Mój kark zesztywniał, nagle przestał działać*!
Co powinienem zrobić?

sztywny kark

sztywny kark / ból szyi

Czy budziłeś się kiedyś rano ze sztywną obolałą szyją bez wyraźnego powodu? Może nagły ruch, taki jak kichanie lub odchylenie włosów spowodował ostry ból szyi? Jeśli tak się stało, czytaj dalej….

Jak to się dzieje:

Dość często stawy w naszym kręgosłupie, zwane stawami fasetowymi, stają się sztywne lub lekko blokują się. Przedłużone pozycjonowanie lub powolne narastanie dokręcania w czasie może prowadzić do tego usztywnienia. Ta sztywność stawów może powodować bolesne uczucie, które powoduje napięcie lub skurcz okolicznych mięśni. To napięcie mięśni powoduje większą kompresję stawu twarzowego, co powoduje większy ból, co powoduje większą ucisk i tak dalej.

Nazywamy to „cyklem bólu i skurczu”.

Nasi pacjenci często zgłaszają się do nas, że coś jest źle, ponieważ staw jest sztywny, zablokowany  lub nie na miejscu.

Jak leczyć ból szyi / sztywną szyję?

Celem każdego leczenia jest przerwanie cyklu bólu i skurczu. W domu najlepszym sposobem na interwencję jest:

Rozciąganie – zaleca się delikatne rozciąganie mięśni karku, oczywiście jeśli dobrze to tolerujesz nic na siłę. Rozciąganie nie tylko łagodzi nieprzyjemną sztywność karku, ale również pomaga powrócić naturalnemu ruchowi.

Odpoczynek – zaleca się jedno lub dwudniowy odpoczynek w wygodnej pozycji, który pozwoli mięśniom pozbyć się nadmiernego napięcia. Oczywiście nie powinien on być zbyt długi, aby nie doprowadzić do osłabienia mięśni i tym samym zaburzenia stabilności szyi i głowy.

Zimne lub ciepłe kompresy – stosowanie zimnych okładów z lodu (cold pack) łagodzi sztywność karku, dzięki zmniejszeniu stanu zapalnego. Z kolei stosowanie ciepła w okolicę karku pobudza przepływ krwi, który działa regenerująco i rozluźnia mięśnie. To czy zastosowane zostanie ciepło czy zimno zależy od twojego wyboru.

Jeśli przy takim działaniu wszystko się nie ułoży w ciągu 2 dni, dobrym pomysłem może być ocena szyi przez jednego z naszych fizjoterapeutów. W naszym Centru Rehabilitacji Rehasanka istnieje wiele metod, które możemy zastosować do rozluźnienia okolicy karku i szyi.

Aby usunąć skutki stosujemy terapię manualną, masaż, mobilizację lub manipulację kręgosłupa, delikatne ćwiczenia rozciągające i ruchowe. Aby usunąć szybko objawy można zastosować również fizykoterapię.

Niezależnie od nasilenia bólu, objawy te zwykle ustępują dość szybko przy odpowiednim leczeniu, ponieważ zazwyczaj obszar nie jest uszkodzony, ale po prostu utknął w cyklu skurczu i bólu.

Fizjoterapeuta również postara się zapobiec oraz zminimalizować nawroty dolegliwości oczywiście wyłącznie w ścisłej współpracy z pacjentem.

Nie żyj z bólem, spotkaj swojego fizjoterapeutę, abyś mógł codziennie zaczynać dzień w pełni sił !!

PS,

*Mój 3 letni syn często kiedyś powtarzał z uśmiechem na twarzy jak go coś zabolało “zobacz nie działa, przestałem działać” tym tytułem chciałem nawiązać do tych śmiesznych chwil :-)