pilates zdrowa aktywność

pilates zdrowa aktywność

Czy ćwiczysz regularnie?

Zadajemy to pytanie każdemu z naszych pacjentów podczas konsultacji fizjoterapeutycznej, dietetycznej, czy spotkań z trenerem personalnym. Często niestety otrzymuję odpowiedź: „Nie”.

Jeżeli to czytasz zatrzymaj się i zadaj sobie sam to pytanie. Czy Ty też jesteś jedną z tych osób? Jeśli nie uprawiasz żadnej aktywności fizycznej regularnie przeczytaj ten artykuł do końca.

Czy jesteś w stanie spędzić tydzień bez spania lub czy spędzasz cały tydzień bez mycia zębów. Pewnie zaraz powiesz przecież ćwiczenia to nie to samo. Błąd aktywność fizyczna jest równie ważne dla zdrowia jak sen czy mycie zębów!

Częstym powodem, dla którego ludzie nie ćwiczą regularnie, jest często odpowiedź: „Czuję, że jestem zbyt zajęty, aby dopasować program ćwiczeń do mojego harmonogramu dnia”.

Po pierwsze, rozumiemy i potwierdzamy tę bardzo realną tezę również w Centrum Rehabilitacji Rehasanka, w końcu mieszkamy i pracujemy w Warszawie. W naszych czasach jest tak wiele rzeczy do zrobienia, że dopasowanie ćwiczeń do tej ogromnej mieszanki czynności każdego dnia czy tygodnia może wydawać się przytłaczające!

Natomiast to co możemy stanowczo stwierdzić razem to fakt, że prawdziwą przyczyną tego, że nie angażujesz się w regularne ćwiczenia, w regularną aktywność fizyczną nie jest to, że jesteś zbyt zajęty. Ale raczej to, że z biegiem czasu nauczyłeś się nadawać priorytet innym czynnościom, gdzie aktywność fizyczna jest zbędna.

Niektóre z tych czynności są niezbędne, takie jak spanie, dowożenie dzieci do szkoły i chodzenie do pracy. Inne rzeczy, w tym oglądanie telewizji i przewijanie codziennie aktualności na Facebooku, picie wieczornego drinka, nie są tak istotne.

spacer zdrowa aktywność fizyczna

spacer to również forma zdrowej aktywności fizycznej

Jak zwiększyć aktywność fizyczną?

Pewnie zaraz pomyślisz „Ale jak mam ćwiczyć? Nie wiem dokładnie, co robić. Nie wiem, czy te ćwiczenia będą dla mnie odpowiednie”. Często w Centrum Rehabilitacji Rehasanka słyszymy te obawy od klientów którzy chcą rozpocząć jakąś formę ćwiczeń razem z naszymi trenerami.

Nasza odpowiedź jest tylko jedna:

Znajdź coś aktywnego, co lubisz robić i zrób to! CODZIENNIE.

Ciało zostało zaprojektowane do RUCHU, niestety wiele osób siedzi przez większość dnia, a często wiąże się to nawet z siedzeniem w pozycji nieoptymalnej, nie naturalnej. Nawet stojąc, ludzie wykrzywiają kręgosłup piersiowy i szyję, aby spojrzeć w dół na smartfona, co ewidentnie prowadzi do uszkodzenia kręgosłupa i do bólu szyi i bólu głowy.

W niektórych przypadkach siedzenie jest nieuniknione, na przykład gdy wymaga tego Twoja praca (bardzo polecamy stojące biurka!). Jednak wiele osób mogłoby znaleźć czas, aby stać dłużej w ciągu dnia.

Mówimy swoim pacjentom, że im więcej czasu spędzają na siedzeniu, tym więcej czasu muszą spędzać na czymś aktywnym. Kręgosłup jest niesamowicie wytrzymałą maszyną, która w odpowiednich warunkach BĘDZIE czuła i działała niesamowicie dobrze!

aktywność fizyczna warszawa

aktywność fizyczna warszawa

Ćwiczenia i aktywizacja fizyczna może Ci tylko sprzyjać

Pomogą w poprawie trawienia, poprawie nastroju, zwiększeniu poziomu energii, zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych i utracie wagi, a wymieniliśmy tylko kilka!

Ani my Fizjoterapeuci, ani nawet Twoje ciało nie prosi, abyś spędzał 3-4 godziny dziennie na ćwiczeniach (chyba że jesteś zawodowym sportowcem). Twoje ciało prosi o góra 1 godzinę, codziennie, bez wyjątków. Czy potrafisz znaleźć sposób, aby poświęcić jedną godzinę, czy to w sposób ciągły, czy w odstępach, na jakieś ćwiczenia?

Konsekwencje braku aktywności fizycznej

Jeśli nie, być może będziesz musiał znaleźć czas i (pienieądze) żeby nas w końcu odwiedzić przed lub po operacji ortopedycznej, i międzyczasie wydając majątek na leki przeciwbólowe, wizyty u lekarza i czas z dala od ulubionych zajęć, nie wspominając o mniejszym czasie spędzonym na cieszeniu się rodziną i przyjaciółmi.

Te konsekwencje braku aktywności są niepotrzebne i łatwo można im zapobiec. Ale poza tym masz niesamowity potencjał, by poprawić sposób, w jaki się poruszasz i czujesz.

Zacznij swoją regularną aktywność fizyczną dzisiaj!

Tydzień ma tylko siedem dni, a kiedyś nie jest jednym z nich.

Zapytaj naszych trenerów o pomoc i poradę.