Co zrobić, kiedy kolejna dieta się nie sprawdza mimo wielu wyrzeczeń i zaczynamy być coraz bardziej zdesperowani ciągłymi niepowodzeniami?
Okazuje się, że problemem w wielu przypadkach nie jest sama dieta, która leczy skutki niewłaściwego odżywiania, ale to właśnie czynniki psychologiczne odpowiedzialne są za nadwagę i otyłość, którymi zajmują się psychodietetyk. Co to jest psychodietetyka? Jakie są zasadnicze różnice między dietetykiem, a psychodechetykiem? Czym zajmuje się psychodietyk i jakie są jego zadania? Dowiesz się tego wszystkiego w dzisiejszym artykule.
Prognozy WHO są pesymistyczne -Skala otyłości na świecie stale rośnie, a tendencje te będą się nasilać. Ze względu na to, że możemy już mówić o epidemii otyłości, stale poszukuje się nowych sposobów, aby jak najskuteczniej walczyć z problemem. Od 1975 roku zapadalność na otyłość wzrosła niemal trzykrotnie. Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2016 r. ponad 1,9 mld ( czyli niemal 39 proc.) osób powyżej 18 roku życia miało nadwagę, z czego 650 mln (13 proc.) było otyłych, podczas gdy w Polsce 64 proc. mężczyzn i 49 proc. ma nadwagę.
Na podstawie powyższych wyników badań można stwierdzić, że obecne metody profilaktyki i leczenia otyłości są niewystarczające. Stosunkowo młodą dziedziną, która pojawiła się w odpowiedzi na te problemy, jest psychodietetyka.
Co to jest psychodietetyka i czym się zajmuje?
Najlepiej będzie kiedy przytoczymy definicję według Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu, która jest następująca: “Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę medyczną o diecie i zdrowiu z wiedzą psychologiczną. W tym podejściu praca z klientem polega nie tylko na formułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety i aktywności fizycznej, ale także na pomocy we wdrożeniu zalecanych zmian w życiu. W psychodietetyce nie tylko doradzamy ludziom, jakie zmiany wprowadzić, aby schudnąć, ale także odpowiadamy na pytanie, jak to zrobić.”
Na szczęście świadomość nadwagi i otyłości rośnie w ostatnich latach. Coraz więcej osób zaczyna dokonywać świadomych i zdrowych wyborów żywieniowych, dbać o swoją dietę, zdrowy tryb życia i podejmować aktywność fizyczną. Zgodnie z podejściem psychodietetycznym, podczas pracy z osobami zmagającymi się z nadmierną masą ciała i szkodliwymi nawykami żywieniowymi, należy również wziąć pod uwagę czynniki psychologiczne. Dopiero holistyczne (całościowe / kompleksowe) działanie, zarówno na poziomie diety, jak i funkcjonowania psychicznego danej osoby, daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.
Psychodietetyk kto to?
Psychodietetycy to psychologowie, dietetycy, lekarze (ale także przedstawiciele innych zawodów, np. fizjoterapeuci, pielęgniarki), którzy ukończyli studia podyplomowe w kierunku psychodietetyka. Biorąc pod uwagę, że podejście psychodietyczne jest dość młode, nie ma odgórnych standardów pracy z pacjentem i nie ma regulacji prawnych dotyczących zawodu psychodieteyka. W praktyce oznacza to, że każdy specjalista może pracować inaczej, stosując różne metody. Jeden może skupić się na kwestiach żywieniowych, inny na kwestiach psychologicznych i korzystać z narzędzi z różnych podejść terapeutycznych. Jako że nasze Centrum Rehabilitacji jest podmiotem leczniczym, nasi psychodietetycy z Warszawy pracują wg standardów medycznych.
Jak Pracuje Psychodietetyk w Naszym Centrum w Warszawie?
Nasi psychodietetycy pomagając osobom borykającym się z różnymi problemami żywieniowymi (w tym nadmierną masą ciała), patrzę na problem holistyczne pod każdym kontem. W naszym podmiocie leczniczym pracujemy z pacjentami zarówno w sferze jedzenia, psychologii jak również ruchu i fizjoterapii. Wspólnie szukamy przyczyn trudności i staramy się je wyeliminować, działając jednocześnie na poziomie objawów. Stosuję indywidualne podejście, więc w zależności od rodzaju trudności współpraca wygląda inaczej z każdym pacjentem. Czasami wystarczy sama edukacja żywieniowa, z innymi osobami będziemy pracować nad zmianą Panstwa nawyków żywieniowych. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, zagłębiamy się w obszary, które go wywołują (np. sfera emocji, radzenie sobie ze stresem, poczucie własnej wartości, asertywność). A jeżeli będą potrzebne masaże rozluźniające, regenerujące lub fizjoterapia z powodu różnych bólów również taką zlecimy naszym kolegom. Dlatego czas współpracy z naszymi psychodietetykami z Warszawy i częstotliwość spotkań będzie się również różnił.
Niezwykle ważnym elementem jest to, co nasi pacjenci robią poza naszym gabinetem, w czym pomagają nasze ćwiczenia i praca domowa jaką zadajemy. Psychodietetyka od dietetyki klinicznej różnią się tym, że jej celem są nie tylko zmiany w diecie czy redukcja masy ciała, ale także równowaga innych sfer życia i całego funkcjonowania człowieka.
Po co mi psychodietetyk?
Jak wspominaliśmy psychodietetyka to bardzo indywidualna sprawa, która zależy od decyzji danego specjalisty i od wielu potrzeb naszych pacjentów. Natomiast wskazane jest aby do psychodietetyka zgłaszały się osoby:
- osoby cierpiące na nadwagę, otyłość, a także osoby z prawidłową masą ciała lub niedowagą,
- osoby po wielu niepowodzeniach w odchudzaniu dietami i innymi metodami,
- osoby zmagające się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi,
- osoby którzy zdecydowały się na zmianę diety, ale którym brakuje wiedzy, wsparcia czy motywacji,
- osoby które nie akceptują swojego wyglądu,
- osoby które czują, że stracili kontrolę nad swoim jedzeniem: “zajadają stres”, napięcie, emocje, problemy,
- osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania (np. anoreksja, bulimia, zaburzenia objadania się).
Jeśli Twój problem widnieje wśród wymienionej powyżej listy, jednym z możliwych rozwiązań jest skontaktowanie się z naszym psycho dietetykiem z Warszawy, który pomoże rozwiązać Twoje trudności.
Jeśli więc chcesz w końcu zmienić swoje życie na lepsze,
aby jedzenie przestało być Twoim największym codziennym koszmarem, umów się na pierwszą konsultację z naszymi dietetykami, która do niczego Cię nie zobowiązuje, a może okazać się najlepszym krokiem w kierunku Twojej trwałej zmiany i zadowolenia z osiągniętych celów.