Kupiłeś nowe buty do biegania, masz najnowsze ubrania na siłownię i z dużym zapałem uderzyłeś na siłownię od 1 stycznia, ale… teraz masz ten dokuczliwy ból kolana. Martwi Cię to za każdym razem, gdy wykonujesz ćwiczenia. Postanawiasz więc odpocząć przez kilka dni. Wracasz do do swoich ulubionych zajęć fitness, ale Twoje kolano boli od pierwszego podskoku!

kontuzja

kontuzja

Co teraz zrobisz?

Czy Twoja noworoczne postanowienie jest nadal osiągalne?

Czy chcesz chcesz ćwiczyć dalej?

Brzmi znajomo? Nie jesteś sam. Tego rodzaju problem jest czymś, co regularnie widzę o tej porze roku. Może u Ciebie to nie kolano, ale ramię lub dolne partia pleców, lista może być bardzo długa. Tego rodzaju urazy występują najczęściej w czasie, gdy ludzie wprowadzają nową rutynę do życia, ćwiczeń których wcześniej nie wykonywali, ćwiczenia do których ich organizm po długim “postoju” nie jest przygotowany.

Czy kiedykolwiek widziałeś liczbę urazów, które występują w obozach treningowych dla piłkarzy, czy atletów, a nawet dla tych, którzy rywalizują w tak popularnym „Tańcu z gwiazdami”? Nawet Ci super sportowcy nie są odporni na błąd związany z kontuzją po odpoczynku poza sezonem. Co gorsza, tego rodzaju urazy są często przeszkodą w twoich dobrych intencjach na początku nowego roku.

Często to nie lenistwo lub brak zaangażowania ludzi powoduje, że rezygnują z członkostwa w siłowni właśnie najczęściej na koniec lutego.

To kontuzja, a dobrą wiadomością jest to, że zwykle można je leczyć,

kontuzja sportowa

kontuzja sportowa

Stare Brytyjskie powiedzenie mówi? Uncja profilaktyki jest warta funt lekarstwa. Cóż, w świecie fizjoterapii to zdecydowanie prawda! O wiele łatwiej jest poradzić sobie z kontuzją, zanim to nastąpi.

Czy chcesz wiedzieć jak można leczyć kontuzję zanim ona nastąpi?

znaki kontuzji zwykle są już tam, zanim się pojawią.

Wszyscy mamy swoje słabe strony. Fizjoterapeuci nazywają to „nierównowagą mięśni”. Co to znaczy? Cóż, dla każdego jest to inny mięsień, który robi coś wręcz przeciwnego. Wszystkie nie zawsze muszą mieć dokładnie taką samą siłę, ale przede wszystkim nie powinno być między nimi ogromnych rozbieżności. Powinna również istnieć względna symetria dla siły i elastyczności. Razem te dwie funkcje mięśni stanowią dwa najbardziej powszechne typy nierównowagi mięśni, które widzimy i przez które dochodzi do kontuzji.

Śledź nasze posty, w najbliższej przyszłości przedstawimy przykłady z prawdziwego życia.

A jeżeli odczuwasz ból przy ćwiczeniach już teraz i chcesz zrezygnować z tego powodu z noworocznego postanowienia, zapraszamy do nas, do naszego Centrum Rehabilitacji Rehasanka

pomożemy Ci abyś mógł kontynuować dalej ćwiczenia!