Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami to postawa powszechnie przyjmowana przez większość kobiet ale także przez mężczyzn. Często osoby te siedzą tak przez długi czas w ciągu dnia. Pytanie brzmi, czy jest to zły nawyk?
W związku z dużym zróżnicowanie anatomicznym różnych osób powoli odchodzi się od pojęcia “optymalnej pozycji” dobrej dla zdrowia i postawy. Na chwilę obecną raczej ważniejszym czynnikiem jest fakt aby nie utrzymywać przez dłuższy czas tej samej pozycji, ponieważ może powodować to sztywność lub ból różnych części ciała.
Przeprowadzone badania porównujące postawy ze skrzyżowanymi nogami są na ogół bardzo słabej jakości, z wysokimi poziomami uprzedzeń, co sprawia, że niezwykle trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie typowe postawy ze skrzyżowanymi nogami (jak pokazano na obrazku), przy czym obie pozycje powodują różne kąty w stawach biodrowych i kolanowych.
W badaniu z 2014 r. (które ostatnio wpadło mi w rękę) porównano osoby, które siedziały w pozycji ze skrzyżowanymi nogami przez 0, 1, 2 i 3 lub więcej godzin dziennie. Badanie to wykazało zmiany postawy u osób, które siedziały ze skrzyżowanymi nogami przez 3 godziny lub dłużej dziennie, w porównaniu z innymi podgrupami. Wyniki wskazują, że siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami przez dłużej niż 3 godziny dziennie może powodować pochylenie ramion, boczne przechylenie miednicy i wysuniętą do przodu pozycję głowy. Nie odnotowano istotnych zmian u osób, które siedziały w tej pozycji przez 1 lub 2 godziny dziennie, co wskazuje, że może to być bardziej brak ruchu niż odosobniona pozycja, która jest problematyczna.
Wnioski z badania mogą brzmieć jak przerażające terminy anatomiczne, więc nie będę przytaczać ich dosłownie. Ogólnie pytanie było postawione czy siedzenie ze skrzyżowanymi nogami ma związek z bólem i funkcjonowaniem? Odpowiedź brzmiała: NIE. Niewielkie zmiany postawy prawdopodobnie nie spowodują bólu lub niepełnosprawności. Ciało ludzkie jest niezwykle elastyczne. Jedno z ostatnich badań sugeruje nawet, że postawa ze skrzyżowanymi nogami może nawet poprawić czynność płuc w porównaniu z innymi powszechnymi pozycjami siedzącymi.
Siedzenie Ze Skrzyżowanymi Nogami, a Bóle Mięśniowo-Szkieletowe
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami raczej nie będzie szkodliwe u osób, które są wolne od bólu lub kontuzji, ale istnieją pewne podgrupy, które mogą wymagać ostrożności przy pewnych pozycjach ze skrzyżowanymi nogami.
-
Ból boczny biodra – jeśli jesteś osobą, która cierpi na ból po zewnętrznej stronie biodra lub powiedziano Ci, że masz takie schorzenie, jak: zespół bólu krętarza większego (GTPS), tendinopatia pośladkowa lub zapalenie kaletki krętarzowej, prawdopodobnie pozycja ze skrzyżowanymi nogami, jak na lewym obrazku na górze (nr 1) może być dla Ciebie irytująca. Wynika to ze zwiększonego rozciągania mięśni i struktur na zewnątrz biodra, co może powodować ucisk na inne już podrażnione struktury.
-
Ból kolana – jeśli masz ciągły ból po wewnętrznej stronie kolana, siedzenie, jak pokazano na prawym obrazku ba górze (nr 2), może pogorszyć objawy. Wraz ze zmianą pozycji kości udowej (długa kość udowa) i piszczelowej (kość piszczelowa) może to powodować zwiększony nacisk na kolano i potencjalnie powodować dyskomfort.
Siedzenie Ze Skrzyżowanymi Nogami a Schorzenia
- Żylaki – kiedyś przez lata głośne było w mediach twierdzenie, że żylaki mogą być spowodowane siedzeniem ze skrzyżowanymi nogami. Oczywiście to nie jest prawdą. Chociaż jeśli jesteś osobą, która ma żylaki, prawdopodobnie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami przez dłuższy czas nie będzie dobrym pomysłem. Jednak jeżeli masz żylaki siedzenie w dowolnej pozycji przez dłuższy czas nie będzie idealnym rozwiązaniem, więc najlepiej jest wykonywać ruchy tak często, jak to możliwe. I zmieniać ciągle pozycję
- Ciśnienie krwi – badania wykazują, że siedzenie ze skrzyżowanymi nogami może tymczasowo podnieść ciśnienie krwi. Jednak wzrost ten jest na ogół niewielki i szybko wraca do normy po wyprostowaniu nóg. Nie wykazano, aby siedzenie ze skrzyżowanymi nogami podnosiło ciśnienie krwi przez dłuższy czas. Biorąc to pod uwagę, jeśli jesteś osobą, która ma niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi, prawdopodobnie nie jest to idealna pozycja do utrzymywania przez wiele godzin, zwłaszcza jeśli istnieje u ciebie ryzyko zakrzepów krwi. Natomiast jeżeli nie cierpisz na te schorzenia w przeciwnym razie prawdopodobnie będzie całkowicie bezpieczny.
Najważniejsze Informacje od Fizjoterapeuty odnośnie pozycji siedzącej
-
Postawy nie należy dzielić na „dobrą” i „złą”. Najważniejszym czynnikiem jest prawdopodobnie częsta zmiana pozycji i poruszanie się tam, gdzie to możliwe. Nie ma jednej „optymalnej” postawy.
-
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami raczej nie będzie miało negatywnego wpływu na osobę, która jest zdrowa. Jednak prawdopodobnie powinieneś unikać siedzenia w tej pozycji przez ponad 3 godziny dziennie.
-
Jeśli cierpisz na ból w dolnej części pleców, biodra lub kolana, który może być zaostrzony przez siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, powinieneś unikać siedzenia w tej pozycji.
-
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami nie spowoduje żylaków. Prawdopodobnie najlepiej jednak jest unikać tej pozycji przez dłuższy czas bez ruchu.