zaburzenia trawienia leczenie

zaburzenia trawienia?

Zaburzenia trawienia to coś co my Polacy mamy w każdym wieku

Od przewlekłych zaparć, nudności, zespołu jelita drażliwego i refluksu kwasowego po nietolerancję laktozy, ponad 20 milionów Polaków cierpi na zaburzenia trawienne każdego roku. Można wymienić 19 różnych powszechnych zaburzeń trawiennych, które występują każdego dnia.

Terapia wisceralna może pomóc złagodzić te zaburzenia trawienne. Jest to delikatna, praktyczna terapia, która działa przez układ trzewny organizmu, w tym jelita i inne narządy wewnętrzne, w celu złagodzenia nieprawidłowych punktów napięcia. Zachęca do normalnej ruchliwości, napięcia i ruchu trzewi (narządów wewnętrznych) i ich tkanek łącznych.

Zaburzenia trawienia mogą mieć zaskakująco negatywny wpływ na inne obszary twojego zdrowia, w tym na zdrowie psychiczne. W tym artykule omówimy zalety manipulacji trzewnych dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Co to jest terapia wisceralna?

masaż brzucha na zaburzenia trawienia

Masaż brzucha warszawa ursus na zaburzenia trawienia

W prosty sposób można to opisać jako manipulacja trzewną ale jest też czasami określana jako masaż narządów wewnętrznych lub masaż brzucha. Jest to delikatny masaż wykonywany przez masażystę, osteopatę lub innego wyspecjalizowanego w tym fizjoterapeutę.

Celem leczenia jest zachęcenie do normalnego napięcia i ruchów zarówno w obrębie narządów wewnętrznych, jak i między nimi, oraz ich tkanką łączną i innymi strukturami ciała.

Terapia wisceralna służy do lokalizowania i uwalniania dysfunkcyjnych wzorów w całym ciele, które ograniczają ruch i obniżają witalność. Zachęca naturalne mechanizmy pacjenta do poprawy funkcjonowania narządów, zmniejszenia negatywnych skutków stresu, zwiększenia mobilności i poprawy metabolizmu.

Podczas wykonywania manipulacji trzewnych terapeuta będzie używał ruchów różnego rodzaju ruchów, aby przywrócić organy do optymalnego funkcjonowania. Rodzaj dotyku wykonywany przez fizjoterapeutę obejmuje ściskanie, mobilizację i wydłużanie tkanek. Pacjent może stać, siedzieć lub położyć się, w zależności od swoich problemów i potrzeb.

Terapia wisceralna a zaburzenia trawienne

Ponieważ manipulacja trzewna polega na przywróceniu organów wewnętrznych – szczególnie żołądka oraz jelita grubego i cienkiego – do ich optymalnej funkcji, jest to korzystne dla osób cierpiących na zaburzenia trawienne. Zaburzenia trawienia, takie jak zespół jelita drażliwego, powodują szereg objawów, które mogą obniżać jakość życia, w tym nudności, ból brzucha, bóle głowy, wzdęcia, gazy, refluks żołądkowy, biegunka, zaparcia i inne. Objawy te dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku i mogą być walką na całe życie. Słabe trawienie może być spowodowane dietą, stresem, lekami, wrażliwością pokarmową, genetyką i stanami medycznymi. Tradycyjne opcje leczenia problemów trawiennych obejmują suplementy błonnika, probiotyki, środki przeczyszczające, zwiększone spożycie wody i ścisłą dietę. Terapia wisceralna nie jest powszechnie znanym lekarstwem na problemy trawienne; jednak badania pokazują, że może pozytywnie wpływać na osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia, ból brzucha i inne problemy żołądkowo-jelitowe.

Badania wykazały, że masaż brzucha jest skuteczny w leczeniu przewlekłych zaparć poprzez stymulowanie perystaltyki (skurcze mięśni, które przemieszczają pokarm przez przewód pokarmowy), skrócenie czasu przejścia okrężnicy, zwiększenie częstotliwości wypróżnień oraz zmniejszenie dyskomfortu i bólu związanego z zaparciami.

Inne badanie wykazało, że masaż brzucha zmniejszał nasilenie objawów żołądkowo-jelitowych , zwłaszcza zaparć i zespołu bólu brzucha, a także zwiększone ruchy jelit. W szczególności w przypadku kobiet udowodniono , że manipulacja trzewna pomaga zmniejszyć ból brzucha i wzdęć oraz znacząco podnosi jakość życia. Silne, funkcjonalne trawienie jest ważną częścią ogólnego zdrowia fizycznego. Znaleziono również powiązania między zdrowiem trawiennym, a zdrowiem psychicznym. Połączenie umysł-jelita pokazuje, że problemy trawienne mogą powodować depresję i lęk.

Połączenie umysł-jelita

jelita to twój drugi mózg

jelita to twój drugi mózg

Połączenie mózgu z jelitami jest skomplikowane. Czy kiedykolwiek miałeś „przeczucie” w związku z sytuacją lub osobą lub odczuwałeś „motyle”, kiedy się denerwowałeś? Jest to fizyczna manifestacja wpływu jelit na nastrój. Chociaż często uważa się to za instynkt, połączenie umysł-jelito jest o wiele bardziej naukowe.

Mózg ma bezpośredni wpływ na żołądek i jelita , a przewód pokarmowy jest bardzo wrażliwy na emocje. Z powodu tej interakcji niewydolność żołądka lub jelit może być przyczyną lub produktem niepokoju, stresu lub depresji.

Układ nerwowy jelitowy to układ neuronów, który kontroluje funkcję przewodu pokarmowego. Jest określany jako drugi mózg, ponieważ 100 milionów neuronów w jelitowym układzie nerwowym pozwala nam „czuć” wewnętrzny świat naszego jelita i jego zawartość. Jelitowy układ nerwowy jest również w stanie kontrolować funkcję jelit niezależnie od mózgu, co oznacza, że ​​ma inteligencję wyraźnie różną od reszty ciała. Ponadto 90% włókien w pierwotnym nerwie trzewnym przenosi informacje z jelita do mózgu, ale nie na odwrót. Z tego powodu nieprzyjemne informacje wynikające ze złego trawienia mogą wędrować do mózgu i wpływać na emocje i stan umysłu.

Sugeruje się, że jelito ma tak samo wpływ na Twój nastrój jak głowa. Badania wykazały, że zdrowe jelita mogą obniżyć reakcję na stres, poprawić pamięć i zmniejszyć lęk społeczny. Dlatego stosowanie terapii wisceralnej w celu wspierania zdrowego trawienia może również wpływać na nastrój, poziom stresu i niepokój.

Manipulacje trzewne są ogólnie uważane za bezpieczne dla większości ludzi. Jednak fizjoterapeuci są szkoleni aby ostrożnie podchodzić do każdego klienta, nie wykonają zabiegu jeśli uznają, że jest to niebezpieczne dla pacjenta. Niektóre przeciwwskazania obejmują ostrą infekcję, zapalenie, niedawny uraz brzucha i ciążę.

Skonsultuj się z naszym fizjoterapeutą przed przystąpieniem do terapii wisceralnej. Przed leczeniem zawsze staraj się przekazać pełną historię swojego zdrowia oraz samopoczucia.

Rehasanka Centrum Rehabilitacji Terapia Wisceralna Warszawa Ursus