Ból barku jest zdecydowanie jedną z najczęściej zgłaszanych problemów w gabinecie fizjoterapeuty.

ból barku

ból barku

Występuje w różnym nasileniu – pojawia się w końcowych zakresach ruchu lub ogranicza choćby najmniejszą aktywność ręki. Pojawia się nagle lub narasta stopniowo. Przyczyn może być tak wiele, że początkowa diagnoza i planowanie terapii w przypadku dolegliwości barku często stanowią problem.

Jaka jest najczęstsza przyczyna bólu barku?

Najczęściej dochodzi do ciasnoty podbarkowej z wielu przyczyn. Zbyt długa pozycja siedząca w pracy i w niewłaściwej pozycji, stres, jazda samochodem, rowerem, większość obowiązków domowych stopniowo doprowadzają do nieprawidłowego ustawienia struktur kostnych w stawie barkowym i podrażnienia tkanek miękkich. Dochodzi do stanu zapalnego, bólu, ograniczenia ruchu.
Spanie na boku jest coraz bardziej uciążliwe z czasem spanie w jakiejkolwiek pozycji staje się niemożliwe. Ból z czasem jest coraz większy i większy… nie działają środki przeciwbólowe, maści, doraźna rehabilitacja, fizykoterapia, ćwiczenia ani chwilowy odpoczynek. Powoli narastający ból barku staje się często zmorą i obciąża nasz stan psychiczny.
Czasami przyczyną bólu barku jest nagły uraz – wypadek komunikacyjny, upadek, dźwignięcie czegoś, niewłaściwa pozycja podczas ćwiczeń na siłowni. O ile nie doszło do uszkodzenia kości lub tkanek miękkich, rokowania w takiej sytuacji są lepsze.

Ile trwa terapia?

Po ustaleniu przyczyny bólu barku przedstawiany jest schemat postępowania fizjoterapeutycznego. Terapia manualna trwa zazwyczaj około sześć tygodni, często jednak ten czas jest wydłużany przynajmniej dwukrotnie. Po tym okresie można przejść do terapii ruchowej, nauki kontroli ciała, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

rehabilitacja barku

rehabilitacja barku

Czy ból barku może wrócić?

Tak. To nasz tryb życia, pozycja ciała najczęściej są przyczyną dolegliwości stawu barkowego, więc jeżeli nie zmienimy pewnych nawyków, ból może wrócić.
Stres jest bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym problemom górnej części klatki piersiowej, barków, szyi i głowy. W fizjoprofilaktyce istotna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Każdy dla siebie powinien znaleźć odpowiedni sposób niwelowania nadmiernego napięcia mięśni i stresu. My fizjoterapeuci możemy zaproponować między innymi masaż i trening medyczny.