Mózgowe porażenie dziecięce inaczej MPD to grupa zaburzeń, które wpływają na zdolność osoby do poruszania się oraz utrzymywania równowagi i postawy. Porażenie mózgowe jest najczęstszą niepełnosprawnością ruchową w dzieciństwie i objawia się zaraz po urodzeniu. Mózgowe oznacza mający do czynienia z mózgiem. Porażenie to osłabienie lub problemy z używaniem mięśni. Porażenie jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem mózgu lub uszkodzeniem rozwijającego się mózgu, które wpływa na zdolność osoby do kontrolowania swoich mięśni.
Objawy mózgowego porażenia dziecięcego
Objawy MPD różnią się w zależności od osoby. Osoba z ciężką postacią MPD może potrzebować specjalnego sprzętu, aby móc chodzić, lub może nie być w stanie chodzić w ogóle i może potrzebować opieki przez całe życie. Z drugiej strony osoba z łagodnym MPD może chodzić trochę niezgrabnie, ale może nie potrzebować specjalnej pomocy. Porażenie mózgowe nie pogarsza się z czasem, chociaż dokładne objawy mogą się zmieniać w ciągu życia danej osoby.
Wszystkie osoby z MPD mają problemy z poruszaniem się i postawą. Wiele z nich ma również pokrewne schorzenia, takie jak niepełnosprawność intelektualna, drgawki, padaczka, problemy ze wzrokiem , słuchem lub mową, zmiany w kręgosłupie (takie jak skolioza ), lub wspólne problemy (takie jak przykurcze ).
Rodzaje porażenia mózgowego
Lekarze klasyfikują porażenia mózgowego zgodnie z głównym typem zaburzenia ruchu. W zależności od tego, które obszary mózgu są dotknięte, może wystąpić jedno lub więcej z następujących zaburzeń ruchu:
- Sztywne mięśnie (spastyczność)
- Niekontrolowane ruchy (dyskinezy)
- Słaba równowaga i koordynacja (ataksja)
Istnieją cztery główne typy dziecięcego porażenia mózgowego:
Spastyczne porażenie mózgowe
Najczęstszym typem porażenia mózgowego jest porażenie spastyczne. Spastyczne MPD dotyka około 80% osób z porażeniem mózgowym.
Osoby ze spastycznym MPD mają zwiększone napięcie mięśniowe. Oznacza to, że ich mięśnie są sztywne i w rezultacie ich ruchy mogą być niezręczne. Spastyczne porażenie mózgowe zwykle opisuje, które części ciała są dotknięte:
- Porażenie mózgowe spastyczne diplegia lub dipareza― W tego typu porażeniach sztywność mięśni występuje głównie w nogach, przy czym ramiona są mniej zajęte lub wcale. Osoby ze spastyczną diplegią mogą mieć trudności z chodzeniem, ponieważ napięte mięśnie bioder i nóg powodują, że ich nogi ściągają się, obracają do wewnątrz i krzyżują w kolanach (znane również jako nożyce ).
- Spastyczne porażenie połowicze lub niedowład połowiczy― Ten typ CP dotyka tylko jednej strony ciała osoby; zwykle ramię jest bardziej dotknięte niż noga.
- Spastyczne porażenie mózgowe czterokończynowe jest najcięższą postacią spastycznego MPD i dotyczy wszystkich czterech kończyn, tułowia i twarzy. Osoby ze spastycznym niedowładem czterokończynowym zwykle nie mogą chodzić i często mają inne zaburzenia rozwojowe, takie jak niepełnosprawność intelektualna; drgawki; lub problemy ze wzrokiem, słuchem lub mową.
Dyskinetyczne Porażenie Mózgowe (obejmuje również porażenie mózgowe athetoid, choreoathetoid i dystoniczne)
Osoby z dyskinetycznym PM mają problemy z kontrolowaniem ruchu rąk, ramion, stóp i nóg, co utrudnia siedzenie i chodzenie. Ruchy są niekontrolowane i mogą być powolne i wijące się lub szybkie i gwałtowne. Czasami dotyczy to twarzy i języka, a osoba ma trudności ze ssaniem, połykaniem i mówieniem. Osoba z dyskinetycznym porażeniem mózgowym ma napięcie mięśniowe, które może się zmieniać (od zbyt napiętego do zbyt luźnego) nie tylko z dnia na dzień, ale nawet w ciągu jednego dnia.
Ataktyczne porażenie mózgowe
Osoby z ataksją CP mają problemy z równowagą i koordynacją. Mogą być niepewnie podczas chodzenia. Mogą mieć trudności z szybkimi ruchami lub ruchami, które wymagają dużej kontroli, takich jak pisanie. Mogą mieć trudności z kontrolowaniem swoich rąk lub ramion, kiedy coś sięgają.
Mieszane porażenie mózgowe
Niektórzy ludzie mają objawy więcej niż jednego typu MP. Najczęstszym typem mieszanego MP jest spastyczno-dyskinetyczna MP.
Wczesne znaki dziecięcego porażenia mózgowego
Oznaki MPD są bardzo zróżnicowane, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów i poziomów niepełnosprawności. Głównym sygnałem, że dziecko może mieć mózgowe porażenie jest opóźnienie w osiągnięciu kamieni milowych motorycznych lub ruchowych (takich jak przewracanie się, siedzenie, stanie lub chodzenie). Oto kilka innych oznak możliwego porażenia mózgowego. Należy zauważyć, że niektóre dzieci bez porażenia również mogą mieć niektóre z tych objawów.
U dziecka poniżej 6 miesiąca życia
- Jego głowa słabnie, gdy go podnosisz, gdy leży na plecach
- Czuje się sztywny
- Czuje się miękki
- Kiedy trzymany jest w twoich ramionach, wydaje się, że nadmiernie rozciąga plecy i szyję, stale zachowując się tak, jakby się od ciebie odpychał
- Kiedy go podnosisz, jego nogi sztywnieją i krzyżują się lub nożyce
U dziecka starszego niż 10 miesięcy
- Czołga się krzywo, odpychając się jedną ręką i nogą, jednocześnie ciągnąc przeciwną rękę i nogę
- Kręci się na pośladkach lub podskakuje na kolanach, ale nie czołga się na czworakach
Poinformuj lekarza lub fizjoterapeutę dziecięcego, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów. Dowiedz się więcej o kamieniach milowych w rozwoju, które dzieci powinny osiągnąć od urodzenia do 7 roku życia
Badania przesiewowe i diagnoza
Rozpoznanie MPD w młodym wieku jest ważne dla dobrego samopoczucia dzieci i ich rodzin. Diagnozowanie CP może obejmować kilka kroków:
Monitorowanie rozwoju
Monitorowanie rozwoju (zwane również nadzorem) oznacza śledzenie wzrostu i rozwoju dziecka w czasie. Jeśli podczas monitorowania pojawią się jakiekolwiek obawy dotyczące rozwoju dziecka, należy jak najszybciej przeprowadzić badanie przesiewowe w zakresie rozwoju.
Badanie przesiewowe rozwojowe
Podczas przesiewowych badań rozwojowych przeprowadzany jest krótki test, aby sprawdzić, czy dziecko ma określone opóźnienia rozwojowe, takie jak opóźnienia motoryczne lub ruchowe. Jeśli wyniki badania przesiewowego budzą niepokój, lekarz skieruje na badania rozwojowe i medyczne.
Oceny rozwojowe i medyczne
Celem ewaluacji rozwojowej jest zdiagnozowanie konkretnego rodzaju zaburzenia dotykającego dziecko.
Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego
Nie ma lekarstwa na porażenie mózgowe, ale leczenie może poprawić życie tych, którzy cierpią na tę chorobę. Ważne jest, aby rozpocząć program leczenia i rehabilitacji MPD jak najwcześniej.
Po postawieniu diagnozy porażenia mózgowego zespół pracowników służby zdrowia pracuje z dzieckiem i rodziną w celu opracowania planu, który pomoże dziecku osiągnąć jego pełny potencjał. Typowe terapie obejmują leki, chirurgię, aparat ortodontyczny, fizjoterapię, terapię zawodowa i logopedyczna. Żadne pojedyncze leczenie nie jest najlepsze dla wszystkich dzieci z MPD. Przed podjęciem decyzji o planie leczenia ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem dziecka, aby zrozumieć wszystkie zagrożenia i korzyści.
Przyczyny i czynniki ryzyka MPD
Porażenie mózgowe jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem mózgu lub uszkodzeniem rozwijającego się mózgu, które wpływa na zdolność dziecka do kontrolowania swoich mięśni. Istnieje kilka możliwych przyczyn nieprawidłowego rozwoju lub uszkodzenia. Ludzie uważali, że porażenie mózgowe spowodowane jest głównie brakiem tlenu podczas porodu. Teraz naukowcy uważają, że powoduje to tylko niewielką liczbę przypadków MPD.
Nieprawidłowy rozwój mózgu lub uszkodzenie prowadzące do porażenia mózgowego może wystąpić przed urodzeniem, podczas porodu, w ciągu miesiąca po urodzeniu lub w pierwszych latach życia dziecka, gdy mózg wciąż się rozwija. Dziecięce porażenie mózgowe związane z nieprawidłowym rozwojem mózgu lub uszkodzeniem, które wystąpiło przed lub podczas porodu, nazywa się wrodzonym porażeniem mózgowym. Większość porażeń mózgowych (85%-90%) jest wrodzona. W wielu przypadkach konkretna przyczyna nie jest znana. Niewielki procent Porażeń jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem mózgu lub uszkodzeniem, które występuje ponad 28 dni po urodzeniu. Nazywa się to nabytym porażeniem mózgowym i zwykle wiąże się z infekcją (taką jak zapalenie opon mózgowych) lub urazem głowy.
Jeśli jesteś zaniepokojony zachowaniem dziecka
Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie spełnia kamieni milowych w ruchu lub może mieć mózgowe porażenie dziecięce, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą i podziel się swoimi obawami .
Jeśli Ty lub Twój lekarz czy fizjoterapeuta nadal jesteście zaniepokojeni, poproś o skierowanie do specjalisty, który może przeprowadzić bardziej dogłębną ocenę Twojego dziecka i pomóc w postawieniu diagnozy.
Centrum Rehabilitacji Rehasanka w Warszawie to miejsce w którym prowadzimy w warszawie terapię dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Jeżeli Twoje dziecko ma już zdiagnozowane MPD, zapraszamy do współpracy.