Kamienie milowe rozwoju dzieci

Rodzicielstwo nie jest proste, jak np. montaż łóżeczka dziecięcego, nie posiada prostej instrukcji. Chociaż w dzisiejszych czasach nie brakuje informacji o tym, kiedy większość dzieci zrobi pierwszy krok lub pierwszy raz powie bełkotliwie “mama”, istnieje mnóstwo innych osiągnięć, które nie cieszą się zainteresowaniem rodziców, a są równie ważne. Czy wiesz kiedy dziecko jest gotowe aby samodzielnie wydmuchać nos, lub jeździć na rowerku?

Oto nasz przewodnik po kamieniach milowych dzieci, który pomoże Ci przewidzieć niektóre z tych mniej wyczekiwanych czynności. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, a my tylko opisujemy dane uśrednione lub wytyczne. Jeśli zdecydujesz się zrobić coś wcześniej lub później, nie odejmiemy Ci punktów za dobre rodzicielstwo.

łóżeczko, smoczek i pierwsi znajomi

instruktaż pielęgnacyjny warszawa ursus

gdy dziecko skończy 3 miesiące to świetnym moment na wyprowadzkę z łóżka rodziców

Wyprowadź dziecko z łóżka rodziców do jego własnego łóżeczka, gdy dziecko ma 3 miesiące. Jeśli będziesz czekać zbyt długo, możesz mieć trudności z przyzwyczajeniem go do spania w jego własnej przestrzeni. (Oczywiście nie dotyczy to rodziców, którzy zdecydują się na łóżko rodzinne).

Duże łóżeczko dziecięce będzie odpowiednie dla dziecka w wieku około 2 lat. Mówiąc dokładniej, odpowiedni moment to wtedy gdy dziecko stoi w kojcu na najniższym ustawieniu. W tym momencie większość dzieci może przerzucić nogę przez barierkę i wydostać się z kojca bez problemu, a to poważne zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko nie interesuje się wspinaczką jak Jerzy Kukuczka, możesz pozwolić mu pozostać w łóżeczku dłużej, ale bądź przygotowany na ewentualną ucieczkę z więzienia!

Zabierz dziecku smoczek w wieku około 2 do 3 miesięcy. Oczywiście nie ma żadnego powodu, dla którego musisz w ogóle zabierać smoczek, tak samo nie ma powodu żeby dawać mu smoczek. Ale pamiętaj, że dzieci które nadal używają smoczka w wieku 3 lub 4 lat, są narażone na problemy z mową. Smoczek jest uważany za nieszkodliwy u niemowląt, ale w późniejszym wieku szkodzi. Jeśli nie masz silnej woli by potem go zabrać walką i płaczem najlepiej usuń smoczek we wczesnym dzieciństwie. Musisz pamiętać, że naukowcy okryli silną zależność między używaniem smoczka, a paleniem papierosów. Blisko 50% dorosłych, którzy jako dzieci nadużywali smoczka, sięga po papierosy. Tłumaczone jest to zaspokojeniem oralnych nawyków z dzieciństwa do których byli przyzwyczajeni. 

Zacznij uczyć alfabetu, cyfry, kolorów i kształtów, gdy dziecko ma 6 miesięcy. Chociaż nie zobaczysz zrozumienia w jego oczach pozwól, aby dziecko znało te pojęcia od maleńkości. Niech nauka będzie zabawna i sensowna, korzystaj z książek, przykładów z życia wziętych (banan jest żółty, kulka jest okrągła) i zapomnij o tabliczka z rysunkami! Zamiast pokazywać obrazki, śpiewaj, czytaj, rymuj, żagluj.

Pierwsi świadomi znajomi, zaczynają się zaraz gdy dziecko zacznie siedzieć i widzieć swojego kumpla. Dzieci są zainteresowane sobą bardziej niż się ludziom wydaje. Nawet w wieku 2-3 miesięcy przyglądają się innym. A w wieku 9-12 miesięcy bawią się z innymi dziećmi odgrywając wiele ról, oferując sobie zabawki, naśladują się i rozmawiając ze sobą. To dobry moment by przyzwyczajać dziecko do obecności innych dzieci. Oczywiście znajomość swojego dziecka jest tutaj ważnym czynnikiem. Jeśli Twój przedszkolak wydaje się nie czuć komfortowo bawiąc się bez z innymi dziećmi sugerujemy odłożyć ten moment.

Zwierzęta domowe, zęby i obowiązki

kiedy kupić dziecku kota?

kiedy kupić dziecku kota?

Jeżeli chcesz żeby dziecko miało zwierzątko to przygarnij je, ale nie wcześniej niż gdy dziecko ukończy 2 lata. Na początek proponujemy rybki. Dwulatek może z zainteresowaniem godzinami na nie patrzeć, a Ty będziesz mieć minimalne problemy. Rybkom również nie zaszkodzi dodatkowa para rąk w wodzie. W przypadku innych zwierząt domowych, takich jak koty i psy, najlepiej poczekać, aż dziecko będzie delikatne i rozważne (nie tylko dla bezpieczeństwa dziecka, ale też zwierząt), prawdopodobnie nie przed ukończeniem 3 lub 4 lat. Nie oczekuj, że dziecko będzie w stanie wziąć na siebie wiele odpowiedzialności, na przykład karmienie lub wychodzenie na spacer (zwłaszcza bez Twojej zachęty i wskazówek) dopóki nie osiągnie około 7, 8 lat a nawet więcej.

Obowiązki domowe (to zo mamy lubią najbardziej) zacznij wprowadzać gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Odkładanie zabawek, wrzucanie ubrań do kosza lub przynoszenie serwetek do obiadu to dobre pierwsze obowiązki dla małych dzieci. Podczas gdy maluch będzie początkowo potrzebował pomocy, zdziwisz się, jak zdolne będzie Twoje dziecko, gdy zrobi więcej. W miarę dorastania dodawaj więcej obowiązków, takich jak podlewanie roślin, wycieranie rozlanej wody, ścielenie łóżka i wkładanie plastikowych naczyń do zmywarki.

Jeżeli spodziewacie się drugiego dziecka. Powiedz swojemu pierwszemu dziecku o narodzinach braciszka / siostrzyczki dopiero w drugim trymestrze ciąży. W tym momencie zaczynasz być coś widać, a szansa na wczesne poronienie minie. Małe dzieci są bardzo konkretne, więc niezależnie od ich wieku, pamiętaj, aby powiedzieć im, jaka będzie ich rola i co mogą zrobić, aby pomóc, gdy narodzi się dziecko. Spodziewając się drugiego dziecka, możesz zabrać pierwsze na badanie USG (jeżeli skończyło 3 lata), aby uczynić ciążę i narodziny bardziej zrozumiałe dla niego.

Zabierz dziecko do dentysty w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba ale nie później niż w pierwsze urodziny. Tak zalecają stomatolodzy. Państwowe zalecenia ministerstwa zdrowia, zalecają dzieciom wizytę u dentysty w wieku 3 lat lub jeśli występują problemy, takie jak przebarwienia lub nieprawidłowy rozwój zębów. Który termin jest odpowiedni dla Ciebie? Skonsultuj się ze swoim dentystą lub pediatrą i sam to rozważ. Jak dla mnie zachowaj ostrożność i idź, gdy Twoje dziecko będzie młodsze, aby zapewnić najlepszą opiekę profilaktyczną i żeby oswoić dziecko z dentystą.

Zjeżdżalnie, huśtawki i kubki niekapek

zjeżdżalnia dla dzieci

zjeżdżalnia dla dzieci

Pierwszą wycieczkę po zjeżdżalniach bez opieki zalecamy od 15 do 18 miesiąca. Gdy dziecko zacznie dobrze chodzić, ma możliwość kontrolowania tułowia i korygowania postawy ciała, co pozwala mu na samodzielne bezpieczne zjeżdżać na dół i zatrzymywać się na dole

Huśtawki z ławeczką dla „dużych dzieci” są odpowiednie około trzy do sześciu miesięcy po tym, jak dziecko nauczy się chodzić. Wg naszego fizjoterapeuty Wiolety Szlachta-Syty “Gdy dzieci opanują już chodzenie, lepiej poradzą sobie z równowagą reaktywną, co oznacza, że ​​mogą regulować napięcie w swoich ramionach, aby zachować równowagę i kontrolę”. Przede wszystkim upewnij się, że huśtawka jest dość nisko nad ziemią i delikatnie huśtaj, aby uniknąć bolesnych i przeraźliwych wypadków.

Zabawki jeździki dla dzieci, kupuj dopiero gdy dziecko będzie mogło spokojnie siedzieć. Niektóre dzieci mogą nie być wystarczająco zaawansowane, aby skoordynować ruchy stóp, aby poruszać się na takiej zabawce do przodu i do tyłu i cieszyć się jazdą.

Trójkołowy rowerek odpowiedni będzie w wieku 18 miesięcy. Chociaż dziecko może nie być w stanie właściwie koordynować ruchu pedałowania, dopóki nie będzie starsze, to przecież może nadal cieszyć się siedzeniem na trójkołowcu podczas gdy rodzice pchają go z tylu.

Przestań używać kubków niekapków, gdy Twoje dziecko osiągnie 18 miesięcy. W tym wieku dziecko powinno móc pić z połowy pełnej filiżanki bez nadmiernego rozlewania. Chociaż nadal możesz chcieć korzystać z wszechobecnego łyka w samochodzie lub w pokoju zabaw, spróbuj dać dziecku szansę na picie bez pokrywki, przynajmniej przy stole. Po prostu miej pod ręką ściereczkę.

Święty Mikołaj, wydmuchiwanie nosa i separacja od rodziców

kamienie milowe rozwoju dziecka to też wizyta u Mikołaja

kamienie milowe rozwoju dziecka to też wizyta u Mikołaja

Odwiedź Świętego Mikołaja, gdy Twoje dziecko ma 3 lub 4 lata. Podczas gdy niektóre młodsze dzieci potrafią poradzić sobie z siedzeniem na kolanach brodatego grubasa bez załamania nerwowego, wiele z nich uważa to doświadczenie za przytłaczające i przerażające. Podążaj za dzieckiem i jego oczekiwaniami – jeśli dzieciak wydaje się zmartwiony lub zdenerwowany, odłóż zrobienie słodkiej fotki na “insta” na przyszły rok.

Wybierz się na wycieczkę bez dziecka, zanim dziecko skończy 5 miesięcy. W tym wieku dzieci nie zatęsknią za Tobą, gdy Cię nie ma.  Pod wieloma względami niemowlęta są bardziej odporne na rozłąkę niż małe dzieci. Dla większych dzieci większa zdolność wyobrażania sobie Ciebie oznacza, że ​​mają większą zdolność tęsknienia za Tobą. Im wcześniej zaczniesz opuszczać dziecko i przyzwyczaisz go do idei zastania z nianią, tym łatwiej będzie mu zrozumieć że wrócić. I będzie wam obojgu łatwiej w przyszłości się rozstać. Poza tym Ty i Twój partner zasługujecie na trochę czasu!

Wydmuchać nos nauczysz dzieci w wieku 3 lat. Wiele dzieci w tym wieku jest zainteresowanych zachowaniem się jak duzi ludzie, naśladowaniu dużych ludzi i zadowalaniu dużych ludzi. Wystarczy że zademonstrujesz, pokażesz przykład, a istnieje duża szansa, że dziecko to szybko załapie.

Pozwól starszemu rodzeństwu trzymać dziecko, kiedy uznasz, że jest to bezpieczne i odpowiednie. Oczywiście dziecko musi mieć pewną ilość siły, koordynacji i wskazówek, aby trzymać niemowlę. Ale dopóki jest monitorowane (być może siedzi na kanapie obok rodzica lub innej osoby dorosłej) nie ma sztywnej zasady, kiedy na to pozwolić.

Kamienie milowe rozwoju dziecka dla starszych dzieci

kamienie milowe rozwoju dzieci

kamienie milowe rozwoju dziecka, wiązanie butów

Naucz dzieci zakładać i wiązać buciki gdy będzie w przedszkolu. Zdarza się że trzy letnie dzieci potrafią zawiązać buty, a sześciolatki jeszcze nie. Uważa się że dzieci powinny mieć umiejętności poznawcze i manipulacyjne niezbędne do rozpoczęcia nauki wiązania butów w wieku od 4 do 5 lat, chociaż mistrzostwo w tej dziedzinie dziecko osiągnie dopiero po ukończeniu piątych urodzin. Dlaczego niektóre jedenastoletnie dzieci nie potrafią zawiązać butów? Bo nikt im nie dał spróbować. Bo kupujesz za dużo butów na rzepy i tym samym powodujesz że ma mniej umiejętności motorycznych i nie ćwiczy.

Naucz dzieci jeździć na rowerze w wieku 4 lat. Podczas gdy starsze dziecko może być bardziej skłonne do zdjęcia bocznych kółek treningowych  (i chodź starsze dziecko może wykazywać się lepszą oceną tego co się dzieje podczas jazdy), większość czterolatków ma wystarczającą równowagę i rozwój motoryczny potrzebny do samodzielnego pedałowania.

Zapisz się na lekcje pływania, gdy Twoje dziecko skończy 4 lata. I uwaga ciekawostka mimo dużej mody na zajęcia pływania dla maluchów nie zaleca się zajęć pływania dla dzieci w wieku poniżej 4 lat, powód jest banalnie prosty, dzieci przed 4 rokiem życia nie są jeszcze wystarczająco skoordynowane, aby pływać samodzielnie, po za tym rodzice mogą być mniej czujni i myśleć że ich dziecko umie pływać, a to niebezpieczne. Wszelkie zajęcia pływania dla dzieci poniżej 4 roku życia należy traktować jako okazję do przyjemności i przystosowania się do wody, a nie jako instruktaż.

Pozwól swojemu dziecku odebrać telefon w wieku 4 lat, ponieważ to wtedy 100% mowy dziecka może być zrozumiałe przez nieznajomych. Jeśli chcesz, aby odebrały wiadomość, musisz poczekać, aż będzie w stanie pisać i czytać, przynajmniej przeliterować, z grubsza prawdopodobnie nie do 6-7 roku życia.

Jeżeli jesteś zwolennikiem pozwól dziecku żuć gumę dopiero w wieku 5 lat. wcześniej guma do żucia może stwarzać ryzyko zadławienia się. My zalecamy nie używać tego wynalazku, żucie gumy nie jest zdrowym nawykiem. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy chętnie żują gumę, pochłaniają więcej kalorii w postaci np. słodkich lub tłustych przekąsek. Dzieje się tak ponieważ wytwarza się dużo śliny która wzmaga apetyt. Więcej na ten temat opowie Ci nasz Dietetyk dziecięcy.

Zacznij dawać dziecku kieszonkowe zaraz gdy pójdzie do pierwszej klasy (w wieku 7 lat). Kiedy dzieci zaczynają poznawać pieniądze, chcą muc je wydać. Kieszonkowe jest wspaniałym narzędziem pomagającym uczyć pierwszoklasistę oszczędzania, wyznaczania celów i priorytetów oraz dokonywania wyborów, a także może pomóc w przekazywaniu rodzinnym wartościom dotyczącym pieniędzy.

Wszystkie zawarte w tym artykule treści, w tym porady medyczne należy traktować wyłącznie jako prywatną opinię autora. Na temat indywidualnych problemów dotyczących własnego zdrowia lub zdrowia innych osób zawsze konsultuj się bezpośredni z lekarzem pediatrą lub fizjoterapeutą dzieci i niemowląt.

Jeżeli masz więcej pytań na temat kamieni milowych rozwoju dzieci w różnym wieku śmiało skontaktuj się z naszymi specjalistami w tej dziedzinie.