rehabilitacja barku warszawa ursus

Ból barku – jak uniknąć?

Ból barku jest obecnie dolegliwością występującą bardzo często. Nie musi być związany z urazem lub intensywnym przeciążeniem. Faktem jest że z fizjoterapii barku najczęściej korzystają osoby, które nie zauważyły w pierwszej kolejności szczególnego zdarzenia wywołującego ból.

Jeżeli po przebudzeniu się pojawia się ból barku, bardzo ważne jest aby nie spać na bolesnej stronie aż do ustąpienia dolegliwości. Codzienne podrażnianie miejsca objętego stanem zapalnym pogłębia objawy.

Dosyć często bark zaczyna boleć u osób intensywnie uprawiających sport. Najczęściej są to osoby korzystające z aktywności na siłowni. Problem może pojawić się nagle przy nieprawidłowo wykonanym ćwiczeniu lub stopniowo po nawykowej złej pozycji podczas ćwiczeń. Może dotyczyć zarówno amatorów jak i doświadczonych sportowców. Jeżeli jesteś amatorem, warto skorzystać ze spotkania z trenerem personalnym lub medycznym, który nauczy prawidłowej postawy i ruchu podczas poszczególnych ćwiczeń i aktywności. U doświadczonych trenujących osób taka kontuzja zazwyczaj pojawia się nagle na skutek zbyt dużego zmęczenia mięśni i chwilowego osłabienia kontroli ciała podczas intensywnego wysiłku. Może też świadczyć o zbyt krótkim okresie regeneracji między treningami.

rehabilitacja barku warszawa

rehabilitacja barku warszawa

Czujesz ból barku po dźwignięciu czy szarpnięciu?

Ból może to mieć przyczynę dolegliwości w obrębie barku ale nie w samym barku. Fizjoterapeuta ma za zadanie znaleźć miejsce generujące ból i zaplanować terapię niwelującą objawy bólowe struktur barku oraz likwidująca przyczynę przeniesionych dolegliwości.

Najczęściej przyczyną bólu jest nasz tryb życia. Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej w pracy za biurkiem, w samochodzie. Natłok obowiązków sprawia, że nie mamy czasu ma to żeby swobodnie rozprostować kości, poruszać się chociaż odrobinę. Jak już siedzimy to w pozycji zawieszonej nad biurkiem – plecy zgarbione, łopatki odchylone na boki,  barki przesunięte do przodu. I tak przez wiele godzin. Bardzo ważna jest wyprostowana pozycja w pracy. Poprawiajcie się tak często, jak tylko zauważycie, że plecy po raz kolejny robią się okrągłe. Nie poddawajcie się. Ciało musi się nauczyć nowej pozycji i ten proces zajmuje trochę czasu, więc pierś do przodu!

Od nas najczęściej zależy, czy ból barku może nas spotkać.

Poprzez uważne działania jesteśmy w stanie uniknąć stanu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości. Na skutek problemów ze stawem barkowym mogą pojawić się również mrowienia, drętwienia w obrębie ręki. Jeżeli zmiana nawyków nie przynosi oczekiwanych rezultatów, niezbędna będzie fizjoterapia. Im krócej boli, tym krótsza będzie prawdopodobnie terapia. Przewlekłe problemy z barkiem jest dużo trudniej zlikwidować i program rehabilitacyjny jest dłuższy. Terapia manualna, trening medyczny, fizykoterapia (np. laser, ultradźwięki), kinesiotaping – mamy wiele możliwości, dużą wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji barku.

Jeżeli ból barku nie ustępuje lub jest to nagły uraz skorzystaj w konsultacji doświadczonego fizjoterapeuty. Znajdzie przyczynę bólu i zaplanuje terapię.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Warszawa Ursus