spacer to zdrowie

spacer to zdrowie

Hura !! Od poniedziałku w końcu możemy wychodzić na spacery do parku lasu itd. To świetnie, gdyż chociaż trochę możemy zmienić codzienną rutynę. Wiele osób w tym czasie decyduje się na spacery, aby zachować formę fizyczną mimo zamkniętych siłowni i basenów. Ruch w naszym życiu jest bardzo ważny dla zdrowia, a spacer to teraz prawdopodobnie najbardziej praktyczna rzecz, jaką możemy zrobić.

Ale co może zyskać dzięki chodzeniu? Oto niektóre z korzyści:

  1. Lepsze zdrowie psychiczne: Liczne badania wskazują wystarczające dowody, że spacer jest bardzo istotny w zapobieganiu i leczeniu lęku i depresji. Każdy rodzaj spaceru jest dobry ale dodatkowe korzyści z chodzenia osiągamy na zewnątrz.

  2. Poprawa zdrowia fizycznego: Regularne chodzenie wiąże się również z poprawą poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, cukrzycy, otyłości, sztywności naczyń i stanów zapalnych.

  3. Zmniejszenie ryzyka chorobowego: wszystko co musisz zrobić, to codziennie energicznie maszerować przez 30 minut, aby poprawić swoje zdrowie serca, zmniejszyć ryzyko chorób wieńcowych i zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Maksymalne wykorzystanie czasu

Jeśli robisz sobie przerwę na lunch lub masz ograniczony czas ze względu na pogodę lub dzieci, ważne jest, abyś jak najlepiej wykorzystał swój spacer. W porównaniu do chodzenia w wolnym tempie, badania wykazują, że chodzenie w średnim tempie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych, przy czym największe korzyści obserwowano u osób, które chodziły codziennie w szybkim tempie.

Jak szybko, jest wystarczająco szybko?

Patrząc na ponad 40 badań, chodzenie w tempie 100 kroków na minutę działa u większości dorosłych jako aktywność o umiarkowanym natężeniu. Aby to sprawdzić poświęć minutę. W czasie 60 sekund policz liczbę kroków, które wykonujesz jedną stopą, a następnie pomnóż tą liczbę przez dwa (wiem że zaraz powiesz że możesz policzyć wszystkie kroki, ale będzie łatwiej liczyć mnie). Jeśli tempo masz dobre, ale nie jest ono dostosowane na razie do Twojej kondycji, to idź i powoli przyspieszaj zauważając:

  • kiedy zwiększa Ci się oddech i tętno

  • kiedy zaczynasz odczuwać ciepło lub zaczynasz się pocić

  • kiedy jeszcze swobodnie podczas spaceru możesz prowadzić rozmowę

Każda z tych trzech granic jest Twoją granicą właściwego tempa marszu.

Walcząc o inspirację

Wszyscy mamy dni, w których nie mamy ochoty wychodzić i być aktywnym. Jeżeli potrzebujesz więcej inspiracji zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus