Czy niemowlaki powinny masowo chodzić na rehabilitację?

Gdzie leży problem?

instruktaż pielęgnacyjny niemowląt

instruktaż pielęgnacyjny niemowląt

Z pewnością i zdecydowanie nie w dzieciach, raczej w dorosłych, którzy nie rozumieją zasad rozwoju tak małego człowieka, a przynajmniej – często w zbyt uproszczony sposób interpretują wszelkie zjawiska i procesy, jakie towarzyszą dojrzewaniu maluchów.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rodzimy się bardzo, bardzo niedojrzali. Na dodatek trafiamy do zupełnie nowego środowiska. Z zamkniętej hermetycznej bańki z wodą do świata z milionem bodźców i milionem sposobów radzenia sobie z nimi. A do tego dochodzą jeszcze pomysły dorosłych na to, jak ułatwić sobie życie z małym dzieckiem. Pomysły te dzieciom często przeszkadzają, czasem mogą wręcz utrudniać, albo modyfikować zdobywanie kolejnych umiejętności. Nawet, jeśli przyjmiemy, że noworodki i niemowlęta, mimo swej ogromnej niedojrzałości, mają niesamowite zdolności adaptacyjne, to i tak każdy bodziec, każde zdarzenie modyfikuje tor, jakość i charakter rozwoju takiego malucha.

Ponieważ nietrafionych pomysłów dorosłych są miliony, wymienię tylko najbardziej kuriozalne:

  • wiaderka do kąpieli dla niemowląt,
  • bujaczki, które bujają się mechanicznie na wszystkie możliwe sposoby, z różną częstotliwością, zakresem i szybkością (tu chodzi o brak możliwości rozpoznania, czy dziecko przypadkiem nie ma dość bujania…),
  • akcesoria do krępowania dzieci typu ciasne otulacze, szerokie pieluchowanie, żeby stawy biodrowe się dobrze rozwijały,
  • sztywne buty, ze sztywną cholewką i zapiętkiem do nauki chodzenia,
  • moje ulubione smycze do prowadzenia uczących się chodzić niemowląt,
  • chodziki, elektroniczne rozpoznawacze dlaczego niemowlę płacze ? :/

Tych wynalazków jest wiele wiele więcej, a każdy z nich wywołują szereg różnych reakcji dziecka. Jedne dzieciaki poradzą sobie z tymi przeszkadzającymi w rozwoju pomysłami lepiej, a niestety inne gorzej. Najgorsze jest to, że nigdy nie wiemy dokładnie w jaki sposób wpłynie to na modyfikację rozwoju dziecka i czy będzie pozytywne czy negatywne.

Rodzic idzie do fizjoterapeuty

instruktaż pielęgnacyjny niemowląt

instruktaż pielęgnacyjny niemowląt

Jeśli fizjoterapeuta niemowląt jest dobrym, empatycznym specjalistą, który wie, jak wygląda rozwój dziecka i jakie mogą być jego uwarunkowania – uważnie przeanalizuje wszystkie czynniki i cechy dziecka i otoczenia. Szybko rozpozna, że to nie problem z napięciem, a na przykład z pielęgnacją czy środowiskiem, w którym dziecko się znajduje. I zamiast terapii, zaproponuje jakieś zmiany w tym środowisku, nawykach, począwszy od temperatury kąpieli, czy rodzaju oświetlenia w łazience, w której kąpiemy dziecko. Albo pokaże, jak malucha prawidłowo przekazywać innej osobie, jak przewijać, nosić. Może zasugeruje inną strategię karmienia albo zmianę planu dnia, tak, aby dziecko mogło porządnie się wyspać na dłuższym spacerze.

To takie proste.

Fizjoterapeuci coraz częściej są tymi ludźmi, od których rodzice uczą się, jak opiekować się dzieckiem. To nie jest tak, że jak ktoś przyjdzie do nas do Centrum Rehabilitacji Rehasanka to od razu zalecamy ćwiczenia. Przy pierwszym spotkaniu nie podejmujemy działań rehabilitacyjnych, tylko patrzymy czego dziecku potrzeba, robimy wywiad i badamy.

Mit o rehabilitacji niemowląt

Trzeba pamiętać, że brak diagnozy jest tak samo szkodliwy, jak diagnoza na wyrost. Nie można dziecku zalecić profilaktycznej rehabilitacji niemowląt, zakładając, że nie zaszkodzi, a może pomoże. To mit. Każda interwencja, szczególnie tak rozległa w życie dziecka niesie za sobą jakieś konsekwencje, takie same jak te nieszczęsne smycze do wyprowadzania dzieci na spacer czy chodziki.

Zapraszamy do naszego Centrum Rehabilitacji Rehasanka na instruktaż pielęgnacyjny niemowląt i noworodków.

Właściwe noszenie, podnoszenie, przewijanie, czy kąpanie dziecka zabezpiecza je przed urazami, wpływa na jego prawidłowy rozwój ruchowy, a także pogłębia więzi z rodzicami. Zabiegi pielęgnacyjne i aktywność ruchowo–zabawowa wykonywane w odpowiedni sposób potrafią wyeliminować i zredukować zaburzenia rozwojowe, a odpowiednia pielęgnacja wcześniaków skutecznie wspomaga ich psychomotoryczny rozwój.

Nasz instruktaż pielęgnacyjny obejmuje takie zagadnienia jak:

  • nauka prawidłowego podnoszenia i noszenia niemowląt
  • nauka prawidłowego przewijania, ubierania, układania, kąpieli
  • nauka prawidłowej pozycji dziecka podczas karmienia piersią lub butelką
  • przykłady zabaw stymulujących rozwój dziecka

Dbamy o najwyższy poziom zabiegów pielęgnacyjnych i aktywności ruchowo-zabawowej najmłodszych. Skutecznie diagnozujemy, a także leczymy wady postawy. Z nami zadbasz o prawidłowy rozwój dziecka już od jego pierwszych dni.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka – Instruktaż pielęgnacyjny warszawa ursus