jak siedzieć?

jak siedzieć?

Obecnie spędzamy normalnie 9 godzin siedząc codziennie z dnia na dzień w pracy, w domu lub w samochodzie.

Godziny spędzone na bezczynności lub braku aktywności, złe i nieergonomiczne miejsce pracy prowadzi do bólu mięśni, bólu pleców, bólu szyi i innych problemów mięśniowych.

Każdego roku:*

 • 40% populacji odczuwa ból pleców i szyi.
 • wykorzystano 50 milionów dni roboczych zwolnień chorobowych z powodu “siedzenia”

*Źródło: Grupa doradcza ds. Standardów klinicznych

Przyczyny:

Najbardziej znanym powodem bólu dolnej części pleców jest stres postawy. W rezultacie ból dolnej części pleców jest często powodowany przez niewygodną pozycję snu, często pochylanie się do przodu, ciężkie prace podnoszące lub długotrwałe siedzenie, stanie w pozycji stojącej. Istnieje kilka powodów, dla których stale siedzicie i to w złej pozycjach, które powodują urazy pleców i szyi. Dotyczy to w głównej mierze siedzenia w pracy, w samochodzie i w domu.

Typowe błędy postawy, które prowadzą do problemów z kręgosłupem

Tak wielu z nas jest winnych kilku zwyczajnych błędów, które wywierają nacisk na postawę i mogą ostatecznie powodować ból pleców. W ciągu naszego życia kształtują się nawyki sub-kognitywne i ułatwiają nam nie dostrzeganie, kiedy nakładamy dodatkowe obciążenia na nasze ciała. Oto najbardziej znane przyczyny agonii pleców i sposoby ich usunięcia.

 1. Patrzysz w dół na ekran, telefon lub miejsce pracy, a Twoja głowa przechyla się do przodu. Ponieważ Twoja głowa waży sporo (bo aż ok 4,2 kg ), każda niewielka krawędź do przodu obciąża mięśnie szyi i górnej części pleców. Chcesz się dowiedzieć jak to jest uciążliwe dla szyi, weź do ręki reklamówkę z 4kg cukru, mąki lub dwie butelki wody i wysuń do przodu na 9godzin. Twoja ręka nie wytrzyma 30 minut a Twoja szyja musi to znosić o wiele dłużej. Więc się zastanów nad tym. Nie bądź teleofonicznym zombie.

  wady postawy, jak siedzieć?

  telefoniczne zombie

 2. Twoje ramiona są wywrócone do przodu. Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną jest brak podparcia lędźwiowego z siedziska, które jest zbyt delikatne lub takie, które nie podtrzymuje dobrej postawy, solidna nieregularność, w której mięśnie piersiowe (klatka piersiowa) są bardziej uziemione niż mięśnie pleców (podstawowe u mężczyzn, którzy dostać szansę na ćwiczenie mięśni klatki piersiowej bardziej niż pleców). Jeśli zastanawiasz się, czy już masz te objawy, wstań wyprostowany z nogami rozstawionymi szeroko i pozwól, by ręce zwisały po bokach. Spójrz, na dłonie, jeżeli ręce masz wyprostowane wzdłuż ciała, a kciuk jest skierowany do przodu, prawdopodobnie jesteś w równowadze. W przeciwnym wypadku masz nierównowagę postawy.
 3. Garbisz się do przodu w dolnej części pleców. Ta postawa kładzie znacznie większy nacisk na kręgi dolnej części kręgosłupa (odcinek lędźwiowy), ponieważ uciska dyski.
 4. Łokcie są zbyt daleko od ciała. Standardem w podnoszeniu czegokolwiek jest to, że im większy przedmiot waży i im bardziej łokcie znajdują się dalej od środka, tym większy nacisk kładziesz na ramiona i górną część pleców. Wydaje Ci się że tak ułożone ręce do pisania np na klawiaturze nie wydają się uciążliwe, ale pomyśl że robisz tak przez 8 godzin lub więcej każdego dnia i spowoduje to poważne obrażenia.
 5. Trzymasz telefon przy uchu głową. Przestań! Wiele osób wykonuje różne zadania i rozmawia przez telefon, podczas gdy ich ręce robią różne rzeczy. Robienie tego przez kilka chwil nie spowoduje niczego złego, ale gdy robisz to ciągle powodujesz ucisk z jednej strony szyi i górnej części pleców co powoduje nierównowagę ciała.
 6. Siedzisz naprawdę długo. Przejdź się rób przerwy, chodź, poruszaj się. Nasz ciało jest niekończącą się maszyną ruchową. Nie zostało stworzone by się nie ruszać. Kiedy jesteś nieruchomy, twoje mięśnie otrzymują mniej tlenu i suplementów z krwi. Badania NASA wskazują że: “Co z tego że się zdrowo odżywiasz jak to co jesz nie ma szansy rozejść się w pełni po całym ciele.”

Standardową wytyczną jest częsta zmiana pozycji postawy i robienie przerw na małą skalę co 30 minut. Techniką dostosowawczą jest picie dużej ilości wody: utrzymuje ona nawodnienie, co jest zdrowe, i zmusza cię do wstania i poruszania się z celem końcowym, aby skorzystać z toalety! :-)

Aby dowiedzieć się, jak właściwie siedzieć, stać i odpowiednio korzystać z telefonu, odwiedź nas już za kilka dni, napiszemy drugą część: Właściwa ergonomia miejsca pracy.

W Centrum Rehabilitacji Rehasanka W Warszawie nasi fizjoterapeuci mają duże doświadczenie i są przeszkoleni w zakresie polepszania samopoczucia w pracy, doradztwa ergonomicznego i zarządzania obrażeniami związanymi z pracą.

Możemy doradzić i zaoferować rozwiązanie problemu bólu pleców i sposobu jego zapobiegania.

Napisz, zadzwoń lub umów się w przyszłości na wizytę. Taka wizyta nic nie kosztuje!!