zdrowe odżywianie

zdrowe odżywianie – konsultacja dietetyczna

Zdrowe odżywianie oznacza spożywanie różnorodnych produktów, które dostarczają składników odżywczych potrzebnych do zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i energii. Te składniki odżywcze obejmują białko, węglowodany, tłuszcz, wodę, witaminy i minerały.

Odżywianie jest ważne dla każdego. W połączeniu z aktywnością fizyczną i utrzymaniem zdrowej wagi, dobre odżywianie jest doskonałym sposobem na utrzymanie silnego i zdrowego organizmu. Jeśli masz raka piersi w wywiadzie lub jesteś obecnie w trakcie leczenia, dobre odżywianie jest dla Ciebie szczególnie ważne. To, co jesz, może wpływać na twój układ odpornościowy, nastrój i poziom energii.

Żadne jedzenie ani dieta nie mogą zapobiec chorobom. Choć naukowcy wciąż badają wpływu jedzenia i niezdrowej żywności na różne choroby  w tym nowotwory. Jedyne co wiedzą w 100% to to, że to  nadwaga jest głównym czynnikiem ryzyka.

Co to jest zdrowe odżywianie?

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że nie ma uzgodnionego znaczenia.

Zdefiniowanie tego nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób myśli o zdrowym odżywianiu z fizycznego punktu widzenia: jak sumują się nasze posiłki pod względem kalorii lub sodu lub czy wielkość porcji jest zgodna z zaleceniami. Możemy skupić się na tym, aby uzyskać wystarczającą ilość warzyw i owoców, wybierać produkty pełnoziarniste, pić wodę lub regularnie jeść ryby. Każdy z tych aspektów może przyczynić się do zdrowego odżywiania, ale nie daje pełnego obrazu.

Zdrowe odżywianie to sposób odżywiania, który wspiera Twoje najlepsze możliwe zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Obejmuje dokonywanie zróżnicowanych i zbilansowanych wyborów żywieniowych, które zaspokoją Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię. Ale nie definiuje tego żadna praktyka ani zachowanie.

Jak się zdrowo odżywiać?

Jak się zdrowo odżywiać?

Co obejmuje zdrowe żywienie?

Zdrowe odżywianie to ogólny sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z żywnością i podchodzimy do niej w naszym życiu. Obejmuje pozytywne relacje z jedzeniem, cieszenie się jedzeniem i poczucie satysfakcji po jedzeniu bez poczucia winy lub wstydu. Oznacza to czerpanie przyjemności z jedzenia z innymi oraz w ramach uroczystości i kultury. Może to obejmować czasami wybieranie pokarmów, ponieważ dostarczają one organizmowi składników odżywczych, nawet jeśli wolisz smak czegoś innego. Obejmuje to od czasu do czasu spożywanie produktów, które nie pasują do żadnej z grup, tylko dla czystej przyjemności ich smaku.

Jak zdrowo się odżywiać?

Aby praktykować zdrowe odżywianie, potrzebujemy dostępu do przystępnej cenowo pożywnej żywności oraz wiedzy i umiejętności, aby ją zebrać i przygotować. Potrzebujemy również miejsc, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy i bawimy się, aby wspierać nas i ułatwiać nam każdego dnia zdrowe odżywianie. Jest wiele do zrobienia, aby ułatwić zdrowe odżywianie się naszym społecznościom, naszym rodzinom i nam samym, ale możemy zacząć od zastanowienia się, jak podchodzimy do jedzenia w naszym życiu.

Dla nas w Rehasance w Warszawie zdrowe odżywianie jest bardziej sztuką niż nauką. Znalezienie równowagi w jedzeniu: to nasz cel każdego dnia.

A co dla Ciebie oznacza zdrowe odżywianie?