Wielu rodziców pewnie zaraz zareaguje na ten artykuł tekstem w stylu “przecież mam zdrowe dziecko,

rehabilitacja niemowląt warszawa ursus

Jako ojciec rodzic, a nie fizjoterapeuta, wyznaję zasadę, że rodzice powinni robić wszystko co w ich możliwości, by uniknąć wszelkich  zagrożeń dla swojego dziecka. Poza tym wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty może wpłynąć również pozytywnie i rozwojowo nawet na zdrowe dziecko. Przykładem może być tutaj terapia NDT Bobath. Fizjoterapeuci udzielają rodzicom również instruktażu pielęgnacyjnego, tłumaczą, jak układać, nosić, podnosić, przewijać, a nawet co może każdego z nas śmieszyć bawić się z dzieckiem, aby aktywować prawidłową pracę mięśni, uczyć prawidłowego ruchu.

Często rodzice po takich spotkaniach mówią “pchi – pokazała nam pani tylko sposoby opieki nad naszym dzieckiem, a gdzie w tym rehabilitacja?”. Tymczasem dla niemowlaka te “pchi ćwiczenia”, są ćwiczeniami które warto, a nierzadko nawet trzeba wykonywać. Wykonywać po kilkanaście razy dziennie z zapałem i wyjątkową starannością, czego własnie uczą rehabilitanci.

Co z zaangażowaniem rodziców w rehabilitację?

rehabilitacja dzieci warszawa ursus

Odpowiednie nastawienie rodziców, ich wytrwałość, samodyscyplina przy rehabilitacji są wręcz kluczem do powodzenia całej akcji. Na zajęciach rehabilitacji pracujemy z dzieckiem, ale to w domu jego opiekunowie muszą do codziennego rytmu życia wstawić systematyczne powtarzanie ćwiczeń z rehabilitacji dzieci. W rehabilitacji dzieci kontakt z rodzicami odgrywa niezwykle ważną rolę dla całego procesu.

Która metoda rehabilitacji niemowląt jest najlepsza?

Często fizjoterapeuci do rehabilitacji niemowląt polecają dwie metody terapii: metodę NDT Bobath i metodę Vojty. Niestety będąc szczery nie potrafię odpowiedzieć w pełni obiektywnie, która z nich jest lepsza. I czy czasem jakaś inna nie jest lepsza. Każda metoda ma swoich zwolenników tak samo jak i przeciwników. Obie metody stosowane są prawie w tych samych przypadkach, chodź z małymi wyjątkami o których na pewno fizjoterapeuta poinformuje. W naszym Centrum Rehabilitacji Rehasanka przestajemy stosować jakąś metodę, gdy widzimy, że dziecko na nią bardzo źle reaguje i „nie odpowiada” na terapię. Wtedy rozważamy wprowadzenie inne metody rehabilitacji.

Rehabilitacja niemowląt nie zawsze przyjemna?

Wydaje się, że najczęstszą obawą z jaką się spotykają rodzice to taka, że zrobią krzywdę swojemu dziecku. A o to z pewnością brew pozorom wcale nie jest łatwe. W Centrum Rehabilitacji pokazujemy im ćwiczenia, które będą umieli wykonać sami, zatem strach jest niepotrzebny.

Jedni rodzice są bardziej sprawni, inni mniej, ale ich pomoc w terapii jest bardzo ważna – rodzice powinni przełamywać w sobie lęki dla dobra dziecka.

Niedopuszczalne jest gdy rodzice próbują oszukiwać i mówią, że ćwiczą z dzieckiem, choć wcale tego nie robią.

rehabilitacja niemowląt warszawa ursus

rehabilitacja niemowląt warszawa ursus

Proszę uwierzcie mi, dobrego fizjoterapeutę naprawdę trudno oszukać.  My wiemy, kiedy mama czy tata pracuje z maluszkiem, a kiedy tylko o tym mówi. Wprawione oko to widzi.

Jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę?

Szukając odpowiedniego fizjoterapeuty, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę, czy ma dyplom uczelni. Jeżeli fizjoterapia ma być skuteczna i bezpieczna dana osoba musi mieć udokumentowane kursu i szkolenia. Z pewnością co ważne miejsce w którym dzieci są przyjmowane muszą posiadać wpis w Rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Polecam również przeszukanie opinii w internecie lub chociażby osobisty wywiad wśród znajomych uczęszczających na zajęcia.

Obserwujmy dzieci

Przede wszystkim jeżeli tylko zauważymy coś niepokojącego, skonsultujmy się z pediatrą, skorzystajmy z pomocy neurologa czy rehabilitanta.
Rehabilitacja niemowląt pozwala skorygować, a nawet zlikwidować nieprawidłowości w rozwoju dziecka już na wczesnym etapie. Godnym uwagi jest fakt że nie pozwala na doprowadzenie do wielu chorób i złych nawyków wieku młodzieńczego czy dorosłej osoby.

Nie zawsze wystarczy wizyta u lekarza pediatry…

rehabilitacja niemowląt warszawa ursus

rehabilitacja niemowląt warszawa ursus

Tak, zachęcam do drążenia tematu. Jeśli naprawdę coś w rozwoju dziecka niepokoi rodziców, warto skorzystać z także pomocy neurologa czy rehabilitanta.

Nie zachęcamy do paniki gdzie najmniejszego kichnięcia powoduje że szukamy w internecie jakiejś strasznej choroby, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Zgadzam się z opiniami moich wielu koleżanek i kolegów fizjoterapeutów, że każdy noworodek powinien mieć zrobione USG przezciemiączkowe główki, jeszcze będąc na oddziale noworodkowym, a do ukończenia trzeciego miesiąca życia odbyć też konsultację u  fizjoterapeuty. Dziś to są marzenia wielu lekarzy, fizjoterapeutów czy rodziców, ale ich spełnienie pomogła już wielu rodzicom we wczesnym wykrywaniu zaburzeń oraz uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Zachęcamy do konsultacji

Rehabilitacja Niemowląt Warszawa Ursus
Centrum Rehabilitacji Rehasanka