Jak się schylać? Dźwigać na prostych czy zgiętych plecach? W jaki sposób dźwigać przedmioty z ziemi?

technika podnoszenia przedmiotów

technika podnoszenia przedmiotów

Takie pytanie od pacjentów codziennie słyszymy w naszym Centrum Rehabilitacji.

Zaskoczę Cię, ale podczas podnoszenia przedmiotów technika nie ma za większego znaczenia. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe.

Niestety nadal ok 70% fizjoterapeutów wierzy, że nie wolno zginać pleców podczas podnoszenia różncyh rzeczy z podłogi. Poza środowiskiem fizjoterapeutów ten odsetek jest na pewno zdecydowanie większy. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Curtin University nie wykazały żadnych dowodów sugerujących, że podnoszenie ciężarów na zaokrąglonych plecach zwiększa ryzyko bólu dolnej części pleców. Te badania dotyczyły ciężarów do 12 kg. czyli takich, z którymi mamy najczęściej do czynienia w życiu codziennym.

Peter O’Sullivan obala mity

W analizie opublikowanej w Journal of Orthopaedic and Sports Physical Therapy dokonano przeglądu wszystkich dostępnych badań, które obejmowały 12 artykułów z udziałem 697 uczestników. Błędne przekonanie, że bezpieczniej jest dźwigać ciężary na prostych plecach krąży już od kilkudziesięciu lat, nawet wśród przedstawicieli branży medycznej. Jednym z autorów badania jest profesor Peter O’Sullivan, światowej sławy autorytet w leczeniu bólu pleców.

Poniżej cytat doktora Peter’a

„Stopniowe budowanie tolerancji na podnoszenie ciężarów może być ważne w zmniejszaniu ryzyka związanego z bólem dolnej części pleców. Inne czynniki, takie jak powtarzające się podnoszenie w stanie zmęczenia, gorsze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz nadwaga są ważniejsze niż sposób w jaki podnosisz” 

Jaki jest najlepszy sposób na podnoszenie przedmiotów?

Niestety najnowsze badania nie podają konkretnych wytycznych w tej sprawie, ponieważ należy je teraz poddać dokładniejszej analizie. Z ogólnych wskazówek warto jednak zasugerować tym co jest już potwierdzone w innych dziedzinach.

  • Przede wszystkim nie należy się spieszyć
  • Ciężar trzymać blisko ciała, aby środek ciężkości był jak najbliżej.
  • Jeżeli często powtarzamy tą czynność, to powinniśmy szukać bezpieczniejszych alternatyw, takiej jak używanie wózka, podnośnika, itp.

Wzmacniać mięśnie

Zalecania pacjentom unikania zginania pleców jest równie niebezpieczne co gipsowanie po urazie tkanek miękkich takim jak np. skręcenie kostki. Jeżeli odczuwamy ból w pierwszej kolejności udajmy się na badania np do fizjoterapeuty, czy lekarza. A potem wzmocnijmy te partie mięśnie które odpowiadają za podnoszenie lub są narażone na ból podczas podnoszenia.

Przy okazji serdecznie zapraszamy na darmową konsultację fizjoterapeutyczną i trening medyczny z naszym zespołem fizjoterapeutów.

Centrum Rehabilitacji Rehasanka Warszawa Ursus