Bez względu na to, jak długo żyjemy, gdzie żyjemy i jak, niewielu z nas będzie kiedykolwiek bardziej aktywnych w życiu niż wtedy, gdy byliśmy dziećmi. Dzieci nie mają obowiązku siedzieć grzecznie i poważnie mają wystarczającą ilość energii by pokonać fizycznie dwóje dorosłych.

Podczas tych lat biegania, skakania i wspinaczki nieuniknione jest, że dziecko dozna kilku obrażeń. Na tym blogu przyjrzymy się najczęstszym obrażeniom ciała odniesionym przez dzieci. Chociaż nie można ich ochronić przed każdą kontuzją, rozpoznanie tych objawów pomoże zapobiec niektórym z najczęstszych.

Najczęstsze obrażenia dzieci

najczęstsze obrażenia dzieci

Kolano skoczka

Kolano skoczka, znane również jako zapalenie ścięgien rzepki, opisuje ból w dolnej połowie rzepki. Jest to rodzaj nadużycia, które występuje w wyniku wielokrotnego szybkiego zginania kolan. Rozciąga to ścięgno rzepki, rozrywając jej włókna i prowadząc do stanu zapalnego. Niestety u małych dzieci ścięgno rzepki jest przymocowane do płytki wzrostu rzepki, która może stać się podrażniona i powodować jeszcze większy ból.

Na szczęście kolano skoczka nie jest bardzo poważnym stanem. Im dłużej ból jest ignorowany, tym dłuższy będzie czas powrotu do zdrowia, ale wszystko, co jest potrzebne do rozwiązania tego problemu, to odpoczynek. Masaże i okłady na gorąco / na zimno mogą być używane do wspomagania powrotu do zdrowia lub łagodzenia bólu, ale ostatecznie ścięgna muszą same się naprawić, co zajmie kilka tygodni.

Urazy łokcia

Podobnie jak kolana, nasze łokcie są bardzo podatne na nadmierne obrażenia, zarówno w dzieciństwie, jak i później. U dzieci obrażenia te wynikają przede wszystkim z aktywności sportowych, szczególnie tych, które polegają na rzucaniu z góry. Powoduje to duży nacisk na wciąż rozwijający się łokieć, co może prowadzić do zapalenia więzadeł, płytek i chrząstki w łokciu.

Przyśrodkowe zapalenie przełyku jest jednym z przykładów nadużycia w łokciu. Jest to ból na wewnętrznym guzie łokcia i jest wynikiem nadmiernego szarpania mięśni nadgarstka od ruchu ręki rzucania piłką. Jeśli ból znajduje się na zewnątrz łokcia, może to oznaczać zapalenie kości i szpiku. To wtedy powtarzające się ruchy spowodowały oderwanie się fragmentów kości i chrząstki i „pływanie” w łokciu.

Podobnie jak w przypadku większości urazów spowodowanych nadmiernym zużyciem, najlepszym sposobem leczenia zużytego łokcia jest dać mu trochę czasu na zagojenie się. Jeśli ból utrzymuje się po tygodniu odpoczynku, powinieneś zabrać dziecko do lekarza lub fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja w celu rozwiązania problemu, jeśli problem nie zostanie wcześnie rozwiązany, więc nie ignoruj ​​znaków u swojego dziecka.

Choroba Sever’a

Jeśli twoje dziecko skarży się na ból pięty, istnieje prawdopodobieństwo, że wina jest ta dziwna choroba. Choroba Sever’a, znana również jako zapalenie kości i szpiku (podobne do dwóch urazów łokcia wspomnianych powyżej), to zapalenie płytki wzrostu pięty. Ponieważ pięty są używane w prawie każdej aktywności fizycznej (chyba że twoje dziecko biega ja filmowy sylwester z filmu “ajlawju” Marka Koterskiego z “palców na pięty”),  ale zwykle jest to kombinacja biegania i skakania, która powoduje ten ból. Dlatego najskuteczniejszym sposobem leczenia jest odpoczynek, chociaż pomocne mogą być również wkładki, naciągi i leki przeciwzapalne. Choroba Sever’a często występuje więcej niż jeden raz, więc najlepszym sposobem walki z tym jest zapobieganie przy użyciu odpowiednich butów sportowych lub wkładek ortopedycznych.

Złamania Stresowe

Złamania stresowe to małe pęknięcia, które pojawiają się w kości. Występują, gdy kości są nagle, ale wielokrotnie poddawane dużym obciążeniom. Zazwyczaj są one ograniczone do nóg i stóp, które mogą być poddawane nadmiernemu stresowi przez wszystko, od skakania po podnoszenie.

Złamaniom stresowym trudniej jest zapobiegać rodzicom niż innym urazom, ponieważ nie widzimy kości ani nie odczuwamy stresu, na jaki są narażeni. To powiedziawszy, większość złamań naprężeniowych występuje po podjęciu nowej aktywności, takiej jak bieg na duże odległości. Jeśli więc dziecko podejmuje nową działalność, bardzo ważne jest, aby nie przesadzać na początku. Gojenie się złamań może potrwać do dwóch miesięcy i może wymagać użycia gipsu lub aparatu ortodontycznego, więc zapobieganie jest tutaj najlepszą opcją.

Jak widzieliśmy, wiele obrażeń odniesionych przez dzieci jest wynikiem wzmożonego wysiłku. Chcemy, aby nasze dzieci nie przesiadywały przed komputerami i wychodziły na zewnątrz, ale musimy również pamiętać, że zbyt wiele wszystkiego jest również złe. To od nas zależy czy nasze dzieci będą wykonywać swoje czynności z umiarem.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus