Osoby, które na co dzień biegają, pewnie nie raz doznały bólu w tylnej części pięty. Może to być skutek przeciążenia i nadmiernego napięcia tylnej części uda i podudzia. Ból, który odczuwają biegacze, zlokalizowany jest na rozcięgnie podeszwowym. Co to dokładnie znaczy i jaki ma wpływ na komfort w trakcie poruszania się? Na samym początku przybliżmy to zagadnienie. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki, które ciągnie się od pięty, aż do palców. Rozcięgno jest połączone tkankami również z łydką. Bardzo często dochodzi do jego przeciążenia, gdyż jego zadaniem jest dźwiganie pewnej ilości ciężaru ciała.
Rozcięgno podeszwowe – anatomia
Jak już wspomnieliśmy powyżej, rozcięgno podeszwowe to tkanka umiejscowiona od strony podeszwowej na stopie. Rozciąga się od guzowatości kości piętowej poprzez przodostopie, aż do przyśrodkowej przegrody międzymięśniowej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozcięgno należy do poprzecznego i podłużnego wiązania stopy. Pasmo to ma bardzo duże znaczenie podczas chodzenia i biegania. Jednak dolegliwości bólowe mogą pojawić się nie tylko u osób aktywnych fizycznie. Na skutek długotrwałego obciążania stawu skokowego, rozcięgno jest naprężone, skutkiem czego jest ból lub dyskomfort.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to bardzo częste schorzenie ortopedyczne, dla którego charakterystyczny jest właśnie ból zlokalizowany w okolicy pięty. Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego mogą pojawić się u osób aktywnych na co dzień jak na przykład sportowców, w tym biegaczy jednak nie tylko. Może to być też problem osób, których charakter pracy wymaga wielogodzinnego zachowania pozycji stojącej. Ponieważ rozcięgno podeszwowe odpowiada za dźwiganie ciężaru znacznej części ciała, ból w okolicy pięty może pojawić się u osób z nadwagą. Dzięki odpowiednio wcześnie rozpoznanym objawom tego schorzenia można w skuteczny sposób wyleczyć problem. Do głównego objawu należy właśnie ból pięty, zlokalizowany w głównej mierze po przyśrodkowej jej stronie. Może być silny i odczuwalny zwłaszcza z rana, po wstaniu z łóżka. Natomiast zmniejszać się będzie wraz z większą liczbą pokonanych kroków. Co warto zaznaczyć, do zdiagnozowania problemu zapalenia rozcięgna podeszwowego nie są wymagane badania obrazowe, takie jak RTG. Diagnozę w tym przypadku stawia specjalista (zazwyczaj jest to ortopeda bądź fizjoterapeuta) na podstawie opisaniu podczas wizyty objawów. Jest to przede wszystkim ból pojawiający się niezależnie od jakichkolwiek czynników i nasilający się podczas dotykania pięty po jej wewnętrznej stronie. Niekiedy ból rozcięgna podeszwowego może nasilić się także przy wchodzeniu po schodach. W sytuacji, gdy objawy utrzymują się przez długi czas, lekarz może zlecić badanie obrazowe – RTG lub USG. Warto też zaznaczyć, że tylko dzięki szybkiej reakcji i konsultacji ze specjalistą, możliwe jest zapobieganie długotrwałemu procesowi leczenia i rehabilitacji.
Jak leczyć rozcięgno podeszwowe – odpowiadamy!
Aby pozbyć się problemu bólowego, spowodowanego zapaleniem rozcięgna podeszwowego, ważne jest wdrożenie w codzienne aktywności bardzo istotnych zasad. Mogą one wpłynąć pozytywnie na komfort w trakcie chodzenia oraz pozwolą zminimalizować, a w efekcie finalnym pozbyć się bólu rozcięgna podeszwowego. Jakie są to zasady?
- przyjmowanie leków przeciwzapalnych, zarówno tych doustnych, jak i maści, które pomogą pozbyć się problemu;
- schładzanie pięty w celu zminimalizowania odczucia bólu. Można w tym przypadku zastosować masaż kostkami lodu albo też okład z żelu chłodzącego;
- rozciąganie rozcięgna podeszwowego i mięśni znajdujących się w tylnej części uda. Pozwoli to na zmniejszenie napięcia tkanek, a tym samym usprawni proces gojenia. Samo ćwiczenie powinno trwać nie więcej niż 30 sekund.
- rozmasowanie rozcięgna przed obciążeniem stopy. Osoby, które mają problem z zapaleniem tej tkanki, powinny wyrobić w sobie nawyk rozmasowania rozcięgna jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ten sposób zminimalizowane zostanie odczucie bólu po stawianiu pierwszych kroków z rana.
Po ustaniu stanu zapalnego osoba borykająca się z tym problemem powinna rozpocząć leczenie kierunkowe. Polega ono na leczeniu przyczyny dolegliwości. W tym przypadku niezbędny może się okazać zakup indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych, które poprawią komfort poruszania się. W czasie konsultacji specjalista może zalecić też taping rozcięgna podeszwowego. Oklejanie stopy i samej tkanki przy pomocy elastycznych plastrów może okazać się nieocenionym wsparciem ćwiczeń pozwalających na zlikwidowanie dolegliwości bólowych.
Zaobserwowałeś u siebie niepokojący ból pięty? Koniecznie to skonsultuj!
Jeżeli od dłuższego czasu, zwłaszcza po długotrwałym chodzeniu, czy też zaraz po wstaniu z łóżka, odczuwasz ból w okolicy pięty, umów się na wizytę do specjalisty. Pamiętaj, że im wcześniej zdiagnozowany problem, tym krótszy czas powrotu do sprawności. W naszym Centrum Rehabilitacji REHASANKA możesz umówić się zarówno online, jak i telefonicznie. Nasi wykwalifikowani specjaliści zdiagnozują problem i ustalą dalsze kroki leczenia. Zapraszamy!