Gdy złapie ostry ból pleców, kręgosłupa zazwyczaj jesteśmy bezradni. Każdy ruch jest trudny, środki przeciwbólowe nie są skuteczne, nawet sen często bywa niemożliwy. Co powinniśmy zrobić?

ból pleców

ból pleców, praca zdalna, praca siedząca

Czy iść do lekarza?

Jeżeli nie doszło do urazu, najczęściej wizyta u lekarza specjalisty nie jest niezbędna. Zwykle ból pojawia się stopniowo i np. nagle po przebudzeniu okazuje się, że wstanie z łóżka jest niemalże niemożliwe. Innym częstym przypadkiem jest uczucie nagłego bólu podczas próby wykonania szybkiej czynności np. podniesienie czegoś z podłogi. Problemy zbierają się latami i na skutek wielu przeciążeń w końcu przychodzi moment, kiedy pojawia się ból, ograniczenia ruchu. Fizjoterapeuta na konsultacji diagnostycznej przeprowadza wywiad, wykonuje badanie, ustala czy niezbędna jest wizyta u lekarza. Następnie, jeżeli jest to możliwe, przechodzi do terapii.

Dlaczego środki przeciwbólowe nie działają?

Jeżeli po lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych nie ma odczuwalnej poprawy lub jest ona zbyt krótka oznacza to, że przyczyna dolegliwości jest prawdopodobnie związana z przemieszczeniami w stawach kręgosłupa. Niezbędna jest pomoc terapeuty manualnego. Farmakoterapia w takiej sytuacji działa tylko objawowo a przyczyna może być zbyt odczuwalna, aby udało się zmniejszyć stan zapalny.

Czy do fizjoterapeuty należy udać się niezwłocznie?

Terapeuta manualny najczęściej jest w stanie znacznie pomóc już na pierwszej wizycie. W niektórych sytuacjach może się okazać, że stan zapalny jest już tak duży, że terapia manualna powinna być wykonana po kilku dniach przyjmowania środków przeciwzapalnych przepisanych przez lekarza. W takiej sytuacji terapia jest kontynuowana zwykle po 3-5 dniach.

A może zacząć ćwiczyć?

Często o ćwiczeniach przypominamy sobie dopiero, gdy zaczyna boleć. Jeżeli jest problem z osłabioną stabilizacją, to rzeczywiście mogą pomóc. Jeżeli jest inna przyczyna, niestety mogą pogorszyć stan. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ale dopiero po zakończeniu terapii manualnej. Czasami w trakcie takiej terapii fizjoterapeuta może zaproponować pierwsze ćwiczenia, które można samemu wykonywać. Na szczęście terapia w bólach kręgosłupa nie trwa zbyt długo. Często wystarczy 2-5 spotkań a reszta w naszych rękach

Jak utrzymać efekty terapii?

Aby do ostrego stanu nie doszło nigdy więcej, należy przestrzegać kilka ważnych zasad.
Pracujmy ergonomicznie – nie obciążajmy kręgosłupa nieprawidłową pozycją przez wiele godzin w ciągu dnia.

Utrzymujmy prawidłową stabilizację, siłę, wytrzymałość… Po prostu ruszamy się!
Trening indywidualny lub grupowy powinien znaleźć się w stałym harmonogramie każdego z nas.

Korzystajmy z profilaktyki

Z pomocą fizjoterapeuty lub bez. Ciepła kąpiel, odpoczynek fizyczny i psychiczny, sauna… lub regularny masaż leczniczy w ramach fizjoprofilaktyki. Może być wykonany raz na tydzień, raz na miesiąc, co trzy miesiące – to sprawa indywidualna. Najważniejsze żeby o kręgosłup dbać nie mniej niż o zęby, fryzurę, paznokcie… Nosi nas całe życie i potrzebuje naszej systematycznej opieki, nie tylko wtedy gdy cierpimy.