Jako że codziennie mamy telefony w stylu “Czy już możemy skorzystać z fizjoterapii i pomocy fizjoterapeuty?”

W związku z brakiem informacji publicznej odnośnie fizjoterapii przekazujemy obecną rekomendację Krajowej Izba Fizjoterapeutów

17 kwietnia 2020r. Prezydium KIF poinformowało o rekomendacji pełnego wznowienia rehabilitacji pacjentów, u których może dojść do pogorszenia stanu zdrowia.

Oceny stanu pacjenta dokonuje fizjoterapeuta, który jest samodzielnym profesjonalistą medycznym.

Poniżej uzasadnienie wznowienia pełnej rehabilitacji

Zespołu Kryzysowego Krajowej Izby Fizjoterapeutów z dnia 17 kwietnia 2020

rekomendacja rehabilitacja

rekomendacja rehabilitacja

„Wydłużający się okres epidemii powoduje olbrzymie problemy dla pacjentów, którzy cierpią na inne choroby niż COVID-19. Również ograniczenia w obszarze prowadzenia rehabilitacji leczniczej negatywnie wpływają na zdrowie pacjentów. Warto wspomnieć, iż dla osób chorych długi okres bez ruchu, czy brak właściwej aktywności może spowodować nieodwracalne, destrukcyjne zmiany.  Zaniki mięśniowe, spadek wydolności ogólnej i mięśniowej, ogólne osłabienie, narażenie na wzrost powikłań zakrzepowo-zatorowych, zaburzenia psychoruchowe to tylko niewielka część negatywnych skutków zaprzestania fizjoterapii. Najgroźniejsze są one dla osób z chorobami przewlekłymi i starszych. Osoby z problemami neurologicznymi, kardiologicznymi czy pulmonologicznymi nie mogą czekać. Dla nich każdy dzień zwłoki powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu lub jest zagrożeniem dla życia. Ważne jest także wsparcie osób po zabiegach planowych lub urazach, które nie mogą czekać na rehabilitację i należy im pomóc, w możliwie jak najkrótszym czasie od zdarzenia. Bez właściwej opieki fizjoterapeutycznej tym osobom grozi poważne pogorszenie stanu zdrowia.

Jesteśmy przekonani, że fizjoterapeuci jako profesjonaliści medyczni, podejmą właściwe decyzje dbając z jednej strony o bezpieczeństwo swoje i swoich pacjentów, a z drugiej starając się zapewnić im najlepszą opiekę i efektywną fizjoterapię.”

Pełny tekst oraz jego aktualizacje można znaleźć na stronie Krajowej Izby Fizjoterapii

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus