Jesteś świeżo upieczoną mamą?
Twój fizjoterapeuta chciałby żebyś o tym wiedziała.

1. Zajęło ci 9 miesięcy, aby “rozciągnąć” się do kształtu ciąży, będziesz potrzebował przynajmniej 9 miesięcy, aby poczuć, że wszystko wraca we właściwym kierunku. Nie oczekuj cudów.

2. Nie porównuj się z nikim innym. Zawsze. Nie tylko w tym przypadku. Jeżeli to robisz, szczerze mówiąc, przestań!

3. Ćwicz, gdy dziecko nie śpi. Kiedy Twoje dziecko śpi, jest to najlepszy czas na relaks lub robienie innych rzeczy, których nie byłeś w stanie zrobić z dzieckiem. Gdy dziecko nakarmisz dziecko chętniej się rusza, włącz trochę muzyki. Dziecko nawet jak będzie leżeć obok i się przyglądać potraktuje to jako rutynę i zabawę. A jak będzie trochę starsze możesz ćwiczyć z dzieckiem.

4. Trochę, jakkolwiek krótkie, jest lepsze niż Nic. Nie czekaj, aż zaczniesz ćwiczyć, dopóki nie będziesz miała czasu. Zacznij od 3 minut regularnie a zobaczysz różnicę. Zaufaj mi, to jest najlepszy czas na to.

5. Oddychaj głęboko i powoli. Nie tylko podczas ćwiczeń :-)

6. Unikaj przysiadów. Do wyboru jest tak wiele wspaniałych ćwiczeń brzucha. Przysiadów i brzuszków się jeszcze w życiu narobisz. przysiady po pierwsze, mają tendencję do popychania wszystkiego do tyłu i nie będą zachęcać Twoich mięśni brzucha do ponownego połączenia się.

Twój fizjoterapeuta

Fizjoterapia po porodzie

7. Nigdy nie ma dobrego sposobu na przewożenie dziecka w foteliku samochodowym. Są ciężkie, niewygodne i mogą powodować ból pleców. Są jednak idealne do podróży samochodem. Zostaw fotelik/ nosidełko w samochodzie nie dźwigaj go razem z dzieckiem. Dziecko lepiej czuje się noszone lub nawet wózku. Ty też się lepiej poczujesz.

8. Podczas karmienia podnieś stopy do góry, na pudle, na schodku, na stoliku do kawy, co masz do dyspozycji (może męża). To świetna wskazówka na złagodzenie bólu w górnej części pleców… spróbuj, poczujesz różnicę.

9. Pomyśl o ćwiczeniach mięśni dna miednicy jako inwestycji na całe życie. To jak emerytura. Im szybciej je uruchomisz, tym więcej korzyści otrzymasz w dłuższej perspektywie.

Co dalej? Jeśli mieszkasz w okolicy Warszawa Ursus i chcesz więcej szczegółów i wskazówek specjalnie uszytych dla Ciebie przyjdź do nas na konsultację.

Twój Fizjoterapeuta już czeka.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus