Od pierwszego uśmiechu dziecka do chodzenia, a nawet mówienia, wyjaśniamy co to są kamienie milowe niemowlaka.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy Twoje dziecko będzie się ciągle uczyć i patrzenie na to to będzie absolutnie niesamowite! Od pierwszego uśmiechu, prze pierwsze podnoszenie głowy do góry, aż nawet do pierwszego chodzenia. To będzie Wasza największa przygoda w życiu!
W tym artykule wyjaśniamy, jakich kamieni milowych można oczekiwać od niemowlaka w ciągu najbliższego roku. Pamiętaj, że wszystkie dzieci rozwijają się inaczej, a jeżeli jakiś etap życia niemowlaka cię martwi, powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą od niemowląt jakim jest fizjoterapeuta.
Pierwszy rok dziecka to wielkie oczekiwania
Opieka nad niemowlęciem może być wyczerpująca i wzbudza w rodzicach wiele oczekiwań. Zapoznaj się z kamieniami milowymi w pierwszym roku życia dziecka, aby wiedzieć czego możesz się spodziewać.
Pierwszy uśmiech dziecka
Po dwóch miesiącach nieprzespanych nocy i całodobowego czuwania, zobaczysz mnóstwo płaczu i łez swojego dziecka. Ale zaczniesz też powoli zauważać ulotny uśmiech, a nawet krótki śmiech. To będzie dla Ciebie prawdziwa nagroda za twój trud. W wieku około 2 miesięcy Twoje dziecko zaczyna odpowiadać uśmiechem na uśmiech, zaczyna też reagować na dźwięk Twojego głosu i Twoją twarzy bo wszystko czego mu teraz potrzeba to bliskość rodziców.
Pierwszy śmiech dziecka
Jeśli częsty dźwięk płaczu dziecka przyprawia Cię już o ból głowy, weź sobie do serca, że po 4 miesiącach w końcu możesz spodziewać się innych dźwięków. Pierwszy śmiech dziecka będzie prawdopodobnie najsłodszą rzeczą, jaką kiedykolwiek usłyszysz. A najlepsze jest to, jak łatwo śmieje się dziecko. Głupie miny, łaskotanie, zabawy słowne, zabawa w “a ku ku” lub “gdzie jest bobas ?” są zwykle wystarczające by wypełnić dom radością piskami i chichotami.
Pierwsza przespana noc niemowlaka
To kamień milowy dziecka, który dla świeżo upieczonych rodziców za pewne stanie się Świętym Graalem. Chociaż nierealistyczne i niezdrowe jest oczekiwanie, że noworodek będzie spał całą noc, możecie być pewni, że ulga nadejdzie wkrótce. Zwykle dziecko przesypia większość nocy już w wieku 4-6 miesięcy, a większość dzieci jest w stanie spać przez całą noc.
Pierwszy siad dziecka
Pomyśl jak cudnie wygląda świat gdy nie musisz leżeć na plecach lub brzuchu. Niemowlę około 5 lub 6 miesiąca również zauważa tą prawidłowość. Zaczyna unosić się i siadać z podparciem rąk lub opierając się na poduszkach, lub meblach. Zazwyczaj niemowlęta mogą siedzieć samodzielnie w wieku 7-9 miesięcy.
Czytaj więcej: Kiedy moje dziecko zacznie się przekręcać?
Pierwsze raczkowanie
Jeśli masz 8-miesięczne dziecko, nie potrzebujesz dodatkowych zajęć fitness na siłowni. Możesz śmiało zawiesić swój karnet. Już niebawem będziesz mógł skorzystać z mnóstwa okazji do ćwiczeń goniąc swoje dziecko pełzające po całym domu. W wieku 9 miesięcy, większość dzieci sprawnie korzysta z obu rąk i nóg i zaczyna raczkować. Tutaj jedna uwaga niektóre dzieci nigdy nie zaczynają raczkować i preferując pełzanie drugie z pełzania od razu przechodzą do wstawania. Ten kamień milowy nie jest do końca dla dziecka istotny o ile wcześniejsze i późniejsze kamienie milowe idą zgodnie z harmonogramem.
Dziecko robi pa pa
Machanie “pa pa” to nie tylko urocza sztuczka która ucieszy babcię – jest to rzeczywisty wyraz języka jaki zaczyna się posługiwać dziecko. W okresie 9 miesiąca większość niemowląt zaczyna tworzyć związek między dźwiękami, gestami i ich znaczeniem. Dzieci doskonale rozumieją, że machanie jest związane z wyrażeniem “pa pa”.
Dziecko wkłada palce do ust
Właśnie wtedy, karmienie łyżką zaczyna tracić swój blask. Dziecko jest gotowe by jeść samo i zaczyna to uskuteczniać. W wieku od 9 do 12 miesiąca dziecko rozwija lepszą kontrolę nad rękami i palcami, co ułatwia chwytanie małych przedmiotów – takich jak pokarmy, szczególnie te które znajdują się na palcach! Dzieci w tym wieku uwielbiają odkrywać smak i teksturę, więc jedzenie nie jest jedyną rzeczą, którą będzie próbowała wskoczyć dzieciom do ust. W tym okresie bezpieczne otoczenie powinno być priorytetem dla rodziców, co nie jest łatwym zadaniem bo dzieci są bardzo pomysłowe.
Dziecko zaczyna wstawać
W okresie 12 miesiąca, większość dzieci zaczyna wstawać i stać krótko bez wsparcia. Dzieci robią również małe kroki, trzymając się mebli lub innych przedmiotów. Na początku będą to nieśmiałe, chybotliwe kroczki, niedalekie wyprawy po klocek za pomocą elementów otoczenia dzięki którym można się złapać i podeprzeć. Następnym etapem będzie rozkoszne rzucanie się biegiem w ramiona mamy lub taty.
Pierwsze kroki dziecka
Ten kamień milowy można nazwać klejnotem koronnym kamieni milowych niemowląt. Być może żadna inna chwila nie spotyka się z większym oczekiwaniem rodziców niż pierwszy krok dziecka na własną rękę. Wtedy też rodzice zazwyczaj nosić telefony z włączoną kamerą w trybie gotowości by nagrać ten wyczekiwany moment.
Fizjoterapeuta niemowląt radzi: “nie należy przyspieszać dziecka do chodzenia”.
Wbrew pozorom poruszanie się na dwóch nogach jest to bardzo skomplikowana czynność wymagająca koordynacji, wyćwiczonego zmysłu równowagi, mocnych mięśni kręgosłupa, bioder, stawów i mięśni nóg.
Oczywiście nie wszystkie dzieci chodzą w wieku pierwszych urodzin. Normalny zakres w którym dziecko zaczyna chodzić samodzielnie zawiera się w przedziale od 9 do 17 miesięcy.
Wszelkie przyspieszanie – chodziki, prowadzenie za rączki mogą przeciążyć układ kostno –stawowy, uszkodzić więzadła, stawy, co może później wymagać pomocy fizjoterapeutycznej w wieku dziecięcym jak również na starość. Tutaj zasada jest bardzo prosta – dziecko zacznie chodzić, gdy będzie na to gotowe, a zacznie, bo samo bardzo tego chce i od dawna poprzez rozwijanie kolejnych umiejętności do tego dąży.
Pierwsze słowo dziecka
“Mama! Tata!” Nie ma to jak usłyszeć, jak Twoje dziecko zaczyna Cię nazywać, dzieję się tak zazwyaczaj w okresie pierwszego roku życia. W tym czasie większość dzieci może powiedzieć co najmniej jedno prawdziwe słowo i aktywnie próbować naśladować innych. Dalej będzie już z górki, nie potrwa długo kiedy w końcu usłyszysz myśli swojego dziecka.
Kamienie milowe niemowlaka od 0 do 12 miesiąca dają duże wyobrażenie, czego można się spodziewać i czego oczekiwać od dziecka. Pamiętaj jednak, że każde dziecko rozwijają się inaczej. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące rozwoju dziecka, poproś naszych fizjoterapeutów niemowląt i dzieci o radę.