Kiedy dziecko zacznie się przekręcać?

W większości przypadków z małymi różnicami etapy rozwojowe u niemowląt zwykle następują w tej samej określonej kolejności w pierwszych latach życia. Jednym z najważniejszych kroków w kierunku rozpoczęcia mobilności dziecka jest przewrócenie się. Jak to się dzieje i kiedy niemowlę zwykle zaczynają się przekręcać?

Kamienie milowe rozwoju

Czasem z kilkumiesięczną różnicą w zależności od umiejętności każdego dziecka, etapy rozwojowe u niemowląt zwykle przebiegają w następującej kolejności:

W wieku 3 miesięcy dziecko w pierwszej kolejności zaczyna unosić głowę podczas leżenia na brzuchu, a następnie otwiera i zamyka dłonie. Wtedy też może podnieść rękę do ust i łapać różne obiekty, które są pod ręką.

W wieku od 4 do 7 miesięcy dziecko zaczyna przewracać się na brzuchu, zanim będzie mogło podciągnąć się do pozycji siedzącej. Następnie zaczyna odzyskiwać równowagę i może pozostać w pozycji siedzącej przy wsparciu rąk.

Między 8 miesiącem a 1 rokiem życia dzieci mogą usiąść bez problemu i zacząć się czołgać. Mogą używać rąk, gdy się przewracają, wstają i utrzymują pozycję, przechodzą z jednej pozycji do drugiej i wreszcie zaczynają chodzić, trzymając się rzeczy.

Jakie mięśnie musi mieć dziecko rozwinięte aby po raz pierwszy się obróciło?

rehabilitacja niemowląt warszawa

Dla dziecka jest to bardzo złożony ruch. Ty możesz przewrócić się od leżenia na plecach do leżenia na brzuchu i odwrotnie, ale aby dziecko mogło przetoczyć się z pozycji leżącej na wznak, będzie musiało mieć dobrze rozwinięte mięśnie zginaczy (które są mięśniami z przodu ciała).

Jeśli mięśnie te nie są dobrze rozwinięte lub dziecko ma stan, który wpływa na ich siłę lub napięcie mięśniowe, może nie osiągnąć prawidłowego przewrotu, lub wcale tego nie zrobić. Może popychać się rękami i / lub używać dłoni do pomocy, a także używać innych mięśni, takich jak prostowniki, aby sobie pomóc. Jeśli uważasz, że mięśnie Twojego dziecka nie rozwijają się w normalnym tempie, nie wahaj się szukać pomocy u fizjoterapeuty, który udzieli porad, oceni i upewni Cię czy Twoje dziecko aby na pewno rozwija się dobrze.

Czy istnieje szacunkowa przybliżona liczba mięśni potrzebnych do przekręcenia się?

Nie ma niestety na ten temat jednoznacznych badań, które powiedziałyby dokładnie, ile mięśni jest wykorzystywanych do przewrócenia się dziecka. Jednak w czystym ruchu tocznym; dużą rolę odegrają mięśnie brzucha. Również wiele innych mięśni bierze udział w pracy, gdy dziecko się toczy.

Co musi rozwinąć się w mięśniach dziecka, aby były wystarczająco silne, aby się przekręciło?

Przede wszystkim dziecko musi być najpierw zainteresowane toczeniem się, a do tego musi być stymulowane i zainteresowane odkrywaniem nowych możliwości. Jeśli otoczenie jest zbyt monotonne, dziecko może nie chcieć się przewracać. Zakładając, że dziecko jest zdrowe, i wystarczająco silne aby się przewrócić, będzie musiało mieć wystarczającą silną szyję, a także być w stanie podnieść ręce i nogi, aby sobie nie przeszkadzać zbytnio.

Moje dziecko jeszcze się nie przewraca: czy powinnam się martwić?

Każde dziecko rozwija się w swoim rytmie i może nie być całkowicie w tym samym czasie co inne, jeśli chodzi o rozwój ruchowy. Ale jeśli się martwisz, że po pewnym czasie Twoje dziecko nadal się nie rusza tak jak powinno w swoim wieku, nie wahaj się szukać pomocy u fizjoterapeuty dziecięcego specjalizującego się w opóźnieniach rozwojowych. Fizjoterapeuta niemowląt i dzieci będzie w stanie ustalić i wyjaśnić naturę opóźnienia oraz czy można coś zrobić, aby pomóc dziecku w jego lepszym rozwoju.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz umówić się na spotkanie z jednym z naszych fizjoterapeutów dziecięcych lub osteopatów zapraszamy do kontaktu.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Dzieci Warszawa Ursus