołów chorobowych głównie nabawisz się w przypadku nadmiernego zgięcie nadgarstka i kciuka podczas noszenia dziecka w foteliku lub nosidełku. Gdy zrobisz sobie “kuku” to bolesne staje się nie tylko noszenie dziecka, ale także inne czynności związane z wychowywaniem dziecka, takie jak przekręcanie klamek i otwieranie słoików itd.
Zapobieganie nadwyrężeniom przedramienia
Aby zapobiec nadwyrężeniu przedramion zalecamy:
- Regularnie zmieniaj strony podczas noszenia dziecka. Alternatywnie, użyj nosidełka przedniego lub tylnego, aby równomiernie rozłożyć ciężar dziecka na plecach i ramionach.
- Rób regularne przerwy, aby rozprostować szyję, plecy, ramiona i nadgarstki.
- Aby wyjąć fotelik samochodowy dla niemowląt z samochodu, połóż obie ręce na rączce i zegnij łokcie.
- Noś przed sobą fotelik samochodowy (nosidełko) dla niemowląt obiema rękami, jak najbliżej ciała (klatki piersiowej) aby rozłożyć jego ciężar równomiernie na kręgosłupie.
- Jeśli to konieczne, załóż szynę lub ortezę na nadgarstku i kciuku, aby złagodzić ból.
Ból miednicy i nietrzymanie moczu
Kobiety zwykle noszą dziecko na biodrze, które znajduje się naprzeciw ich dominującej ręki. Kiedy nosisz dziecko na jednej stronie, twoja miednica może się przesunąć, co może powodować ból miednicy i biodra, a czasami prowadzić do nierównego chodu . Ponadto niektóre młode mamy doświadczają nietrzymania moczu z powodu osłabienia dna miednicy spowodowanego ciążą i porodem.
Zapobieganie bólom miednicy i nietrzymaniu moczu
- Aby zapobiec bólowi miednicy, regularnie zmieniaj strony podczas noszenia dziecka.
- Aby leczyć nietrzymanie moczu, skonsultuj się z fizjoteraeputą uroginekologicznym, aby ocenić nietrzymanie moczu, a także ból miednicy.
Jak fizjoterapia może pomóc nowym mamom
Oprócz tych pomocnych wskazówek fizjoteraepuci mogą zalecić ćwiczenia w leczeniu i zapobieganiu wszystkim tym powtarzającym się urazom przeciążeniowym, które często są nieodłączną częścią bycia mamą. Fizjoteraeputa może zapewnić ulgę w bólach, a także ocenić czy potrzebne jest dodatkowe badanie lub skierowanie do specjalisty.
Macierzyństwo to niesamowite przeżycie. Upewnij się, że dbasz również o siebie, aby móc zapewnić swojemu dziecku najlepszą możliwą opiekę.
Rehasanka Centrum Rehabilitacji – Fizjoterapia po porodzie Warszawa Ursus
Rehasanka Centrum Rehabilitacji – Fizjoterapia po porodzie Warszawa Ursus